Návrat k používání papíru? Nepředstavitelné
Karel Mareček vyráběl zpočátku tlakoměry ručně, dnes má stovky zaměstnanců v několika zemích. Své výrobky testuje ve vesmíru a v provozech jeho firmy BD Sensors neuvidíte jediný nákres na papíru. Do roka si dal další závazek: „Do prosince 2023 ve firmě nebude existovat ani jeden metalický kabel,“ říká.
Jak se stane, že firma na tlakoměry vysílá své výrobky do vesmíru?
My jsme až do roku 2017 nevyráběli nic jiného než tlakoměry a senzory. V roce 2017 jsme se rozhodli, že chceme navštívit vesmír. My ne, naše produkty, abych to upřesnil. Koupili jsme firmu, která má s kosmickým průmyslem zkušenosti. Do vesmíru se dostanete jen tak, že buď máte zkušenosti, anebo musíte roky a roky pracovat, abyste dostali licenci. My jsme si koupili firmu se zkušenostmi a nyní vyrábíme elektroniku pro satelity. Lítá nám toho nad hlavou už vcelku hodně. V dubnu letošního roku jsme vypustili náš první satelit a teď v prosinci budeme vypouštět druhý. Ale nepředstavujte si nic velkého, jsou to malé kostičky, deset krát deset centimetrů.
Proč zrovna vesmír?
Naše satelity v sobě obsahují tlakoměry. My na nich chceme ověřit, že vydrží radiaci a funkčnost ve vakuu. Takže je takto testujeme.
Kde všude, krom vesmíru, se vaše tlakoměry mohou použít?
Zkusme se přenést do fyziky sedmé třídy, kde se měří tlak plynů a kapalin. Plyny a kapaliny si člověk nejsnáze představí v situaci, jako je například nafukování jízdního kola nebo měření výšky hladiny vody ve studni. Pak jsou ale místa a situace, jako jsou například elektrárny, pivovary nebo mlékárny, kde se tlak měří také, jen trochu odlišně. V každém moderním autě je minimálně dvacet až třicet tlakoměrů. A mohl bych s příklady pokračovat.
Potkáváme na silnicích auta s vaším tlakoměrem?
To v žádném případě. U aut se jedná o sériovou výrobu, kdy se hledí na co nejnižší ceny. To my neděláme. Nás zajímají aplikace, které jsou v malých počtech kusů. My si především získáváme zákazníky tak, že dovedeme vyřešit výrobní problémy, které nikdo jiný vyřešit neumí, pokud to řeknu hodně zjednodušeně. U nás je průměrná výrobní dávka pět kusů. Děláme osmdesát typů tlakoměrů v půl milionu variant. Takže si může každý vybrat.
Začínali jste pár let po revoluci. Jaké to bylo?
Tehdy to bylo takříkajíc „z ruky do huby“. Byli jsme čtyři a museli jsme zákazníky přesvědčit, že si mají tlakoměr koupit zrovna od nás. V Česku byli tehdy dva výrobci. Nebylo to jednoduché. První tlakoměry jsme rozváželi po Česku osobně a dalo by se spočítat na prstech jedné ruky, co jsme měsíčně prodali. Dokonce jsme první tlakoměry vlastnoručně vyráběli. Tehdy jsme ale také netušili, co to je například marketing nebo že existuje práce se zákazníkem. Výhoda ale byla v partnerovi z Německa, který zákazníky už měl. Díky tomu jsme se začali rozrůstat.
Dovedl byste vyrobit tlakoměr ručně ještě dnes?
No jistě, v pohodě. Výroba tlakoměrů jako takových se za ta léta moc nezměnila.
Výroba bez papíru
Změnilo se od vašeho založení hodně věcí?
Změnil se především vztah zaměstnavatele a zaměstnance. Tehdy zaměstnanci hledali, kde by se nechali zaměstnat. Dnes je to spíš naopak. Práce je nadbytek. Držet lidi na manažerské úrovni je velmi těžké. Čím dál více je práce v personalistice a nezbývá čas na techniku a na zákazníky, což je podle mě velká škoda.
A v provozu?
To ještě více. Například můžu s trochou nadsázky říct, že mám v kanceláři na stole asi poslední blok, který ve firmě vůbec máme. Vše začalo tím, že Microsoft vymyslel dvoumonitorový systém – na jednom monitoru pracujete a na druhém si zobrazujete dokumenty. To byl rok 2004 a my jsme díky tomu přešli na bezpapírové kanceláře. Před deseti lety jsme zavedli bezpapírovou výrobu, která má hodně předností.
Jaké třeba?
Zaměstnanci, kteří s operacemi pracují, nevědí, že na pozadí počítače například probíhá měnové řízení. Ve volném překladu to znamená, že neběháte po fabrice s novým výkresem a nečekáte, až se vám k němu každý jednotlivě vyjádří a orazítkuje ho. Teď se to vyřeší během půl hodiny, každý to snadno odsouhlasí a zaměstnanec netuší, že pracuje s nejaktuálnější verzí výkresu.
Byl tento přechod jednoduchý?
Jak pro koho. Starší pracovníci to nesli těžce, ale vždycky najdete ty, kteří jsou více technicky orientovaní a mají o modernizaci zájem. Dnes už je pro pracovníky nepředstavitelné, že by dostali nějaké zadání práce na papíře. Myslím, že návrat k papírové podobě, která by ve výrobě fungovala, je nepředstavitelný.
Vy jste jako jediná soukromá firma v Česku zavedli komerční 5G privátní síť. Co to vlastně je?
Ano, privátní 5G síť od společnosti O2 transformujeme do strojů, počítačů, tabletů, je to velká novinka. Představte si to jako podstatně vylepšenou wi-fi, nad kterou máte kontrolu a můžete tak řídit zabezpečení na mnohem vyšší úrovni. Hlavně to má velkou propustnost, což znamená, že se můžou připojit stovky uživatelů. Nejhorší náš problém byl například dřív ten, že jsme došli v pondělí do práce a kus firmy nefungoval. Tak se začalo zkoumat, proč to tak je, a výsledek pátrání bylo to, že byl překousnutý kabel od myší. Na bezdrátovém připojení si už moc nepochutnají, takže to je výhoda.
Také se o vás ví, že máte jako možná jediní na světě v průmyslové zóně vinohrad…
Ano. To hrdě hlásíme. Nikdo nás zatím nepředběhl, je to náš firemní koníček. Vlastní vinohrad má samozřejmě víc firem, ale nemají ho přímo ve firmě. My ho máme prakticky hned v areálu. Pěstujeme především Malbec, v tom vidíme největší potenciál.
Jaké máte další cíle?
Naším hlavním cílem je, že do prosince 2023 ve firmě nebude existovat ani jeden metalický kabel. Vše bude bezdrátové. Budeme tak firmu i nadále modernizovat a udržovat krok s dobou.
Současná krize vás neovlivňuje?
My v ní už jsme od anexe Krymu v roce 2014, která nám způsobila propad 30 milionů korun ročně. V dnešní době bychom do Ruska a Ukrajiny dodávali 40 až 50 milionů korun obratu a ten teď nemáme. Takže nastalá situace nás stála už stovky milionů korun.
Krize a válka
Takže rok 2014 a události s ním spojené spolu se současnou válkou na Ukrajině vás rozdrtily víc než ekonomická krize v roce 2008?
To rozhodně. Řekl bych, že nástup krize, která je způsobená válkou, je ze dne na den. Zůstaly nám peníze v bance Sberbank, které teď máme blokované a nemůžeme je používat. Válka a ekonomické krize se nedá srovnávat. Rok 2008 přicházel plíživě. Válka a její důsledky byly okamžité.
Co jste si říkal, když jste se v únoru dozvěděl, že začala válka na Ukrajině?
To vám nemohu říct, byl bych neslušný. Bylo to strašné. Náš trh má ale jednu obrovskou výhodu. Když je například problém v železářském průmyslu a někdo je na tom závislý, tak odpadne celý trh. My ale dodáváme tlakoměry do aplikací v takovém širokém rozsahu, že když nám odpadne jedna část trhu, tak se z toho nezhroutíme jak domeček z karet. Spíš čekáme na další možnou příležitost, kterou to nahradíme, a dál fungujeme. Důležité je mít vlastní výrobek, pokud chcete mít jistotu přežití. Ani za covidu jsme nikdy nezavřeli.