Přivezla desítky kilogramů tropického ledovce. Než úplně zmizí

8. července 2022

Marie Šabacká dlouhodobě zkoumá ledovce v polárních krajích a chce poznat i ty africké.

Robert Smutný, Veronika Nagyová

Šest dní šla pěšky bahnem. Na své cestě vystoupala více než 3 500 výškových metrů. Oba její vědečtí kolegové měli zdravotní potíže a jeden z expedice odstoupil, vědecká práce se tím zkomplikovala. Expedice do národního parku Rwenzori v Ugandě, kde polární ekoložka Marie Šabacká zkoumala tropické ledovce, se tak nevyvíjela úplně podle plánu. I když má grant na to, aby se na ně vydala znovu, návrat si rozmýšlí. Nicméně kvůli náročnosti cesty to není.

Před několika týdny jste se vrátila z Ugandy. Vzorky ledovce zatím čekají v laboratoři. Co děláte teď?

Je to tak, v květnu jsem se vrátila z Afriky, z expedice za tropickými ledovci, kterou podpořil nadační fond NEURON. Tento týden jsem měla odlétat na Špicberky, ale kvůli nemoci jsem musela expedici odložit. Přivezli jsme spoustu vzorků, které jsou uloženy v mrazáku při teplotě -180 °C, a jakmile se uzdravím, budeme na nich pracovat. Chceme izolovat DNA a RNA organismů, které v nich najdeme, a zjišťovat tak, co v tropických ledovcích žije.

Chcete své nálezy porovnat s těmi, které jste našla na Špicberkách?

Přesně tak, my dlouhodobě zkoumáme ledovce v polárních krajích a chceme poznat i ty africké. Kvůli oteplování velmi brzy zaniknou, a přitom jsou téměř neprozkoumané. Zatímco ostatní ledovce byly v poslední době ledové propojené, tyto jsou od ostatních po mnoho desítek tisíc let oddělené. Jsou vlastně takovými výspami, ostrovy, a nás zajímá, jaký je na nich život a jak se vyvíjel.

Logicky asi organismy na nich nebudou stejné. Nebo ano?

Pravděpodobně ne. Jedním z důvodů je, že tento ledovec nemá sezonalitu tak, jak ji vídáme tradičně u polárních či arktických ledovců. Ty během krátkého léta roztávají, vytváří se na nich voda a v ní se tvoří život. Naproti tomu v tropických ledovcích je kapalná voda stále, protože jsou po celý rok vystaveny zhruba stejné teplotě. Ta se přes den pohybuje lehce nad bodem mrazu a na ledovci se tak tvoří voda, která zase v noci zamrzá. Život se tam tedy může vyvíjet neustále. Klima je tam řízeno monzuny. I když se bavíme o ledovci, leží zhruba padesát kilometrů od rovníku. Už dřívější výzkumy ukázaly, že tam například žije druh želvušek, který nežije nikde jinde na světě. A pak nás samozřejmě zajímají i další konsekvence, co se stane, až ledovec zcela ustoupí.

Jak výrazně ustupuje?

Ledovec na hoře Mt Stanley se od roku 2014, kdy jsem tam byla, zmenšil a změnil opravdu drasticky. Ledovce na dalších horách od té doby zmizely úplně.

Brodit se v bahně

Může z vašeho výzkumu vyplynout něco praktického?

To je složité říct. Zabývám se primárním výzkumem, snažíme se s kolegy hledat a zachovat informace, které jsou v ledovci uložené. Zkoumáme například, jak se který organismus přizpůsobuje těm extrémním podmínkám a jaké k tomu využívá látky. To jsou informace, které se pak dají využít v dalším výzkumu, ale to už je na dalších kolezích.

Jak vysoko jste pro tyto vzorky museli vystoupat?

Podpořte Reportér sdílením článku