Pracujte zadarmo. Čekají na vás v osmdesáti zemích

6. prosince 2021

Post Image

Pracujte zadarmo. Čekají na vás v osmdesáti zemích

Play icon
29 minut
Lenka Kadeřábková - ředitelka organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit

Markéta Ryšavá

Budete mít v létě dva volné týdny? Chcete poznat spoustu zajímavých lidí z celého světa? Jeďte jako dobrovolníci pracovat zadarmo na workcamp do ciziny. „Nejčastěji jezdí studenti, ale věk zájemce nijak nelimituje,“ říká Lenka Kadeřábková, ředitelka organizace INEX-SDA, která výjezdy a příjezdy dobrovolníků organizuje. V nabídce má projekty z celého světa.

Jakou práci byste ráda dělala i zadarmo a jakou byste nedělala ani za miliony?

Kdybych si to mohla dovolit, dělala bych zadarmo to, co dělám, protože mě to hodně baví. Pokud by šlo o nějaké kratší období, pomáhala bych tam, kde je to hodně potřeba, teď právě třeba v nemocnicích. A za žádné peníze bych nechtěla dělat třeba se zbraněmi nebo něco, co je proti přírodě.

O práci zadarmo byla řeč proto, že právě to je principem dobrovolnictví. Proč má práce zadarmo smysl?

Skrze dobrovolnou práci se toho člověk hodně naučí. Zjistí toho hodně sám o sobě, může získat řadu dovedností, a ještě se dozvědět hodně o té komunitě, ve které vypomáhá. Jako odměnu může mít nejen dobrý pocit, ale často i dlouhodobé přátelství.

Práce se odehrává v takzvaných workcampech. Jak to vypadá?

Většinou se sjede skupina tak deseti až dvanácti lidí, kteří přibližně dva týdny svou prací pomáhají tam, kde je to třeba. Ať už jde o ochranu přírody, opravy památek, nebo spoustu jiných aktivit. Před covidem se ti lidé sjížděli z celého světa, dnes jsou cestovní možnosti poněkud omezenější.

Kde všude se workcampy odehrávají?

Zhruba v osmdesáti zemích světa. Nejvíce v Evropě, ale také v Americe, Asii i Africe.

Věk není problém

Na vašich stránkách jsem se dočetl, že téměř tři čtvrtiny dobrovolníků jsou ženy. Čím to je? Jsou pracovitější nebo mají otevřenější srdce než muži?

Žádné konkrétní vysvětlení pro to nemáme. Bereme to tak, že kdo se chce zapojit, ten může. Obecně platí, že by na campech měl být přibližně stejný počet mužů a žen, takže když od nás pojede více žen, z jiné země by mělo vyrazit více mužů.

Věk dobrovolníků se obvykle pohybuje v rozmezí 18 až 26 let. Jde tedy většinou o studující?

Podpořte Reportér sdílením článku