Festival na plovoucí scéně na Vltavě se vrací. Vystoupí i Jiří Suchý

24. srpna 2021

Tomáš Nosil

Loni přišel Marek Vrabec s odvážným nápadem umístit na Vltavu plovoucí scénu, na které tehdy vystoupil houslista Daniel Hope. Počasí vyšlo, všechno se povedlo a záběry koncertu na hladině řeky obletěly celý svět. „Krásně to všechno zafungovalo a přivedlo mě to na myšlenku, že je škoda udělat to jen jednou,“ říká. Letos na začátku září tak pořádá na Vltavě rovnou celý festival Prague Sounds, po něm pak bude následovat jubilejní 25. ročník festivalu Struny podzimu.

Jak budou vypadat letošní Struny podzimu? V čem budou výjimečné?

Výjimečné budou především tím, že budeme mít vlastně festivaly dva. K pětadvacátému výročí jsme si takříkajíc nadělili nový open air festival, kterému říkáme Prague Sounds a který se bude odehrávat od 2. do 8. září na plovoucí scéně na hladině Vltavy. Tuto unikátní scénu, kterou jsme loni dělali poprvé, postavíme opět poblíž Mostu legií, Národního divadla a Slovanského ostrova. A jako největší hvězda na ní vystoupí violoncellista Yo-Yo Ma. Pak samozřejmě budou i jubilejní Struny podzimu uvnitř v koncertních sálech, od října do listopadu. Naší doménou je, že jsme se vždy snažili představit tady někoho, kdo tu ještě nebyl. A řada těchto umělců se nám letos vrátí popřát. Ti, kteří se výrazně a významně zapsali do naší historie, nebo právě i ti, které jsme objevili pro Českou republiku.

Kteří další umělci by tedy měli dorazit?

Pokud jde o Prague Sounds, dorazí už zmíněný Yo-Yo Ma, největší violoncellista vůbec, který hrál pro osm amerických prezidentů, ale také třeba pro Václava Havla a má osmnáct cen Grammy. Nemenší událostí, i když přece jen lokálnějšího významu, bude koncert Jiřího Suchého, legendy české kultury, který, jak přiznal na tiskovce, ve svých devadesáti letech zažil již leccos, ale na vodě ještě nevystupoval. Vystoupí 2. září v takovém pozdně letním večeru v režii Michala Cabana a zazpívá písně nějakým způsobem inspirované vodou. Takže zazní písně jako Mississippi, Mokré tričko, Na palubě paroplavby, Žralok zuby má jak nože a samozřejmě také Labutí píseň. A pokud jsme se tedy loni snažili, aby nám hlavně nevjely do záběru šlapací labutě pohybující se po Vltavě, tak letos to bude naopak žádoucí. A pan režisér to určitě nějak zapojí do svého režijního záměru.

Zmínili jsme Prague Sounds, ale co Struny podzimu?

Z hvězd, které vystoupí na Strunách podzimu, bych určitě jmenoval houslistu Gidona Kremera, který vystoupí 22. listopadu v Lucerně s poctou jubilujícímu Ástoru Piazzollovi, mistru argentinského tanga. Tento koncert je pro mě velmi osobní, protože kdysi před pětadvaceti lety, když jsme zakládali Struny podzimu, to byl vůbec první koncert, který jsem tehdy na Hradě zkusil pořádat. Pak pochopitelně nezapomínáme na to, že Struny podzimu vždycky objevovaly nová jména, takže tam jsou letos debuty takových umělců jako třeba Kae Tempest, britská raperka, básnířka a skladatelka, která se potká na společném koncertě v La Fabrice se Saulem Williamsem, což je americký raper a básník. Poprvé přijede americká písničkářka Madeleine Peyroux, která je srovnávaná třeba s Norah Jones. Dalším objevem je pak Caroline Shaw, velmi mladá skladatelka a nejmladší držitelka Pulitzerovy ceny za skladbu.

Zvláštní mix…

Je to takový velmi pečlivě kurátorovaný výběr umělců, kteří k sobě zdánlivě nepatří, ale v tom jsou právě Struny podzimu výjimečné. Že vedle sebe dáváme věci, které byste vedle sebe nehledali. V této souvislosti bych ještě zmínil například autentické zpěváky ze Sardinie, kteří používají takový zvláštní způsob vokální polyfonie díky izolaci toho ostrova. Je to takové békání, vlastně silně připomínající zvuky zvířat. Jmenují se Tenores di Orosei a vystoupí v syrovém prostoru divadla X10 na Národní třídě.

Pestrá práce

Jak dlouho trvá příprava takového festivalu, teď vlastně dvojfestivalu? Ještě navíc v nynější době, kdy není nic jisté?

Na tuhle otázku vlastně neumím úplně odpovědět, protože to trvá pořád.

Takže skončí jeden ročník a už jedete druhý?

Podpořte Reportér sdílením článku