Ve vsi bylo roky ticho. Až se rozezněl 500 let starý zvon

28. února 2023

Martin Paták

archiv

Před lety se Martin Paták, povoláním softwarový analytik, zúčastnil Noci kostelů – a moc se mu to líbilo. Napadlo ho, že podobná akce by se dala uspořádat i v kostele svatého Bartoloměje v jeho domovských Popovičkách, vesnici nedaleko Prahy. Začal se o kostel zajímat a přišlo mu zvláštní, proč se vlastně, když v kostelní věži visí zvon, u Bartoloměje nikdy nezvoní. A tak se rozběhl čtyřletý projekt, který skončil opravou unikátního zvonu. A ještě něčím navíc.

Jak jste se k záchraně zvonu v Popovičkách vlastně dostal?

Prvním impulzem byla někdy v létě 2018 prostá otázka. Proč se u nás v Popovičkách nezvoní na zvony? Zjistili jsme, že v místním kostele svatého Bartoloměje sice zvon je, ale je poškozený. Existovala k tomu zpráva od zvonaře, která konstatovala, že zvon je nadměrně vytlučený, a kdyby se na něj v tomto stavu zvonilo, hrozilo by, že praskne. Navíc mu chyběla závěsná koruna. Dalším spouštěčem pak bylo, že farnost nechala opravit interiér kostela. Takže nám přišlo logické a hezké, aby se opravil i zvon.

Čím je zvon v Popovičkách unikátní?

Patří k nejstarším dochovaným u nás. Vyroben byl v roce 1497, tedy za vlády Vladislava Jagellonského, jistým Janem Konvářem. Obojí, tedy jméno mistra zvonaře i rok výroby, jsou na zvonu uvedeny. Zajímavé je, že podle některých historických pramenů žil zvonař stejného jména v Praze už v období vlády Karla IV., tedy o nějakých sto dvacet let dříve. Mohla to být shoda jmen, anebo se jednalo o rodinnou tradici. V každém případě takto starý zvon, jako je ten v Popovičkách, je vskutku unikát, většina zvonů u nás byla totiž sundána během světových válek a roztavena na výrobu zbraní.

Takže jste se rozhodli, že se pokusíte nechat zvon opravit. Jak jste hledali zvonaře?

To nebylo vůbec snadné, protože lidí, kteří se zabývají opravami historických zvonů, v Česku moc není. V rané fázi jsme našli jediného, a to Petra Rudolfa Manouška. Pan Manoušek udělal posudek, na jehož základě doporučil na zvon nezvonit, a navrhl způsob opravy. Jenže to by bylo velmi nákladné – jednak oprava samotná, a jednak převoz zvonu do Holandska, do dílny, kde pan Manoušek pracuje. Jeho rodinnou dílnu na Zbraslavi totiž zničily povodně v roce 2002 a už se ji nepodařilo obnovit. Naštěstí jsme později narazili na jiného zvonaře, pana Michala Votrubu. Ten navrhl odlišný způsob opravy, a to takový, při němž by se zvon vůbec nemusel vynášet z věže. Tím se to celé výrazně zlevnilo.

Co konkrétně tedy na zvonu bylo potřeba opravit?

Zásadním technickým, ale i estetickým problémem byla chybějící závěsná koruna, která byla v minulosti nějakým způsobem uražena či odlomena. Zvon tak byl k takzvané hlavě, tedy části nad ním, připevněn svorníky skrze čtyři otvory vysekané v podkorunní desce. Zvonař navrhl, aby se odlila koruna nová, bronzová, a to podle dochované koruny zvonu v kostele Panny Marie Sněžné ve Velkých Popovicích. Dalším velikým problémem pak bylo značné vytlučení zvonu, které už jsem zmínil. U starších zvonů je to tak, že srdce, tedy pohyblivá část uvnitř zvonu, naráží do dvou míst. Čas od času se proto zvon musí otočit, aby srdce naráželo zase do jiných částí – protože místa, kam srdce bije, se logicky postupně ztenčují. U našeho zvonu zbyla už jen jedna poloha, kam srdce může tlouct.

Za jak dlouho se bude muset zvon zase otočit?

Pohybujeme se zhruba okolo dvou set let.

Popsal jste, že zvonu chyběla koruna, což je vrchní část, za niž bývá zvon zavěšen. Ví se, jak o ni přišel?

Podpořte Reportér sdílením článku