Letošek je jiný, nejštědřejší den roku už máme za sebou

1. prosince 2021

archiv LH

Začíná měsíc, který je obvykle tím nejštědřejším v roce. Měsíc, kdy lidé každoročně darují na pomoc ostatním ty největší částky. Tento rok ale bude zřejmě jiný. Za sebou máme útok tornáda, kolem sebe covidovou krizi a čelíme nebývalé inflaci. „Letos máme nejštědřejší měsíc už za sebou,“ odhaduje Lukáš Hejna, fundraisingový ředitel Nadace Via, která provozuje platformu Darujme.cz, přes niž mohou jednotlivci posílat příspěvky na projekty neziskových organizací v České republice. Za letošní rok přes něj dárci poslali potřebným téměř půl miliardy korun.

Prosinec je každý rok tím nejštědřejším měsícem roku. Očekáváte, že překoná i vlnu solidarity po letošním tornádu?

Prosinec je opravdu obvykle nejštědřejší měsíc, bylo tomu tak minimálně posledních jedenáct let fungování Darujme.cz. Loni v prosinci například lidé přes nás darovali 52,6 milionu korun. Nicméně letos tomu bude jinak. Myslím, že letos bude platit, že červen je nový prosinec. V červnu přes nás lidé poslali na pomoc ostatním téměř 250 milionů korun. Z toho většinu během sedmi dní – po 24. červnu, kdy na Moravě udeřilo tornádo. V červenci pak poslali dalších více než padesát milionů korun. Ale věřím, že i prosinec bude velmi silný.

Věříte tomu, i přestože to letos vzhledem k nebývalému růstu cen a dalšímu omezování podnikání bude Čechy určitě bolet mnohem více?

Když vezmu tvrdá data, tak zhruba k polovině listopadu stoupla částka darovaná na různé dobročinné projekty na 285 procent předchozího roku. Zobrazuje se v tom samozřejmě i pomoc Moravě po tornádu, ale růst by byl patrný i bez této události. Ale je pravda, že v říjnu a listopadu výrazně stoupala inflace, do toho přišel krach energetických společností. Z dat za poslední měsíce tak vidíme, že nárůst darů není tak velký jako doposud, očekávali jsme vyšší čísla, na druhou stranu ale neklesá. Co nastane nyní, se můžeme jen domnívat na základě zkušeností z minulosti jak z Česka, tak i ze světa. A v minulosti v době krize obvykle objem darů stagnoval a po vyrovnání situace začal znovu velký růst. Což si myslím, že nastane i letos.

To zní optimisticky…

Jsem optimistický i proto, že v posledních letech je u nás dobře vidět, že filantropie je na vzestupu. Nepříznivé situace, ať už je to covid, nebo tornádo, vyvolávají solidaritu a štědrost. Často se v takových chvílích rozhodnou přispět i ti, kteří nepatří mezi časté dárce. A lidé, kteří jsou zvyklí darovat, pak obvykle posílají ještě více než dosud. Negativní události nás často aktivují a motivují. Proto hádám, že i přes všechny problémy, které nyní přicházejí, nebude letošní prosinec určitě horší než ten minulý.

Který den je obvykle ten úplně nejštědřejší?

Obvykle to bývá poslední pracovní den před Štědrým dnem. V minulosti občas docházelo k výjimkám, a to v případě nutnosti okamžité pomoci. Před několika lety umrzli na ulici dva lidé bez domova, o čemž informovala i média, a tehdy spustila Armáda spásy kampaň Nocleženka na podporu lidí bez domova a tento únorový den se v ten rok stal tím nejštědřejším. Analýza dlouhodobých dat z Darujme.cz nám také ukázala, že pravidelný dar je nejčastěji zadáván uprostřed měsíce a jednorázový spíše k jeho konci.

A letos?

Letos to bude velmi pravděpodobně 25. červen, den po tornádu. Tornádo je z pohledu drobného dárcovství největší filantropickou událostí od povodní v roce 2002 či tsunami v roce 2004. Ten den, dvanáct hodin po neštěstí, už bylo ve sbírce, kterou jsme jako Nadace Via organizovali, vybráno 25 milionů korun. Ráno, během první hodiny a půl aktivního času, prošlo přes Darujme.cz na 1,3 milionu korun. A ten den mezi desátou a jedenáctou hodinou také nastala letošní rekordní hodina českého dárcovství, kdy přes portál prošly příspěvky převyšující částku deset milionů korun.

Co změnil covid

Změnil chování českých dárců covid?

Podpořte Reportér sdílením článku