Zálohované PET lahve podporují jejich výrobci i většina Čechů

27. června 2022

archiv KH

V sousedních zemích jako Slovensko či Německo funguje systém zálohování PET lahví a plechovek, Česko ale pořád váhá. Pro zálohování jsou přitom podle průzkumů čtyři pětiny Čechů a také většina nápojářů. Ti si proto založili Inciativu pro zálohování, která se snaží systém prosadit i u nás. „To, co je nyní považováno za odpad, se stane cennou surovinou, která bude navíc celý systém financovat,“ vysvětluje mluvčí inciativy Kristýna Havligerová.

Proč bychom měli zavést zálohované PET lahve? Česko patří v rámci EU mezi země, kde se vytřídí procentuálně nejvíce plastu.

Třídění ale není recyklace. V případě recyklace plastu jsme na 42 %, u plechovek jich recyklujeme dokonce jen 30 %. To je málo. V praxi to znamená, že většina obalů končí na skládce či ve spalovně bez dalšího využití. Zálohování PET lahví tohle dokáže změnit. Díky výrobě nápojových obalů z recyklátu můžeme ušetřit až 95 % energie a díky tomu snížit uhlíkovou stopu při výrobě těchto obalů až o 80 %.

Takže bychom mohli opětovně využívat PET lahve, ale neděláme to.

Přesně tak. Naprostou většinu hmotnosti lahve a plechovky lze opakovaně využít pro výrobu nových obalů, aniž bychom potřebovali nové suroviny. Klíčový rozdíl mezi současným systémem a systémem záloh je ve finanční motivaci zálohy, kdy lidé začnou vnímat hodnotu obalů. Rozmyslí si pak, zda obal vyhodí. Systém navíc sbírá nápojové obaly odděleně, a tím získáme čistý materiál snadno využitelný v potravinářství.

Jak velkou část takto zálohovaných PET lahví jde opětovně použít?

Až 80 procent hmotnosti PET lahve lze znovu využít pro výrobu nové lahve, v případě plechovky je to až 97 procent.

Jak to bude vypadat v praxi?

Z pohledu spotřebitele bude systém fungovat stejně jako u vratných lahví na pivo, nepůjde o žádné zdražení. Vysbírané obaly od obchodníků sesbírá správce systému a vyplatí jim za ně zálohu a také manipulační poplatek, jehož cílem je obchodu pokrýt přímé dodatečné náklady související se zapojením do systému. Pak se obaly protřídí podle barev a typu materiálu a prodají k dalšímu zpracování do nových lahví či plechovek pro český trh. Tak se koloběh uzavře a celý proces začíná znovu.

V jakém stavu musí lahve být? Musí mít i například etiketu?

Obal je potřeba vrátit tak, aby jej bylo možné identifikovat podle číselného kódu na obalu (tzv. EAN kód – pozn. red.). Následně je stlačen a připraven k převozu.

Co se s lahví vlastně stane, než se dostane zpět k zákazníkovi?

Podpořte Reportér sdílením článku