Chcete ušetřit za elektřinu? Odhalte skryté žrouty

Aby mohli lidé nebo firmy uspořit náklady za energie, musejí nejprve vědět, kde kolik spotřebovávají. Zaměřte se na přístroje ve stand-by režimu a prozkoumejte spotřebu ledničky, radí domácnostem Jan Truxa, expert na energetické úspory ze společnosti EkowaTT. Firmy by pak měly měřit spotřebu u jednotlivých strojů a zařízení.

Válka na Ukrajině ještě vyšroubovala růst ceny plynu a energií. Přemýšlí se ve firmách více o energetických úsporách?

Mnohem více, máme před dveřmi frontu společností, které chtějí na energiích ušetřit. Dokonce i ty, které toto téma nikdy nezajímalo, najednou chtějí zkoumat možné úspory. Až nás to zaskočilo, myslel jsem, že to nebude tak dramatické.

 

Začaly se zajímat již loni, nebo až po ruské invazi?

Odstartoval to už dřívější nárůst cen energií, kdy ale ještě nenaskočily ceny tak hrozně. Ve světě se sešlo několik faktorů, které způsobily růst cen zemního plynu. Invaze na Ukrajinu to pak ještě eskalovala.

 

Co radíte firmě, která chce snížit platby za energie?

V prvé řadě říkám, že musí mít přehled o spotřebě energie. Aby věděli, kolik která činnost či zařízení spotřebuje. Pokud bychom vzali jako příklad rodinný dům, bude asi nejvyšší spotřeba na vytápění, další je příprava teplé vody a tak dále. Ve firmách je to podobné. Nejprve je třeba se zaměřit na největší spotřeby a zkusit tam ušetřit alespoň něco. Deset procent z velké spotřeby je jiné číslo než deset procent z malé spotřeby.

 

 

Mívají firmy obvykle přehled o konkrétní spotřebě?

Obvykle nemají a důvod je, že drtivá většina společností i domácností má jedno fakturační měření, a to na takzvané „patě objektu“. Tak se měří zemní plyn i elektrická energie. Energie se pak v objektu spotřebovávají na mnoha místech, rozpadnou se na mnoho malých částí a nikdo neví, kde a kolik se spotřebuje. Když má firma více činností, tak není jasné, kde je největší spotřeba. Zda dělá více žíhací pec, spalovací hořák, nebo dlouhodobé ohřevy. Nejsou tam žádná měřidla. Ta jsou přitom z hlediska nákladů pro firmu zanedbatelná a přinášejí poměrně velkou informační hodnotu. Firma by díky nim měla přehled o tom, jaká je kde spotřeba, a podle toho by mohla například přesněji stanovit cenu výrobků a nezapočítávat energii paušálně.

 

Jak ušetřit v domácnosti

Může takové dílčí měření pomoci i v domácnostech?

I domácnosti mají možnost připojit na fakturační elektroměr chytré měřidlo. To každou hodinu posílá data o spotřebě elektrické energie v bytě na server. A umožňuje jednu zajímavou věc. Když spíte, běží vám spotřebiče, na které jste buď zcela zapomněli, nebo si myslíte, že je jejich spotřeba mizivá. Ale ono to tak ve výsledných nákladech být nemusí, protože běží 24 hodin denně 365 dní v roce. Nejde o dvě stě korun ročně, ale třeba o 1 200 korun. Přitom je možné je docela jednoduše vypnout. K tomu ještě doporučuji koupit chytrou zásuvku, která umí změřit, kolik energie „spálí“ připojený spotřebič.

 

Když si zjistím, kde kolik energie zhruba propálím, co mohu dělat dál?

Nejprve je třeba zaměřit se na změnu uživatelského chování a tím docílit úspory. Pak se díváme na to, jestli je možné přijmout nějaké technické opatření. Když se budeme bavit o vytápění, tak kvalitní regulace sníží spotřebu energie a není to na úkor našeho komfortu. Když se vyčerpá toto, můžeme přemýšlet, zda má smysl zabývat se výměnou spotřebiče za jiný. Což je dlouhodobá záležitost, která stojí více peněz.

 

Co si lze představit pod změnou uživatelského chování v případě firmy?

Příkladů je hodně. Například když dělníci přijdou, zapnou stroj a jdou si dát svačinu. To jsme řešili v jedné automobilce. Tam se jim povedlo dodržováním správného vypínání a zapínání strojů dost ušetřit. Ale obecně je problém nastavené procesy udržet v chodu. Všichni lidé jsou trošku líní a pak to začnou šidit. Je potřeba procesy dobře kontrolovat. Když hřeje například pec o třicet minut déle, než by musela, tak to není úplně málo.

