Testy DNA odhalí problémy se srdcem i kolik kávy si můžu dát
Založit startup DNA ERA, který nabízí analýzy DNA, napadlo slovenskou genetičku Michaelu Šiškovou už během studia na vysoké škole. Načítala si nejrůznější studie, pracovala spolu s kolegy a manželem ve dne i v noci a povedlo se. Firmu založili v roce 2018, loni se jim podařilo expandovat do Česka a nyní mají v plánu i Polsko. Co všechno lze z DNA vyčíst? Predispozice k nemocím, zdravotní rizika, ale i to, zda jste spíš na vytrvalostní, či rychlostní sporty či kolik kafí denně je pro vás tak akorát.
Jak vás napadlo zaměřit se právě na testy DNA?
Studovala jsem genetiku v Bratislavě na Univerzitě Komenského, kde jsme měli jedno cvičení s docentem, který se zrovna vrátil z USA a testy DNA tam absolvoval. Vyprávěl nám, jak mu to změnilo život a jak se snaží sám aktivně měnit věci na základě výsledků, které mu vyšly. Zmínil například kardiovaskulární onemocnění s tím, že se tedy snaží zhubnout, trochu ovlivnit stravu. Všichni jsme z toho byli hrozně nadšení, a když jsem přišla domů, hned jsem si začala hledat, jestli existují takové testy i u nás.
A byly?
Nebyly. Ani na Slovensku, ani v Evropě nic takového nebylo. Velmi složitě jsme se nakonec dostali k těm americkým testům, a když přišly výsledky, říkala jsem si, že tohle by měl mít každý. Můj muž mi na to tehdy řekl: Vždyť jsi genetička, tak kdo jiný by s tím měl začít, když ne ty? On je zase matematik, dali jsme hlavy dohromady, vytvořili tým a začali jsme hodně studovat, načítat jednotlivé studie, řešili jsme i spoustu věcí s právníky, co se může, nemůže, jaká je legislativa. Postupně jsme to dávali dohromady a asi po roce a půl, dvou letech jsme založili firmu.
Jak těžké byly začátky DNA ERA? Jak se vám podařilo sehnat finance?
Začali jsme s vlastními úsporami. Co jsme měli, to jsme do toho dali. Nejezdili jsme na dovolené, já jsem si nevyplácela žádné peníze. Manžel měl zpočátku ještě jinou práci a večer se ke mně vracel a řešili jsme to spolu a ještě s dalšími kolegy. Vlastně všichni jsme to měli na takové dobrovolné bázi. Bylo to velmi náročné. Pak v roce 2020 jsme podepsali první investici v hodnotě téměř 6,2 milionu korun pomocí investičního fondu spravovaného společností CB investment Management, a to už byl znát rozdíl. Mohli jsme dát víc peněz do marketingu a přetavili jsme ty peníze na to, že zákazník už nedostával výsledky v PDF formátu, ale získal je ve webové aplikaci, která je dobře srozumitelná.
Všechno je risk
Manžel vás zpočátku neodrazoval s tím, že to může být riziko a co když se to nepovede?
Vůbec. Naopak říkal: Zkusme do toho jít, všechno je risk. Říkal, že se na tom můžeme i spoustu věcí naučit, což je pravda. Říkali jsme si, že buď to vyjde, nebo nevyjde, a zdá se, že to vyšlo.
Jak se startupu daří teď?
Minulý rok jsme měli velmi dobrý, v podstatě jsme zaznamenali sedmisetprocentní meziroční růst. Skončili jsme s tržbami přes 17,1 milionu korun. Bylo to i díky podpoře, kterou jsme získali od investorů. Letošní čísla ještě nemáme. Je pravda, že také cítíme inflaci i to, že je válka na Ukrajině, takže veškeré nákupy jsou trošku zpomalené, ale stále věříme, že největší sezona nás ještě čeká. Většinou to je kolem období Vánoc.
Začali jste na Slovensku, kam jste se posunuli dál?
Minulý rok jsme expandovali do Česka a letos nás čeká Polsko. Ještě probíhají právní analýzy, ale když vyjdou v pořádku, tak se posuneme i na další trh.
Když jste si ze začátku udělala sama test DNA, co vám vyšlo?
