Skoro půlka Slováků neviní z Putinovy invaze Putina

8. června 2022

629f480ae4b0b2f00ebe23a9_VladoSnidl-1960x1307

archiv VŠ

Slováci jsou po Bulharech druhým národem střední a východní Evropy, který nejvíc sympatizuje s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. A to dokonce i nyní, během války na Ukrajině, ukazují průzkumy. Jaké dezinformace se na Slovensku šíří, kdo je jejich původcem a proč jsou Slováci tak náchylní jim věřit, vysvětluje reportér slovenského Deníku N Vladimír Šnídl.

Jak moc jsou vlastně Slováci náchylní ke „konzumaci“ obsahu dezinformačních webů?

Ukažme si to na příkladu Ruska. Na Slovensku je tendence naslouchat prokremelské propagandě všeobecně mnohem větší než v Česku, Slováci také mnohem víc než Češi sympatizují s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle průzkumu Globsecu z letošního dubna se 44 procent Slováků ztotožnilo s tvrzeními, že za Putinovu agresi na Ukrajině mohou Ukrajinci nebo Západ. V Česku to podle stejného šetření bylo jen 15 procent. Podle stejného institutu víc než polovina Slováků věří, že svět řídí tajné spolky. V Česku je to asi 30 procent lidí.

A pokud jde přímo o ruského prezidenta?

Co se týče Putina, i po zahájení války na Ukrajině ho pozitivně vnímala čtvrtina Slováků, zatímco v Česku to byla jen čtyři procenta respondentů. Slováci jsou obecně náchylnější k důvěře v konspirační teorie, což je pak lákavé pro nezodpovědné politiky, kteří toho využívají.

Jak konkrétně toho využívají?

Patrné to bylo například v době covidové pandemie, kdy někteří politici zpochybňovali závažnost onemocnění nebo účinnost očkování. Teď zase nevidí problém v podpoře ruské propagandy. Na Slovensku se politici takto chovají většinou iniciativně, aktivně nadbíhají zájmům Vladimira Putina, protože je to pro ně živnější půda.

Čím si vysvětlujete, že Slovensko je tak málo odolné vůči dezinformacím a konspiračním teoriím?

Průzkumy ukazují, že ve střední a východní Evropě je v rámci Evropské unie jen jeden národ, který dává Putinovi větší preference než Slováci, a to jsou Bulhaři. Většinou se uvádí tři příčiny, proč si Slovensko vede právě takhle. První je historická tradice upínání se k Rusku, která se traduje od Slovenského národního obrození. Zadruhé je na Slovensku mnohem větší nostalgie po minulém režimu, tedy komunismu.

A ten třetí důvod?

Třetím důvodem, proč mnozí Slováci, ale i Češi a další národy věří konspiracím a dezinformacím, je to, že se jim za posledních zhruba osm let (od ruské anexe Krymu a začátku války na Donbase – pozn. red.) prokremelská propaganda zkrátka zaryla pod kůži.

Dezinformace a válka na Ukrajině

Už jste zmínil pandemii covidu-19, během níž dezinformace a konspirace silně ovlivňovaly tvorbu názorů mnohých lidí. Připravil covid půdu pro snadnější šíření dezinformací týkajících se nyní Ukrajiny?

Podpořte Reportér sdílením článku