Vodáci nemusí mít roušky, na řeky jsou natěšení, říká vodácký instruktor

16. června 2020

Míla Pražák - vodácký instruktor a zakladatel vodácké půjčovny Dronte

Kvůli epidemii koronaviru začala letošní vodácká sezona mnohem později. Jak se ale zdá, lidé jsou na řeky natěšení, a tak začali jezdit ve velkém a neodradil je ani déšť v uplynulých dnech, popisuje vodácký instruktor a zakladatel vodácké půjčovny Dronte Míla Pražák (52). Bývají všechny hlavní toky v létě přeplněné, nebo se dá ještě někde zažít opravdová vodácká romantika? „Takovou skrytou, tajnou řekou, kam se dá jet a kde je člověk prakticky sám, je Jizera ve svém středním a spodním toku,“ prozrazuje.

Letošní vodácká sezona nedávno začala, jak ji zasáhla epidemie koronaviru?

Sezonu to postihlo zásadně, protože běžně začíná už v březnu, kdy se má jezdit Chrudimka, kdy se jezdila Želviáda na Cidlině a Doubrava. A tohle všechno odpadlo. Takže vodácká sezona opravdu fakticky začala až po tom 25. květnu, kdy se uvolnila některá omezení, mohly mít otevřeno kempy a rozběhly se i půjčovny. Lidé ale spíš začali jezdit až od toho začátku června. Na druhou stranu ale je pravda, že všichni už byli na vodu natěšení, takže i víkend 6. a 7. června, kdy pršelo, stejně přijela spousta lidí.

Čekají vodáky na řekách nějaká omezení?

Na vodě vodáci nemusí mít roušku, tam žádné omezení není. Jediné, co ještě donedávna platilo, bylo, že by neměli takzvaně soulodit, tedy srazit si lodě. Musel být zachován ten dvoumetrový odstup. Toto opatření bylo ale již také zrušeno. Nicméně ve své podstatě, pokud je to parta lidí, která společně přijela, společně vyrazila na vodu a společně si i došli na pivo, to znamená, že jsou stále pohromadě, tak je tam už vcelku zbytečné cokoli dodržovat. Pokud jde ale o personál ubytování nebo půjčoven, tak ten se snaží roušky mít.

Míla Pražák (52)

Jaká ta letošní sezona bude? Lidé budou pravděpodobně zůstávat více v Česku, tak by se dalo očekávat, že možná i více pojedou na vodu…

Když to vezmeme podle objednávek, tak zatím je ten propad nějakých 20 až 30 procent. Ale je to trošku věštění z křišťálové koule, protože informace, které dostáváme, se mění a ještě se měnit budou. Když budeme vycházet z toho, že vláda přislíbila, že do zemí, jako je Chorvatsko či Řecko, se může, tak to jsou zrovna destinace, kam lidé k tomu moři jezdí. Nicméně zase, co jsem se bavil s lidmi, tak spousta z nich se bojí někam jet. Říkají: Já tam pojedu, pak najednou něco vyhlásí, budu mít problémy se vrátit, tak to radši zůstanu doma. Takže si myslíme, že lidé zůstanou spíše doma a nebudou si chtít tu situaci komplikovat. A je pravda, že i objednávky lodí na léto v tuto chvíli narůstají.

Čekají letos vodáky nějaké novinky? A jaké jsou vůbec nejnovější trendy?

Novinky jako třeba nějaká nová plavidla, to ne. Ale všeobecně se dá říct a média to ještě přiživují, že oblíbené jsou paddleboardy. Řekl bych ale, že se to týká spíše mladých lidí. A že by na vodě bylo tolik paddleboardistů, kteří by vystřídali kanoisty, to ne. Jinak lidé zůstávají věrní jak pevným lodím, tedy plastovkám, tak když jede nějaká parta, tak chce raft, aby si tam mohli povídat. Raft je pořád taková společenská loď.

A na co by si vodáci měli dát pozor?

Měli by si určitě ověřit, zda tábořiště, kam mají namířeno, fungují. Pro některé provozovatele mohly mít události posledních měsíců likvidační následky nebo mají třeba jen strach otevřít.

Český vodák je pohodář

Jací jsou Češi vodáci? Zkušení, nezkušení, opatrní, nebo naopak hodně riskují, podceňují nebezpečí?

Podpořte Reportér sdílením článku