Ze Sudet se už jen neutíká

2. února 2022

archiv

Česká Kamenice patří k perlám pohraničí. Má zachovalé historické jádro, klasicistní, secesní i funkcionalistické vily, krajinu pískovcových skal, kterou už v 19. století zušlechtili vyznavači turistiky mezi českými Němci. „Historické dědictví je výhoda, protože za ním jezdí turisté, je to ale taky zátěž, se kterou se musíme vyrovnávat,“ říká Jan Papajanovský, ještě nedávno nejmladší český starosta. Pokouší se opravit památky, které si město vlastně nemůže dovolit, zastavit vylidňování Sudet i vypořádat se s obchodem s chudobou.

V čem je specifické být starostou bývalého sudetoněmeckého města?

V tom, že pořád něco doháníte. Tady stálo už před sto lety krásné, hotové město. Česká Kamenice měla tehdy víc obyvatel než dnes a bohatších, než byl zbytek republiky. Dnes je to obráceně, v Kamenici je obyvatel méně a jsou chudší, než je celorepublikový průměr. Čili my se tady staráme o historický majetek, který byl nastavený na jiný počet lidí a jiný typ obyvatelstva.

Je to problém?

V určitém smyslu ano. Veškerá infrastruktura Kamenice pochází z konce devatenáctého století, z období jejího největšího rozkvětu. Máme honosnou sokolovnu, kino, jednu školu, druhou školu, obě vybudované velmi luxusně, město zároveň zasahuje do krajiny dalšími architektonickými prvky. Jak říkám, bylo větší a bohatší, a pro nás je vlastně hrozně těžké, dovolit si ho v takové velikosti a výstavnosti.

Krásné město, které dává svým obyvatelům zabrat.

Kdybychom dnes stavěli Kamenici na zelené louce, vyjde levněji a postavíme ji skromněji. Historické dědictví je výhoda, protože sem za ním jezdí turisté, je to ale taky zátěž, se kterou se musíme vyrovnávat.

Těch turistů by ale mohlo být víc, ne? Člověk by čekal, že krásné historické město položené v krajině Českosaského Švýcarska bude v sezoně úplně narvané.

Ono to není tak špatné. Kamenice má kapacitu 250 lůžek a ta je v hlavní sezoně naplněná. Je ale asi pravda, že město má velký nevyužitý potenciál, to je také jeden z důvodů, proč jsem s kolegy začal tuhle práci dělat. Impulzy k rozvoji tady nebyly tak silné jako v okolních obcích, třeba v Krásné Lípě, jejíž výchozí situace, sociální struktura obyvatelstva, poloha a velikost byly daleko horší. I u nás se to ale zlepšuje. Lidé, kteří mají nějakou nemovitost a přemýšlí, co s ní, už uvažují o tom, že z ní udělají apartmány.

Potřebují místní lidé turistiku?

Samozřejmě. Průmysl tady nezbyl skoro žádný a už tu asi žádný nevznikne, relativně velkým zaměstnavatelem je stát, město, školy, domov pro seniory, to jsou ale místa jen pro několik set lidí, a když někdo nepracuje v této oblasti, musí vyvinout vlastní iniciativu. Turisty v Kamenici potřebujeme.

Jaký mají vztah k historickému dědictví současní obyvatelé Kamenice?

Podpořte Reportér sdílením článku