Se sirupy uspěl, teď oživuje tradiční kyselku

23. června 2021

Jan Vokurka

Zdeňka Vokurková

Jan Vokurka před lety úspěšně rozjel sirupovou společnost Kitl. Nyní se věnuje také oživení tradiční Vratislavické kyselky. Nejprve zrekonstruovali zpustlý areál, nyní se začínají zabývat samotným vrtem. A do dvou až tří let prý bude voda v lahvích a tradiční značka se vrátí na trh.

Začínal jste ve velké a silné korporaci. Proč jste přešel k vlastnímu podnikání?

Vše vychází z podstaty člověka a já jsem z podstaty podnikatel a ne zaměstnanec. Můj první šéf mě chtěl nejdříve vyhodit, pak mi ale svěřil známou značku tyčinek a já je dostal z nuly na dvě stě milionů tržeb. Přistoupil jsem k tomu totiž podnikatelsky.

Jak jste se dostal ke jménu jabloneckého léčitele Jana Josefa Antonína Eleazara Kittela?

První byl produkt, řekl jsem si, že to bude nápoj z bylinek, který bude léčit a pomáhat. Až pak, když jsem hledal název pro firmu, objevil jsem příběh pozapomenutého léčitele Kittela. Já jsem z Jablonce a do třiceti let jsem o něm neslyšel. Tak jsme začali otevírat historii. Udělali jsme i Kittelovo muzeum a naučnou stezku.

Jak se vám prodej sirupů daří?

Za loňský rok jsme měli tržby 83 milionů a rostli jsme meziročně o 21 procent, což je vzhledem ke covidu skvělý výsledek. Mám teorii, že musíme být tam, kde je náš zákazník, a nesoustředit se jen na prodejny zdravé výživy či restaurace. A to se nám teď za korony osvědčilo. Hospody spadly na nulu, ale neuvěřitelně se nám rozjeli online prodejci jako Rohlík či Košík a ti ztráty vykryli. Jsme i v některých řetězcích, kde to dává smysl.

Podařilo se vám dostat i do McDonald’s. Bylo to těžké?

Bylo to neuvěřitelně těžké. Trvalo tři roky, než jsme splnili kvalitativní standardy McDonald’s, a to si myslím, že naše výroba byla na vysoké úrovni. Jezdili k nám každý rok na audit a my si pokaždé odnesli seznam asi padesáti věcí, které musíme zlepšit. Bylo to ubíjející, ale vytrvali jsme a musím přiznat, že nás to nesmírně posunulo vpřed z hlediska procesů a kvality.

Snažíte se některé bylinky do sirupů pěstovat sami? Četla jsem o tom, že máte vlastní bez.

Sami si pěstujeme jen bez, tím jsme začali, to byl náš první sirup. Bez seženete sušený, dokonce mražený, ale neseženete ho čerstvý. Chtěli jsme dělat sirup tak, jak si ho lidé dělají doma, z čerstvých květů. Proto jsme byli nuceni pořídit si vlastní bezy, abychom měli zdroj. Mysleli jsme si, že to bude sranda, bez přece roste na každé mezi, ale chyba lávky. Je s tím hrozně práce. My jsme nápojáři, ne zemědělci, takže nejdříve jsem si sice myslel, že pod bezem budeme pěstovat mátu, ale kdepak, v žádném případě.

Takže zůstanete jen u bezu?

Podpořte Reportér sdílením článku