Alzheimerova nemoc: Zapomínání klíčů vás děsit nemusí, ztrácíte-li se v čase, zbystřete

30. března 2023

archiv JH

Alzheimerovu chorobu můžeme mít dvacet pětadvacet let a vůbec o ní nevědět. Přijdeme na ni teprve ve chvíli, kdy se začne zhoršovat, pocítíme příznaky. Léky, které jsou momentálně dostupné, pak nemoc „jen“ zpomalí. „Naděje tu však je, v současnosti se vyvíjejí léky, které mají ambici nemoc zastavit,“ říká neurolog Jakub Hort. Podílel se na vzniku nové mobilní aplikace Terrapino, která pomůže trénovat mozek i zjistit rizika demence.

Stává se, že si nemůžeme vzpomenout na něčí jméno nebo kam jsme si dali klíče. Je to varovný signál?

Na takové věci si lidé stěžují často, ale zapomínání klíčů nebo jmen herců samo o sobě nemusí znamenat vůbec nic. Naopak když si někdo stěžuje, že se ztrácí v prostoru nebo že zapomíná určité časové údaje – co bylo dřív, jestli dovolená v Bulharsku, nebo svatba dcery –, to už za varovné považujeme.

A další varovné příznaky?

Třeba když si lidé stěžují, že se cítí hůř než vloni. Naopak když řeknou, že jména herců si nepamatují už deset let, nezneklidňujeme se. Dalším varovným příznakem je, když mají lidé pocit, že jsou na tom hůř než jejich vrstevníci, a mají obavy, kam to dál povede. Takové pacienty směřujeme na vyšetření.

Jak tedy poznat demenci?

Tady je potřeba si vyjasnit pojmy. Člověk má nejdřív subjektivní obtíže, stěžuje si. My mu uděláme psychologický test a zjistíme, že je to stále ještě normální. Když se ale při testu zjistí, že už to normální není, říkáme, že potíže pacienta jsou objektivní. Dáme mu diagnózu, která se jmenuje mírná kognitivní porucha. Teprve později, když se porucha paměti, řeči a dalších funkcí zhorší natolik, že daný člověk není schopen postarat se sám o sebe, říkáme, že je to demence. My tedy popisujeme určitý stav, to nám ale neříká nic o příčině těch potíží. Tu hledáme. A nejčastější příčinou kterékoli z těchto poruch je právě Alzheimerova nemoc. Ta se nenápadně, plíživě zhoršuje, až dospěje do nejpozdějšího stadia, kterým je demence.

Změny v mozku

Jak dlouho to plíživé zhoršování může trvat?

Dneska víme, že Alzheimerova nemoc trvá třeba 20 až 25 let, aniž by si toho někdo všiml, takzvaně preklinicky. V mozku se vám dějí nějaké změny, ale zatím se na vás nic neprojevuje. Následně se to začne projevovat subjektivními obtížemi, objeví se zmíněná mírná kognitivní porucha. A poté demence, což trvá zhruba 10 let. Takový je průměr, 20 let o tom nevíte, 10 let jste nemocní. Někdo to ale může mít sedm let, jiný naopak 15 let.

V preklinickém stadiu, tedy když nejsou žádné příznaky, se nemoc zjistit nedá?

Dá. Vyvíjejí se nové diagnostické testy a do budoucna očekáváme, že by to s Alzheimerovou nemocí mohlo být podobné jako například s rakovinou prsu, kdy ženy v určitém rizikovém věku chodí na mamograf. Nebo i s rakovinou tlustého střeva, kdy všichni po padesátce dostanou nabídku jít na koloskopii. To znamená, že by mohlo existovat screeningové preventivní vyšetření, kdy by všichni ve věku šedesáti až pětašedesáti let podstoupili jednoduchý test, ideálně z krve. A když se u nich zjistí přítomnost jedné bílkoviny, která mozku škodí, nabídne se jim léčba.

Jakub Hort (1970)

Jak se dá Alzheimerova choroba léčit?

Podpořte Reportér sdílením článku