Zbytky se dojídají. Průměrná domácnost vyhodí ročně jídlo v hodnotě necelých deseti tisíc

21. listopadu 2022

Michaela Číhalíková

Archiv MČ

Jdete na nákup, ale neuděláte si nákupní seznam. Uvaříte jídlo navíc, ale nedáte ho zamrazit. To a plno dalších příkladů zná asi každá domácnost. Michaela Číhalíková, ředitelka neziskové organizace Zachraň jídlo, se to ale rozhodla změnit. Co by vám poradila? „Lepší je nakupovat menší množství jídla vícekrát za týden než udělat jeden velký nákup na čtrnáct dní dopředu,“ říká v rozhovoru.

Kdy jste naposledy plýtvala s jídlem?

Podařilo se mi připálit polévku. Bohužel už nebylo možné jí chuťově pomoci, a tak skončila v koši.

Máte doma nějak uzpůsobenou domácnost, abyste tomu předešli?

Změny, které se u nás zabydlely, jsou zejména pravidelné menší nákupy a jasný týdenní plán. Celá rodina, včetně dětí, je zvyklá, že zbytky se dojídají. Za těch pár let, co jsem se začala v problematice nadměrného plýtvání pohybovat, se postupně zdokonaluji, ale přesto i já mám stále nějaké rezervy.

Kdy jste se o tuto problematiku začala zabývat?

Jídlo a vaření bylo už od dětství mým koníčkem. Mám ho ráda pro jeho schopnost sbližovat lidi. Zároveň spolu s mateřstvím přišel sílící pocit, že mi není lhostejný svět okolo nás a trápí mne, jak nadužíváme zdroje. Má práce mi tak přináší smysluplnost.

Dá se obecně říct, kdo nejvíce jídlem plýtvá?

Plýtvání probíhá napříč celým potravinovým řetězcem. Nadpoloviční podíl, konkrétně to je 52 procent, mají zejména domácnosti.

Uvědomují si to?

Bohužel ne. Výzkumníci z Mendelovy univerzity v Brně ve svém průzkumu zjistili, že průměrný „Brňan“ vyhodí ročně 37,4 kg jídla, přičemž subjektivní odhad samotných lidí byl pouze 4,2 kg. Nákup potravin samozřejmě není zanedbatelná položka v rozpočtu. Podle stejné studie tak průměrná domácnost vyhodí ročně jídlo v hodnotě necelých deseti tisíc korun.

Data na potravinách

Ovlivnily v tomto smyslu chování domácností pandemie nemoci covid-19 nebo energetická krize?

Podpořte Reportér sdílením článku