Dosud úspěšný Trump aneb Jak se daří rozděleným USA za krize?

22. května 2020

Karolína Jírová

Slovní útoky a drsné chování prezidenta Trumpa vadí jen části Američanů, jiným naopak imponují. A právě proto je podle průzkumů stále relativně oblíbený – navzdory tomu, že na Spojené státy zle dopadla koronavirová krize. V rozhovoru pro Reportér Premium to vysvětluje zástupce šéfa katedry severoamerických studií pražské fakulty sociálních věd Kryštof Kozák.

Proč má prezident Trump podle průzkumů stále podporu 44 až 45 procent voličů? Hrozbu koronaviru zlehčoval, přitom už zemřelo 100 tisíc Američanů, nezaměstnanost silně roste – a on k tomu veřejně přemítal, zda virus nelze léčit injekcemi dezinfekce.

Když takhle uvedete, co Trump za koronavirové krize říkal a prováděl, vypadá z našeho pohledu ta podpora téměř nepochopitelně. Nicméně Donald Trump je výjimečný prezident a svoji výjimečnost dokazuje i v této krizi. Podívejte se na to, jak se sám prezentuje. Problém viru sice věcně neřešil, ale psal a stále píše na Twitter, jak je všechno skvělé a Amerika to zvládne. A tato twitterová strategie je účinná, Trump dokáže velkou část americké populace svými zkratkovými a bombastickými výroky udržovat ve stavu nadšení. A pak je zde další věc. Trump alespoň částečně zažívá totéž, co jeho předchůdci: v dobách větších krizí se Američané většinou postaví za svého prezidenta.

Může tento „efekt semknutí se kolem vlajky“ mimo jiné znamenat, že ho nyní značná část Američanů podporuje, ale nutně z toho ještě nevyplývá, že ho budou v listopadových volbách volit?

Situace se vyvíjí dynamicky a určitě se ještě budou vyvíjet dynamicky čísla o nezaměstnanosti a uvidíme, zda a jak se z toho americká ekonomika zotaví. Odborníci se navíc zcela neshodnou, jak pravděpodobná je případná druhá vlna pandemie, která by s těmi listopadovými volbami zahýbala velmi dramaticky. Kvůli koronaviru se ostatně začíná odehrávat poměrně velká technická změna, například v Kalifornii budou mít všichni voliči možnost hlasovat poštou; kdyby to přijaly i další státy, mělo by to zásadní důsledky.

V čem hlavně?

Sčítání se asi trochu prodlouží, ale co je zásadnější – odpadly by ty šílené fronty před některými volebními místnostmi. Přitom republikánská strana se v jednotlivých státech dlouhodobě různými kroky snaží znepříjemňovat volební účast lidem z nízkopříjmových skupin, kteří volí spíše demokraty.

Jakou pak má Donald Trump šanci na znovuzvolení?

Pokud se vrátíme k otázce, jak jeho nynější popularita ovlivní listopadové volby, musíme říci, že víme dost málo. V americké politice je necelých šest měsíců, které k volbám zbývají, opravdu dlouhá doba. Nejsme schopni dohlédnout, zda se Trumpovi podaří distancovat od špatné ekonomické situace s tím, že za to může vyšší moc, tedy virus – nebo zda více Američanů začne mít pocit, že kroky jeho administrativy krizi prohlubují.

I Trump má svá média

Část voličů si myslí, že Trump se uprostřed krize choval nekompetentně, když říkal, že virus zázračně zmizí a propagoval spornou léčbu. Není pozoruhodné, že druhá část voličů to tak vůbec nevidí?

Říká se, že dnes neprožíváme jen pandemii, ale infodemii, nákazu informacemi. Lidé jsou zahlceni zprávami určitého typu a americké mediální prostředí je fragmentované. Já se snažím dívat na celkově Trumpa podporující, velmi sledovanou televizi Fox News, abych trochu pochopil mentalitu a vnímání světa konzervativnější části populace – a můžu říci, že je opravdu pozoruhodné, jak zvláštní vidění světa může existovat.

Trumpova stabilní popularita tedy podle vás souvisí i se silou těchto médií, která ho podporují, od webů typu Breitbart až po komentátory Fox News? Souhlasil byste s tím, že kvůli nim část Trumpových voličů ani neví, že některé věci udělal či řekl?

Podpořte Reportér sdílením článku