Bleskurychlá kukačka. Tipnete si, za jak dlouho snese vejce?

5. května 2021

Václav Jelínek

Tomáš Binter

Kamera: Kukačka přiletí do cizího hnízda, vezme do zobáku jedno z vajec – na zádech jí přistane samice rákosníka, drží se jí a klove zobákem – shora na ni nalétává samec a bez milosti ji klove do hlavy – kukačka snáší vejce – stop! Českým vědcům se podařilo natočit rekordní čas, v jakém dokáže kukačka snést vajíčko. Celá popsaná scéna totiž proběhla rychleji, než jste vy tyto řádky stihli přečíst. „Nejrychlejší záznam ukazuje zhruba tři a půl vteřiny. K tak rychlému snášení ji donutí rákosníci právě svou agresivitou,“ popisuje Václav Jelínek z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.

Natočili jste 168 záběrů kukačky, která snáší vejce do hnízd rákosníka velkého. Kolik hnízd jste museli vlastně sledovat?

Bylo to zhruba dvakrát více, protože samozřejmě ne všechna hnízda rákosníka kukačky navštíví. Nahrávali jsme proto spousty hnízd, na kterých se nakonec nic zajímavého nestalo. Navíc celý tým pracoval v časovém presu, protože hnízda rákosníků musíte najít velice brzy, ideálně ještě v době, kdy samice hnízdo teprve staví. Hotové ho má za tři dny, přičemž už ten třetí čtvrtý den stavění může kukačka snášet. Jinak můžete o tu událost velice jednoduše přijít.

Jen dvakrát více? Kukačka tedy parazituje na zhruba celé polovině hnízd rákosníka velkého?

V lokalitě, kterou jsme zvolili, ano. Mutěnické rybníky jsou výjimečné právě mírou parazitace. Hnízdí zde velké množství rákosníků velkých, které kukačky využívají jako své hostitele. V rekordních letech, 2017 a 2018, byla míra parazitace dokonce 90 procent. To znamená, že do devadesáti procent hnízd bylo sneseno minimálně jedno kukaččí vejce, někdy dvě i tři, v jednom případě dokonce čtyři. V následujícím roce už to nebylo tolik, míra parazitace klesla na 60 procent. Naopak například v roce 2008 to bylo jen šest až sedm procent, ale to byl výjimečný rok.

Pokud kukačka takto v daný rok zabrání rozmnožovat se až devadesáti procentům rákosníků, nemůže jeho populaci zdecimovat?

Určitě ji poškozuje, ale neřekl bych, že by ji decimovala. Je třeba si uvědomit, že když kukačka snese do 90 procent hnízd, ještě to neznamená, že se 90 procent rákosníků nerozmnoží. Ne ve všech hnízdech, kam kukačka snese, se totiž její mládě úspěšně vylíhne. Rákosníci ho často vyhodí nebo si postaví hnízdo nové, kam už kukačka nestihne snést. Populace je také doplňována jedinci z jiných lokalit, kde není parazitační zátěž tak velká. Faktorů, které ovlivňují vztah mezi parazitem a hostitelem, je zkrátka velké množství. Tato konkrétní populace tak stále přežívá, i když počet vyvedených mláďat rákosníků je určitě mnohem nižší, než kdyby se s kukačkami potýkat nemuseli.

Mládě se může vrátit zpět

Vyhazuje kukačka z hnízd všechna mláďata?

Ano, ale v přírodě nikdy není nic úplně stoprocentní. Výjimky jsou. Zaznamenali jsme jeden případ, kdy jedno mládě rákosníka nevyhodila a docela dlouho se s ním dělila o hnízdo. Ale protože je v něm málo místa, neustále se pošťuchovaly a mládě rákosníka nakonec vypadlo. Kolegové však zkoumali tuto problematiku i u rehka zahradního coby hostitele, který hnízdí ve velkých a prostorných dutinách a budkách ve finské Karélii. A kukačce se relativně často stalo, že se mládě, které vytlačila na okraj hnízda, ale už ne ven z budky, zase vrátilo zpět. Ona je vyhazovala a vyhazovala a mláďata se vracela a vracela. Jeden pár rehků zahradních tak nakonec během hnízdění vykrmil dvě kukačky a pět či šest vlastních mláďat. Během polárního dne se museli hodně otáčet, muselo je to stát hodně energie, ale kolem polárního kruhu je v období krátkého léta relativně hojně potravy. Mají důvod, proč váží takovou cestu a vyvádí mláďata právě tam.

Videa, která jste natočili, ukazují, jak tvrdě hostitelské druhy svá hnízda brání. Ubrání je někdy?

Výjimečně. Na 168 případů parazitace připadlo jen jedenáct případů, kde se rákosníci ubránili. A to je rákosník poměrně velký a značně agresivní druh. Někdy vám začnou útočit na hlavu, jen když se k hnízdu přiblížíte. A když kukačku odeženou jednou dvakrát, ona se stejně vrátí a zkusí to znovu, až se jí to nakonec povede.

To tedy dělá z kukačky neobyčejně úspěšný druh…

Podpořte Reportér sdílením článku