Majitelé se někdy nestačí divit, říká štukatér a zakladatel firmy na obnovu památek

25. listopadu 2022

Salim Issa

Umělecké štukatérství dokončil jako jediný student v ročníku, podnikat začal už ve dvaceti. Dnes vede jednatřicetiletý Oliver Braun úspěšnou firmu, jejíž řemeslníci a další experti rekonstruují památky po celé republice. „Poslední tři roky už fyzicky nepracuju, nicméně když máme někde stavbu, která kapacitně nestíhá, nebo je tam třeba namotivovat lidi či uklidnit investora, oblíknu se do montérek a jdu pracovat s ostatními,“ říká.

Na čem zrovna teď pracujete?

Finišujeme na loveckém zámečku Červený dům v České Lípě, kde provádíme už druhou etapu oprav omítek. První se zaměřovala na fasády se sgrafitovými motivy postav bojovníků a loveckými výjevy. Teď jsme se přesunuli ke klenutým arkádám s kamennými sloupy a renesanční freskovou výmalbou. Nyní nás čekají opravy renesančních kletovaných omítek.

Co je to kletovaná omítka?

Kletování znamená utažení opakovanými tahy pomocí malých plíšků. Provádí se probarveným štukem a je potřeba imitovat rukopis kladení a utahování omítek řemeslníků, kteří na nich pracovali po roce 1583. V té době si nechal zámeček přestavět Jetřich Berka z Dubé, potomek rodu Ronovců. Důležité je, aby nové doplněné plochy vizuálně nevyčnívaly z celku.

Štukatérství jste vystudoval na střední odborné škole uměleckořemeslné v Praze. Jak na to vzpomínáte?

V prváku nás bylo pět, ale během studia všichni postupně odpadli. Závěrečné zkoušky jsem už v ročníku dělal sám.

Proč všichni odpadli?

Bývá to časté. V řemeslném oboru si každý musí najít zalíbení a zjistit, zda je řemeslo pro něj to pravé.

Víte, kolik lidí studuje váš obor teď?

V prváku jsou tři, ve druháku dva a ve třeťáku nikdo. Je to zoufalé.

Proč myslíte, že to tak je?

Podpořte Reportér sdílením článku