 

Jako další možné opatření jste zmiňoval regulaci, to znamená konkrétně co?

Třeba u vytápění je třeba sledovat teplotu a nepřetápět, je možné mít v každé místnosti termoregulační ventil a mít ho správně nastavený. Drží požadovanou teplotu, a když do místnosti posvítí sluníčko, tak se ventil zavře a do vytápění nejde teplá voda. To jde udělat v bytě i v kancelářích.

 

Když jsme u bytů, na co bych si měla ještě dát doma pozor?

U domácností je dobré zkontrolovat skrytou spotřebu, což jsou spotřebiče ve stand-by režimu. Třeba starší typy audiozařízení měly poměrně velkou spotřebu při vypnutém stavu, na to se dříve moc nehledělo. Já jsem měl doma pěknou hi-fi věž, a když jsem ji změřil ve vypnutém stavu, orosilo se mi čelo, bylo to dvacet wattů. Jenže dvacet wattů 365 dní v roce. Už ji nemám. Pak jsou zařízení jako třeba wi-fi router, ta běží pořád a mohou mít nezanedbatelnou spotřebu.

 

Šetrnější router nebo lednička

Co se s tím dá dělat?

Hodně wi-fi routerů už dnes umožňuje nastavit vypnutí třeba od půlnoci, aby nevysílal. Nebo když zjistíme, že spotřeba zařízení ve stand-by režimu není dobrá, dá se využít prodlužovačka s vypínačem a je možné ho odpojit od sítě. Třeba starý počítač nebo audiozařízení. I wi-fi je možné na noc úplně vypnout.

 

Když tohle všechno prověřím, tak se nabízí, jak jste zmiňoval, výměna spotřebiče za nový a úspornější…

To už je dlouhodobé opatření, kdy do něčeho investuji. U domácnosti bývá kritickým spotřebičem lednička a mraznička. U nich došlo k obrovskému pokroku ve snižování spotřeby energie. Ledničky před patnácti lety a dnes mají diametrálně odlišnou spotřebu energie. S pomocí chytré zásuvky si můžete změřit, kolik spotřebujete a kolik uspoříte, když pořídíte úsporný typ ledničky. Může to být docela hodně, staré ledničky spotřebují násobně více energie. Moje stará lednička na chalupě měla třikrát větší spotřebu než ta modernější doma.

 

Ještě je něco, na co bychom se měli v domácnosti zaměřit?

Určitě bych se podíval na vaření. Staré sporáky nejsou nejúspornější. Dnes je možné koupit indukční desku, ta má velice nízkou spotřebu energie, a navíc je ukrutně rychlá, takže nepotřebujete ani rychlovarnou konvici. Můžete ji vyřadit. U praček či sušiček jdou spotřeby také neustále dolů. Velký smysl má náhrada klasických žárovek za LED.

 

U firem je takové rozhodování asi složitější, paleta možností je daleko širší?

Firmy si musí pozvat energetického specialistu, který si projde závod, promluví si s lidmi z provozu, s energetikem, pokud ho mají. Musí se dozvědět, kde je co měřené, a udělat návrh, na co se soustředit. U firem je to složité, musí hlavně vyrábět, ne primárně šetřit energii. Spousta firem má nastavené ISO a drží kvalitu a nemůže například snížit teplotu v peci. Je nutno spolupracovat s dodavateli zařízení, zda by se něco nevyplatilo vyměnit. Většinou ale musí být zařízení už opotřebované. Firma prostou výměnou neuspoří finančně tolik, aby si vydělala na nové zařízení.

 

Dalším krokem pak může být například instalace fotovoltaických panelů?

Pokud už nelze snížit spotřebu, tak se zkoumá, jestli doplnit portfolio dodavatelů energie o obnovitelné zdroje, třeba fotovoltaickou elektrárnu. Řeší se, kolik energie by vyrobila, zda by se stačila spotřebovat, zda se výroba časově potká se spotřebou. Může to být pro firmu zajímavá věc a začíná to být i záležitost prestiže a image. Mnoho firem ani nezajímá, kolik ušetří, hlavně chtějí mít zelenou energii.

 

V době vysokých cen se k prestiži může přidávat i ekonomický argument.

Nyní jsou ceny energie tak vysoké, že je kilowatthodina z fotovoltaiky v pohodě konkurenceschopná. Problémem může být časový souběh výroby a spotřeby elektřiny. Proto je třeba ji správně nastavit. A i k tomu pomáhá měřicí zařízení, abychom věděli, kdy kolik energie potřebujeme.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama