I když si stěžujeme, udělali jsme obrovský pokrok

21. září 2021

Když jeho rodina emigrovala do Francie, netušil, že se mu ještě někdy podaří vrátit. V roce 1997 se ale Constantin Kinský přestěhoval do Česka natrvalo a postupně po svém otci převzal správu žďárského panství. „My si teď hodně stěžujeme. Nesmíme ale zapomínat na ten ohromný pokrok, který jsme za posledních třicet let udělali. Ano, máme problémy a velké problémy. Pojďme na tom ale pracovat, s nadějí a ne s pesimismem, že je to stejně ztraceno,“ říká potomek starého šlechtického rodu, podnikatel a mecenáš. Právě o to se se svými spolupracovníky, které nazývá „srdcaři“, snaží i v areálu zámku ve Žďáru nad Sázavou.

Jak jste prožíval a prožíváte poslední více než rok, kdy svět bojuje s koronavirem?

Tak úplně v první řadě bych chtěl říct, že jsme se celá rodina nechali očkovat. Je na každém z nás, aby se svobodně rozhodl, co chce. Já ale opravdu doporučuji, aby o tom člověk vážně přemýšlel. Opravdu si nemyslím, že jsou s tím spojená nějaká rizika. Dokonce jsem měl online debatu s dvanácti imunology z celého světa, protože připravujeme na počest mého otce (Radslav Kinský byl uznávaným imunologem – pozn. red.) a jeho původních kolegů znovu mezinárodní reprodukční imunologický kongres, který se bude konat ve Žďáru nad Sázavou. A ti všichni říkali, že bychom se měli očkovat.

A jak pandemie ovlivnila vaše podnikání?

Úplně nejdřív jsme zajistili maximální bezpečnost pro naše zaměstnance. Jak ale říkal Winston Churchill, je důležité nikdy nepromarnit dobrou krizi, takže pak jsme se docela rychle s celým týmem snažili z této krize udělat příležitost. Zlepšit flexibilitu práce, využít to k digitalizaci či ke zrychlení určitých investic. Takže když bylo na zámku zavřeno, vrhli jsme se na různé opravy, aby tady bylo hezky, až se znovu otevře. A opravdu. Když jsme opět otevřeli, přišla fůra lidí, kteří si to tady chtěli užít.

A byl jste ve Žďáru, nebo v Praze?

Bez ohledu na covid to máme pořád stejně. To znamená, že jsme pondělí a úterý v Praze, protože tam je potřeba jednat s různými úředníky, na ministerstvu a podobně, a od středy do neděle jsme tady doma ve Žďáře.

Constantin Kinský je potomek starého českého šlechtického rodu, podnikatel, mecenáš a finanční poradce, vystudoval tři vysoké školy, domluví se čtyřmi jazyky.

archiv

Takže doma pro vás znamená ve Žďáru?

Ano. A jsem tady rád. Teď třeba koukám z okna a prší, tak si říkám, že bude voda v lese. Jsme asi jediní, kdo má radost, když prší.

Co všechno na ždárském panství děláte? Na co lákáte návštěvníky?

Návštěvníkům můžeme nabídnout program minimálně na celý den. Zámek je otevřený lidem. Vlastně i to slovo zámek je špatné, znamená zamykat a my to tady naopak chceme otevřít. Postupně se snažíme opravit a dát do pořádku celý areál, aby byl dostupný lidem a aby to tady žilo. Nedávno jsme tady měli například mistrovské kurzy houslistů pod vedením Bohuslava Matouška a Jakuba Junka a byli jsme možná jediným zámkem na světě, kde rezonují i záchody, protože žáci se tam kvůli pěkné akustice schovávali a cvičili. Jinak u nás můžete navštívit interaktivní Muzeum nové generace, nejrůznější programy pro děti, tábory, prostě je tady živo a každá příprava na podobné akce znamená hodně práce.

Constantin Kinský (60)

Den venkova

V sobotu 25. září vás čeká akce s názvem Den venkova, co chystáte?

Podpořte Reportér sdílením článku