Bankovní identita ukáže, že vám mohou v baru nalít

Od loňského jara se milionům lidí výrazně zjednodušil digitální přístup na úřady i ke službám soukromých firem. Lidé si zvykli používat bankovní identitu při žádostech o řidičský průkaz, podávání daňových přiznání a ve spoustě dalších oblastí. „Naše služba jde napříč všemi sektory,“ říká Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita. Nyní přibylo i jedno docela nečekané využití – při prokazování, zda je zájemci o alkohol osmnáct let. Rozhovor si můžete poslechnout také ve formě podcastu.

Kdy jste byl naposledy osobně na nějakém úřadě?

Relativně nedávno, když jsem měnil trvalé bydliště.

 

Kolik úřadů jste obcházel třeba před, řekněme, pěti nebo deseti lety?

Nepoměrně více. Služeb státu, které se dají pořídit online, zaplaťpánbůh přibývá, takže není potřeba tolik osobních návštěv na úřadech. Jejich využití pomáhá právě i bankovní identita.

 

Jaké množství lidí už ji při kontaktu se státem používá?

Svou bankovní identitu už má pět a půl milionu lidí. Podle posledních statistik z konce prvního čtvrtletí použilo přihlášení ke službám státu prostřednictvím bankovní identity asi 1,1 milionu lidí.

 

Jak často se ke službám státu přihlašují?

Dohromady podle stejné statistiky proběhlo zhruba osm milionů přihlášení, v průměru se tedy každý z těch aktivních uživatelů přihlásil zhruba osmkrát.

 

Máte představu, co lidé nejčastěji využívají?

V covidové době si hodně lidí vyřizovalo na dálku založení datové schránky, to byla velmi oblíbená služba. Pak to bylo přihlašování do aplikace Tečka a stahování očkovacích certifikátů. Po celou dobu provozu jsou velmi využívané elektronické žádosti o prodloužení řidičského průkazu. Lidé se přihlašují hodně také do e-portálu České správy sociálního zabezpečení nebo k výpisu svých nemovitostí na katastrálním úřadu.

 

Rozhovor je k poslechu i ve formě podcastu:

 

 

Připomeňme, že bankovní identitu je možné využít i k podání daňového přiznání.

Navíc při elektronickém podání je možné využít o měsíc delší lhůtu. Přihlásit se k interaktivnímu formuláři, který za mě polovinu položek vyplní automaticky, přičemž celé přiznání zabere jen několik minut, je určitě atraktivní služba.

 

Víte, kolik lidí podává daňové přiznání elektronicky?

Celkové číslo nevím, od státu dostáváme statistiky, jaké procento lidí používá k přihlášení bankovní identitu. Jsou to zhruba tři čtvrtiny, ostatní používají některý z celé řady jiných identitních prostředků. Bankovní identita je tak mnohem masovější záležitostí.

 

Není divu, když ji má každý automaticky ke svému účtu.

Nemusí to být dokonce ani účet, můžete to mít i k jinému bankovnímu produktu.

 

Kontrola důchodu i akcií

Díky použití bankovní identity si lidé mohou ověřit i stav svých důchodových záznamů. Je o takovou službu zájem?

Po spuštění byl vidět veliký zájem. Lidé si mohou ověřit, co všechno mají ve svém IDA…

 

… to je příšerná zkratka.

To je, znamená to informativní důchodová aplikace. Je to místo, kde mají být uvedeny veškeré odvody ze všech vašich zaměstnání, za dobu studia, mateřské a tak dále… A každý si může ověřit, zda jsou záznamy státu správné, jestli tam něco nechybí. A měl by to udělat, protože je na odpovědnosti jednotlivce a nikoli státu údaje překontrolovat a zajistit případné doplnění. Je to důležité, protože právě z tohoto výkazu se odvozuje datum přiznání penze i její výše.

 

Asi je dobré si to zkontrolovat co nejdříve, protože v sedmdesáti už se nám ty chybějící dokumenty mohou shánět hůře…

Je to tak. Mně například chyběla celá doba studia, a kdyby škola měla hledat ty záznamy po půl století, určitě to bude těžší než po deseti či dvaceti letech.

 

Jak se ověřuje, zda mám, či nemám nějaké akcie?

Tuto službu poskytuje Centrální depozitář cenných papírů (CDCP). Na základě vaší identity zjistí, jestli jsou na vaše jméno někde vedené nějaké cenné papíry, a poskytne vám jejich výpis. Je to velmi populární služba.

 

Týkala se vás ještě druhá vlna kuponové privatizace?

Týkala, ještě si pamatuji kuponové knížky. Hledání akcií jsem si vyzkoušel ze zvědavosti – byť jsem věděl, že už nikde dávno žádné nemám.

 

Je to zhruba rok od chvíle, kdy mohly Bank ID začít využívat i firmy pro ověřování svých zákazníků. Kolik se jich už do této chvíle zapojilo?

Smlouvu s námi uzavřelo více než sto firem, pětasedmdesát už ověření identity reálně používá, zbytek je v procesu implementace.

 

Ze kterých sektorů tyto podniky nejčastěji pocházejí?

Je to velmi pestré. Jsou to zdravotní pojišťovny, banky, sázkové kanceláře, máme první telekomunikační společnost, začínáme komunikovat s univerzitami. Procházíme napříč celým spektrem oborů.

 

Poněkud nečekaným využitím bankovní identity, alespoň z mého pohledu, bylo ověřování účastníků diskusí na serverech Seznamu. Kdo na tenhle nápad přišel?