Test například potvrdil kardiovaskulární onemocnění, které máme historicky v rodině. Ukázal, že tam existuje větší riziko. Co bylo pro mě asi nejvíc motivující, bylo, že jsem zjistila, že mám opravdu velký potenciál na vytrvalostní sporty. Což bylo i zajímavé pro mě jako člověka, který měl do té doby velmi nerad jakoukoli aktivitu. Velmi mě to motivovalo rozhýbat se, začít chodit víc cvičit a běhat. V tomto směru bych řekla, že mě to úplně změnilo. Všichni mi říkali: Co? Ty chodíš běhat? Co se s tebou děje? Teď už si na to zvykli, ale zpočátku nechápali.
Srovnání se sportovci
Tohle všechno se dá z DNA vyčíst?
Ano, je úžasné, kam věda pokročila. Dneska už v podstatě víme, jaké typy svalových vláken ovlivňují jaký typ sportovní aktivity. V našem testu to máme hodně promakané. A ještě takový bonus, kromě toho, že člověk zjistí, který typ sportu mu je bližší, jestli vytrvalostní, nebo rychlostní, tak se může porovnat i s vrcholovými sportovci. A na to máme strašně dobré ohlasy. Lidé si to umí mnohem lépe představit, když vidí, kdo je ten jejich sportovní genetický vzor. A mnohem víc se tak i naladí na tu svoji sportovní aktivitu.
A když je tedy někdo podle testů spíše na rychlost, už se s tím nic dělat nedá?
To záleží. Když je člověk rychlostně-silový, tak dokáže do určité míry svá svalová vlákna přetrénovat, aby například zaběhl maraton. Když je ale vysloveně vytrvalostní, tak se ta svalová vlákna nedají změnit. Klasicky je to vidět na příkladu, kdy dva kámoši začnou stejně cvičit a jednomu to jde jednoduše a druhému ne a přitom dělají všechno stejně. Právě genetika je odpověď, proč někomu rostou svaly pomaleji.
Co všechno tedy z DNA zjišťujete?
Máme to rozdělené do více sekcí. Možná bych začala statusem přenašeče, to je podle mě velmi zajímavá část, kde se člověk nemusí dozvědět o svých problémech, ale o tom, co může přenést na své potomky. Potom tam máme různá onemocnění, onkologická, srdečně-cévní, plicní a také sledujeme nejrůznější intolerance, například na laktózu. Často nám zákazníci říkají, že cítili, že mají nějaký problém, ale nevěděli, kterým směrem se vydat. Testy pak nasměrovaly i jejich lékaře, na jaká dodatečná vyšetření je poslat a zjistit tak, co přesně je trápí. Také sledujeme velmi velkou škálu vitaminů a minerálů, také i to, jak nám tělo metabolizuje kofein. Někdo tak například zjistí, že pro něj už může být čtvrtý šálek kávy za den toxický. Dozvíte se opravdu široké spektrum informací o vašem těle.
Takže z výsledků třeba i vyplyne, že by měl člověk zhubnout?
Ne, takto konkrétně vám to neřekneme, ani vám neuděláme úplný plán, jak zhubnout. Ale řekneme vám, co je pro vás rizikové, jak vám tělo metabolizuje, například tuky, a jaké dávky by pro vás měly být optimální. Jak už jsem zmiňovala, umíme vás navést na to, který typ sportovní aktivity je pro vaše tělo přirozenější, a spolupracujeme i s nutriční expertkou, která umí na základě analýzy DNA připravit jídelníček na míru, aby tam byly zastoupené všechny potřebné živiny. Takže spíš takovýmto stylem.
Výsledky za pět týdnů
Jak analýza DNA probíhá?
Z pohledu zákazníka jde o jednoduchý proces. Po objednání testu vám domů přijde krabička, ve které máte veškeré instrukce a zkumavku. Máte tam návod, jak si odebrat vzorek, stačí jen vytřít vnitřní stranu úst. Zkumavka obsahuje stabilizační roztok, který DNA zastabilizuje na několik měsíců. Takže není třeba nikam chodit, všechno z pohodlí domova. Následně si jen objednáte již předplaceného kurýra a ten vzorek vyzvedne. Ještě jsem zapomněla, že je potřeba zkumavku zaregistrovat, celý proces nicméně probíhá anonymně, takže máte jen čárový kód. Tím to pro zákazníka končí a do pěti týdnů mu přijdou výsledky.
Dá se nějak jednoduše říct, co s těmi vzorky děláte?
Posíláme je do naší partnerské certifikované laboratoře v Německu, kde ze vzorku vyizolují DNA. Na to už jsou dneska standardizované postupy. Potom proběhne proces, který se nazývá genotypizace. To znamená, že se přečtou konkrétní místa na DNA, my máme vybraných 650 tisíc míst, která už jsou dnes velmi dobře popsaná a existuje k nim množství dat. Laboratoř nám poté posílá takzvaná surová data. Je tam napsané například, že na chromozomu 4 v pozici 253 se nachází genotyp AA a podobně, což je pro běžného člověka nesrozumitelná informace, která mu nic neřekne.
Jak se tedy dozvíme něco konkrétního?
My máme na tato surová data vlastní software, který jsme vyvíjeli spolu s matematiky a bioinformatiky, snažili jsme se sledovat vědecké databáze a jsou tam zapracované informace, které reflektují aktuální vědu. Surová data tak dokážeme přeměnit na konkrétní výsledky. Zákazník přitom nezíská jen informaci, jestli má zvýšenou predispozici k určité nemoci, ale dostane i přesný popis toho, co toto onemocnění znamená, jak často se vyskytuje v populaci, jaká je za ním genetika – a co je nejdůležitější: jaká je primární prevence, kterou může doma podniknout.
Je pravda, že ani lékařským zprávám často nerozumíte…
Přesně tak. To je i jeden z našich pilířů, snažit se komunikovat veškeré poznatky opravdu lidským jazykem, aby si to dokázal každý přečíst a už si nemusel dál nic zjišťovat. Aby tam byly relevantní informace, které vám pomohou. Ty nejdůležitější výsledky si můžete stáhnout v PDF formátu a můžete je přinést svému lékaři a ten už bude vědět, jak s tím dál pracovat.
Kdo si testy nejčastěji objednává?
Většinou jde o lidi starší třiceti let. Poměr muži a ženy je přibližně stejný. Zajímavé je, že mnoho lidí kupuje testy pro své děti, aby věděli, kam je směřovat. V podstatě platí, že čím dřív mám ty informace, tím lépe pro mě. Rovněž jsou ale našimi zákazníky i lidé v důchodovém věku, u kterých už se objevuje množství různých problémů a lékař někdy neví, kterým směrem se mám vydat.
Kolik testů prodáváte?
Tento rok bychom měli mít kolem deseti, jedenácti tisíc prodaných testů.
Už existuje nějaká konkurence?
Určitě, ale například tady u nás na Slovensku fungují trošku jinak. Jen přeprodávají pod svojí značkou testy ze zahraničí, takže to není úplně jejich produkt. My máme všechny vyvíjené u nás, máme vlastní interní tým genetiků, spolupracujeme s lékaři.
Kolik testy stojí?
Máme tři balíky testů, jeden je zaměřený na lifestyle, to znamená sportovní aktivita, vitaminy, minerály, ten stojí 3 799 Kč. Potom máme zdravotní balíček za 4 299 Kč, a pak také komplexní test, který zahrne oba tyto balíčky za 7 599 Kč.
Jaké máte s firmou plány do budoucna?
V nejbližší době je velkým plánem expanze do Polska. Také jsme nedávno podepsali první tranši milionové investice. I díky těmto penězům bychom chtěli rozšiřovat naše portfolio o další služby. Kromě genetických testů by měly přibýt ještě další testy, aby se člověk mohl jednoduše, pohodlně, z jednoho místa, o sobě dozvědět ještě víc informací. Naším cílem je vybudovat takovou základnu pro personalizovanou preventivní medicínu pro člověka.
Jak vidíte obecně budoucnost testů DNA, myslíte si, že to bude v brzké době běžná věc?
Ano. Jsem přesvědčená o tom, že se to stane standardem. Například když se narodí dítě, tak tohle bude první analýza, kterou mu budou dělat. Příkladem jsou země, jako je Estonsko, kde testují celou svou populaci a do roku 2021, jestli se nemýlím, už měli otestovaných 20 procent lidí. Používají přesně ty testy jako my a očekávají, že se jim podaří zachytit jisté procento lidí, kteří si nesou genetické riziko a budou jim moct připravovat preventivní programy na míru, což jim ve výsledku ušetří velké peníze.
Autorka je redaktorkou ČTK.