Romové musí začít vyprávět své vlastní příběhy

22. srpna 2022

Lucie Wenigerova

Archiv LW

Bourat stereotypy je nutné. Romové nacházejí svůj jednotný hlas a je důležité, aby začali vyprávět své vlastní příběhy, říká britsko-česká filmová producentka Lucie Wenigerová. Právě dokončila dokumentární film o českých a slovenských Romech žijících v Británii Leaving to Remain (Povolení k pobytu), který by měl mít na podzim premiéru na filmovém festivalu v Jihlavě.

Co vás k tematice českých a slovenských Romů v Británii vůbec přivedlo?

Na začátku byla zvídavost – zajímalo mě, co se stalo s dětmi romských přistěhovalců do Británie, které měly přístup k inkluzivnímu vzdělávání. A potažmo jsem chtěla zjistit, jak se tento přístup ke vzdělávání – v Británii například nejsou školy, které se dříve v Česku označovaly za zvláštní – odrazí na integraci Romů do majoritní společnosti. To byl bod, od kterého jsme se odpíchli.

Čili šlo i o širší téma integrace? Zabýváte se jím dlouhodobě?

V Británii žiju už čtvrtstoletí, takže vím, co to je, být „outsider“. Romská problematika mě začala zajímat při mých častých cestách do Česka z Londýna, tedy z mnohem rozmanitější společnosti, kdy mě doslova praštilo do nosu, jak je v Česku tato minorita přijímána, respektive nepřijímána majoritní společností. Řekla jsem si, že by bylo dobré ukázat Romy jinak.

Jak?

Chtěla jsem nabourat stereotyp, kterým jsou Romové prezentováni v médiích. Většinou jsou ukazováni jako lidé na okraji společnosti, často extrémně chudí, nevzdělaní a marginalizovaní. Dodnes jsem neviděla pořad, který by je ukazoval v jiném světle. A chtěla jsem vědět i to, co se děje s romskými dětmi, které vyrůstají v inkluzivní společnosti a vzdělávání.

Podařilo se vám na tyhle otázky najít odpověď?

Určitě, v obou případech. Myslím, že jsme objevili a zdokumentovali, jak tato komunita žije. Vytvořili jsme projekt, který zkrátka prezentuje Romy jinak.

Příběhy úspěchu

Kdo jsou hlavní postavy vašeho dokumentu?

Vybrali jsme Petra, prvního romského policistu v Británii, který dostal Řád britského impéria za zásluhy na propojení romských a neromských komunit. Pak Denisu, která je prvním romským právníkem v Británii, a třetím protagonistou je Ondrej, který byl přesně typ dítěte, které nás zajímalo. Dnes je z něj úspěšný mladý muž. Když mu bylo šest nebo sedm, na východním Slovensku, odkud pochází, ho zařadili do zvláštní školy. Jeho otec se s tím ale odmítl smířit a odstěhovali se do britského Leicesteru, kam se už předtím přestěhovali jiní členové jejich komunity.

Co se dělo dál?

Podpořte Reportér sdílením článku