Byl to Seznam. Mluvili jsme o tom, kde všude se dá identita používat, a oni přišli s nápadem, že by se účastníci diskusí mohli takto identifikovat. Diskuse se následně značně zkultivovaly.

 

Podpisy na dálku

Od podzimu loňského roku nabízíte také možnost digitálního podepisování. Jak to funguje?

Máme službu, která se jmenuje BankID SIGN, což je ten samotný elektronický podpis, respektive jeho metoda. K tomu řada firem nabízí správu dokumentů – to bývá software, v němž lze vytvořit dokument, uložit jej, nastavit elektronický podpis a metodu ověření. Jde o služby pro koncové uživatele, které jsou nad technickým řešením BankID SIGN.

 

Co se stane, když po mně někdo chce, abych podepsal dokument tímhle vaším podpisem?

Mailem vám přijde odkaz, kliknete na něj a dostanete se přímo do softwaru, kde se vám ukáže příslušný dokument – většinou bývá ve formátu PDF. Vy si to pročtete, zkontrolujete a pak vás to naviguje tlačítky „pokračovat“ až po tlačítko „podepsat“. Načež už se ocitnete ve stejném procesu jako při každém využití bankovní identity. Výsledkem je, že je původní dokument opatřen všemi prvky, které tvoří platný elektronický podpis.

 

Bývá to určeno i pro podpis dokumentů mezi dvěma soukromými osobami?

Ano, to jde samozřejmě také. Jednou z možností je například nově spuštěný projekt Podpisovna, kde si uživatel jen nahraje dokument a zadá mailovou adresu svoji i těch, kteří to mají spolupodepsat. Všem se rozešle dokument k podpisu, všechny identity se ověří online. Docela mě zajímá, jak se to rozeběhne, protože jde o prostředí, kam může doslova kdokoli z ulice.

 

Identita v baru

Kam míříte dál? Osobně mě mrzí, že bankovní identitu zatím nešlo použít pro přihlášení do elektronických služeb VZP. Kdyby mi k daním a sociálnímu pojištění přibylo v elektronické formě i to zdravotní, bylo by to ideální. Mám naději, že se dočkám příští rok?

Věřím, že ano. S kolegy z VZP jednáme, o službu mají zájem, na druhou stranu je to velká a komplikovaná instituce. Plně funkční spolupráci už máme s OZP, která využívá jak bankovní identitu, tak elektronické podpisy. Máme podepsanou smlouvu s Vojenskou zdravotní pojišťovnou a s pojišťovnou ČPZP. Věřím, že k nim přibude i ta největší.

 

Zmiňoval jste, že máte kontrakt s první telekomunikační společností. Přibudou časem smlouvy se všemi třemi hlavními operátory?

Doufám, že ano. Tou první firmou je virtuální operátor O2 Family. Pokud bude všechno probíhat v pořádku, tak věřím, že se přidá i mateřská O2. Jednání s T-Mobilem a Vodafonem také pokračují. Navíc se bankovní a telekomunikační asociace čerstvě dohodly na společné spolupráci v oblasti digitalizace. A mohly by v tom dále pomoci i státu – jako se to stalo právě s bankovní identitou, kdy stát vlastně poprvé řekl, že nějaká data, která jsou dost dobrá pro určitý soukromý sektor, jsou dost dobrá i pro stát.

 

 

Do jakých dalších služeb by bylo možné s ověřením identity vstoupit?

Teď máme aplikaci, která ověřuje věk člověka. Tedy, že je mu 18+, a že mu mohou hostinští nalít. Vzešlo to z diskusí s kolegy z gastronomického sektoru, kteří jsou povinni kontrolovat věk konzumentů. Číšník ale zároveň není veřejná osoba, takže by neměl žádat občanku – jinou možnost přitom zatím nemá. Takže jsme udělali aplikaci, kterou si člověk stáhne do mobilu, přihlásí se přes bankovní identitu a ona rychle propočítá, jestli je mu osmnáct plus a rozsvítí se buď zelená – můžeš si koupit alkohol. Nebo červená čili nemůžeš.

 

Víte, že vás spousta šestnáctiletých a sedmnáctiletých přestane mít ráda?

Rozumím, ale je tu nějaký platný zákon. My jen chceme to prostředí zkultivovat. Na občanském průkazu je spousta údajů, které jsou soukromé. Když přijde například hezká dívka do restaurace, proč by měl číšník vědět, jak se jmenuje a kde bydlí, když má vědět jen to, jestli je jí přes osmnáct. Vztah mezi zákazníkem a prodejcem tak bude férovější.

 

Musím se přiznat, že tohle by mě nenapadlo… Čekal bych, že budete mluvit o nějakých akciích a energetikách, ale ne o baru.

Obdobný princip ověření věku funguje i v prodejně se samoobslužným nočním prodejem, kterou nedávno otevíral Coop. Po zavírací době, kdy už tam není personál, je nadále možný přístup na základě aplikace, která používá bankovní identitu. A obchod se také otevře pouze těm, kterým je přes osmnáct.

 

Mohlo by se pro takovéto osobní prokazování najít další využití?

Vedeme diskuse, jak navázat na chystanou evropskou legislativu. Ta počítá se vznikem digitální ID peněženky, kde by měl člověk uschovány různé elektronické dokumenty, kterými se potřebuje někdy prokazovat – například elektronickou formu občanky, řidičáku či pasu, doklady o pojištění, případně o očkování a tak dále. A jedním z takových digitálních dokladů by mohlo být i oficiálně garantované prokázání „ano, je mi 18+“.

 

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama