Hodinky nás tepou, že jsme tlustí. Co to s námi udělá?

2. ledna 2023

Patrick Zandl

Zuzana Řebíčková

V jedné ruce máme telefon a v něm díky internetu celý svět na dosah ruky. A na zápěstí ruky druhé zase chytré hodinky, které hlídají, jaký máme tep a kolik jsme za den udělali kroků. Moderní technologie ovládají náš život – a my už nad tím ani moc nepřemýšlíme, říká Patrick Zandl, technologický odborník a muž, který pomáhal formovat český internet. Třeba tím, že kdysi zavedl diskuse pod články. Své vize o budoucnosti života s technologiemi představil v nové knize Mýty a naděje digitálního světa.

Je něco, co bychom měli o technologiích vědět, ale bojíme se zeptat?

Kolik to stojí, na to se vždycky lidi bojí zeptat. Začíná se také prosazovat takzvaný total cost of ownership, tedy celkové náklady na vlastnictví. A jeden z nákladů, který se do toho nepočítá a přitom je extrémně zajímavý, je, jak se technologie promítají do lidí samotných. Jak nás mění, ovlivňují náš svět. Na to se lidé zčásti bojí zeptat, zčásti zapomínají.

A jak tedy technologie mění nás a náš svět?

Záleží, jak která technologie. Například Facebook a Twitter nás mění spíš k horšímu. Stáváme se svárlivějšími, popudlivějšími, méně schopnými kompromisů, protože tyto sociální sítě nás uzavírají do bublin souhlasu. Zároveň s ostatními bublinami v nás rozdmýchávají nepřátelství a velmi radikální nesouhlasné postoje. Zajímavě to vypadá u umělé inteligence, která je zatím v plenkách. Velmi nám ale zpohodlňuje ovládání počítačů, protože dokáže vytvářet rozhraní na bázi jen hlasových pokynů. Už existují grafické umělo-inteligenční nástroje, kterým jen zadáte, že potřebujete mít nakreslenou například kočku, jak jede na bicyklu. Ony vygenerují deset koček na bicyklu a vy si vyberete, která se vám nejvíc líbí.

Nepoužil jste to na obálku své nové knihy?

Ano, říkali jsme si, že když vydáváme knihu o nejmodernějších technologiích, bylo by hezké, aby obálku nakreslila umělá inteligence. Studovali jsme to tři dny a za ty tři dny nám to udělalo nádhernou obálku, na které by grafik strávil minimálně dvě hodiny práce. Takže se to určitě vyplatilo. Teď to bagatelizuji, ale pointa je, že příště to už bude jen textové zadání na dvě minuty. Jen napíšete – udělej mi taky tak hezkou obálku a ona ji vytvoří.

Líbila se vám obálka na první dobrou?

Trochu jsme ji ladili. Úplně ze začátku, když jsem se na ni podíval, jsem si řekl, že je to National Geographic. Měla žlutý rámeček, který je pro něj typický. Pak nám to ale přišlo hrozně vtipné. Umělá inteligence vytvořila tvář domorodé dívky, která je z části pokreslená počítačovými symboly a zároveň je vidět, že je to parodie na kargo kult – kult na nápodoby technologií.

A jak to bylo s lidskou inteligencí, tedy s obsahem knihy?

Dalo to zabrat, přepisoval jsem ji několikrát. Snažili jsme se najít průnik, aby to nenaštvalo technicky erudovaného čtenáře, ale zároveň to bylo dobře čitelné i pro laiky a fanoušky.

Co všechno by člověk v průměru měl vědět o digitálních technologiích?

Podpořte Reportér sdílením článku