Odlišné děti jsou ve třídě přínosem. Teď to můžeme pochopit

1. dubna 2022

archiv

V českých školách usedly do lavic ukrajinské děti. Podle Kristýny Titěrové z organizace META, která v Česku dlouhodobě pomáhá migrantům, je pro nás současná situace příležitostí ke změně. Můžeme se naučit, že „odlišné“ děti jsou přínosem pro všechny, což je benefit stále nepříliš populárního inkluzivního školství. „Dneska na vlastní oči vidíme svět plný výzev a hledání řešení. Přesně tohle by se žáci ve školách měli učit,“ říká s tím, že ukrajinské děti by mohly být tím impulzem.

Jak nyní vypadá situace na českých školách?

Narážíme na kapacity škol, což je logické. Obzvláště to platí v Praze a v prstenci kolem hlavního města, kde jsou školy nejvíce exponované a jejich kapacity byly téměř na maximu už před válkou na Ukrajině. Začínají taky vznikat ukrajinské adaptační skupiny dětí, které ale nemají formální ukotvení ani finanční prostředky.

Co znamená adaptační skupina?

To jsou děti, které nejsou zapsané do žádné školy. Jejich rodina bydlí třeba někde na přechodnou dobu, na ubytovně, a nechce dítě zapisovat v místě bydliště, dokud nebudou vědět, kde se usadí. Nebo nenašli ve škole žádné volné místo. Anebo to jsou lidé, kteří doufají, že se na Ukrajinu brzo vrátí. Proto vznikají krajanské iniciativy, které si vytvářejí svoje třídy.

A neodporuje to pravidlu, že když dostanete povolení k pobytu nad devadesát dní, tak musí dítě nastoupit hned do školy?

My jsme o tom diskutovali s ministerstvem školství, že je za této situace nutné netlačit na scholarizaci, když není dostatek kapacit v českých školách. Nyní tedy platí taková tichá výjimka z tohoto pravidla.

Vy jste pomáhali vzniknout už několika takovým neoficiálním „školním třídám. Jak vypadají?

Jedna skupina, které jsme pomáhali, má žáky v rozmezí 9 až 17 let. Děti se tam učí v ukrajinštině ukrajinské vzdělávací obsahy, taky mají češtinu. Motivací zároveň je, aby se adaptovaly, byly v psychické pohodě, proto chodí i na procházky. Učiteli jsou lidé z Ukrajiny, kteří už tu žili dříve, anebo ti, kteří utekli z válečného konfliktu. Prostory jim poskytují obvykle české školy.

Vaše organizace se nyní mimo jiné chystá otvírat speciální kurzy češtiny pro ukrajinské děti. V čem bude speciální?

Bude pro ty, kteří se chystají na střední školu. Tuto skupinu vnímáme z našeho pohledu jako tu nejohroženější. Na základní školu, když na ni ukrajinské děti přijmou, tak už na ní také zůstanou. U střední školy to neplatí. A pokud starší děti nebudou umět dobře česky, bude pro ně těžké, aby se na střední škole udržely.

To je vaše zkušenost i z dob před válkou?

Podpořte Reportér sdílením článku