Viděl šikanu a nezasáhl. Pak pomohl na svět aplikaci, díky které ji může každý ohlásit

10. října 2022

David Špunar

danielkruzliak

Se šikanou se setkávali už na základní škole, kdy byli v roli mlčící většiny. O pár let později se rozhodli vrstevníkům v podobné situaci pomoct a světlo světa spatřila webová a mobilní aplikace Nenech to být. „Aktuálně je nás kolem třiceti. Začínali jsme ve třech ze školní lavice jako spolužáci. Bylo to hodně punkové a o přestávkách mezi hodinami jsme třeba vyřizovali hovory,“ říká David Špunar, jeden ze zakladatelů projektu.

Zažil jste někdy šikanu na vlastní kůži?

Pokud budu mluvit za všechny tři zakladatele Nenech to být, tak svědky šikany jsme byli všichni. Byli jsme však součástí mlčící většiny.

Co to znamená mlčící většina?

Když k šikaně dochází, můžeme kolektiv rozdělit na tři části. Máme oběť šikany, agresora a mlčící většinu. Na základní škole jsme byli s kolegy součástí té mlčící většiny. Což znamená, že jsme viděli, jak k šikaně dochází, ale báli jsme se nahlas o problému promluvit a upozornit na něj.

A díky tomu vzniklo Nenech to být.

Ano, když jsme přešli na gymnázium, tak nás téma šikany neopustilo a zpětně jsme si říkali, co nám vlastně bránilo promluvit a problém nahlásit. Na základě toho jsme společně založili online schránku důvěry Nenech to být a odstartovali náš projekt.

Šikana, které jste na základní škole přihlíželi, byla verbální nebo fyzická?

Z mé zkušenosti to byly obě formy s převahou slovního napadání, posměchu a urážení. V drtivé míře je to mix obojího. Agresor si oběť vybere na základě jakékoli odlišnosti, ať už kladné, nebo záporné. Šikana pak většinou začíná verbálně, kdy jsou oběti slovně napadány, a následně může dojít až k napadání fyzickému.

Nenech to být

Jak Nenech to být funguje?

Jako webová a mobilní aplikace, skrze kterou mohou žáci a zaměstnanci upozornit na cokoli, co je trápí. V zahraničí funguje pod názvem FaceUp.com. Když to vezmu krok po kroku, tak žák si na našem webu (www.nntb.cz – pozn. red.) vyhledá školu, kde k šikaně dochází, vyplní krátký formulář se základními otázkami a pošle upozornění. Je to velmi snadné. Tuto takzvanou schránku důvěry si u nás může každá škola zaregistrovat zdarma.

Aplikace NNTB

Do formuláře vyplní i jméno agresora?

Podpořte Reportér sdílením článku