Aplikace, která pomáhá s úzkostmi, startuje ostrý provoz

6. října 2021

archiv

První aplikace, která pomáhá ženám po porodu s duševními problémy, má za sebou fázi klinického hodnocení a vstoupila do ostrého provozu. „Výsledky vypadají velmi slibně, u žen, které si ji stáhly, došlo k výraznému zlepšení stavu,“ říká její tvůrce, psychiatr Národního ústavu duševního zdraví, Antonín Šebela s tím, že na konečné výsledky si však musíme ještě počkat.

Co obnášela klinická fáze?

Aplikaci jsme spustili na konci července, kdy se uživatelky mohly přihlašovat, ale bylo to s určitými omezeními. Po vyplnění zdravotních dotazníků se samotná aplikace otevřela jen polovině z nich. Tím jsme získali dvě skupiny se stejnými problémy, přičemž jedna skupina aplikaci využívala a druhá ne. Po měsíci obě skupiny opět vyplní zdravotní dotazníky a my díky tomu můžeme vyhodnotit, nakolik jim aplikace pomohla a jak ji případně vylepšit. To probíhá právě v těchto dnech.

Jaký o ni byl zájem?

Zájem je enormní, během prvního týdne po spuštění si ji stáhlo na tisíc uživatelek. Některé uživatelky aplikaci odinstalovaly hned, když zjistily, že jsou v té kontrolní skupině, co musí čekat, některé už nejsou aktivní. Každopádně jich bylo tolik, že jsme po tom týdnu stáhli kampaň a znovu o sobě dáváme vědět zase až nyní, na ostrou fázi. K dnešnímu dni jsme měli 1 004 aktivních uživatelek a jejich počet narůstá v posledních dnech tempem sto žen denně.

Znáte už výsledky? Pomáhá?

Ano, částečně již výsledky známe. A ano, pomáhá. Ale na konkrétní čísla je ještě brzy. Uživatelky vyplňovaly čtyři dotazníky. První se týkal depresivních příznaků, je to takzvaná Edinburská škála perinatální deprese, další se zaměřoval na perinatální úzkosti, třetí na pocity samoty a poslední na kvalitu života. Nejvýraznější změny k lepšímu se týkaly úzkostí. Ve skupině, která využívala aplikaci, došlo během daného měsíce k výraznému zlepšení. Když srovnáme efekt léčby, byly výsledky po měsíci dokonce lepší, než jaký efekt nastane po nasazení antidepresiv. Vypadá to tedy velmi slibně, ale výsledky se zatím týkají jen malého počtu účastnic a jsou opravdu jen předběžné. Čekají nás ještě další rozbory.

Průkopníci

Čekal jste to? Osvědčují se takto podobné aplikace?

To se nedá říct. Jiné aplikace totiž nemají takové rozsáhlé studie. V Česku jsem na podobně podrobné hodnocení nenarazil vůbec a i v zahraničí byste je spočítala na prstech jedné ruky. Uživatelé obvykle hodnotí aplikaci jen základně, na škále od jedné do pěti udávají pomohlo/nepomohlo. S obsahem přímo zacíleným na těhotné a ženy po porodu jsme průkopníci.

Pokud by se takto dobré výsledky potvrdily, čím to je?

Řekl bych, že především tím, že aplikace je založená na kognitivně-behaviorální terapii. Ta je obecně na úzkosti velmi účinná a aplikace je v podstatě digitalizovaná kognitivně-behaviorální terapie. Uživatelky si postupně projdou pět úrovní, přičemž v každé z nich najdou povídání o této formě terapie a také nástroje, které mohou využívat.

Můžete být konkrétnější?

Podpořte Reportér sdílením článku