Odstěhovat se nechceme, s Turówem se budeme rvát dál

14. února 2022

archiv

Zuzana Pechová se přistěhovala do obce Uhelná na kraji polských hranic a na dohled od dolu Turów před šesti lety. Od té doby řeší problémy s ním spojené. Za největší považuje mizející vodu, kterou podle ní dohoda mezi Českem a Polskem řeší jen nedostatečně. Vzdát se a odejít ale s rodinou nehodlají.

Když jste se do obce Uhelná stěhovali, věděli jste, že jsou kolem problémy s dolem a chybějící vodou?

O dolu víme jako všichni Liberečáci už od dětství. Když jsme se rozhodovali, zda dům koupit, jako první jsme začali zjišťovat, jak to s dolem je. Jeli jsme se tam podívat. Zjistili jsme, že existují plány na rozšíření a že o tom nejsou skoro žádné informace. Kontaktovali jsme starostu Hrádku nad Nisou Josefa Horinku a ten říkal, že žádné informace Poláci nedodávají.

Proč jste se sem tedy stěhovali? Tu otázku musíte slýchat často…

Předpokládali jsme, že i když se budou chtít s dolem přibližovat a rozšiřovat ho, že automaticky postaví val a budou se starat. Už v osmdesátých letech se vědělo, že přetěžením určitého geologického zlomu došlo k tomu, že voda zmizela. Říkali jsme si, že v 21. století bude přístup dolu, který už je tady sto let, trochu jiný. A to jsme se šeredně spletli.

V Uhelné už voda zmizela před delší dobou. Máte vodovod?

Máme už dlouho úplně suchou studnu. Je tu vrt od vodárenské společnosti a z něj vede vodovod. Je to místní vrt a i v něm voda ubývá. Ale nejsme na suchu jako v nedalekých Václavicích, tam vodovod není a studny jim začaly vysychat až teď. Jsou tam lidi, kteří se jezdí sprchovat k příbuzným do Liberce nebo perou u sousedů, kteří vodu mají. Další tahají do své studny vodu hadicemi z jiné studny nebo dočerpávají vodu z potoka a podobně.

Tam by nyní měli udělat vodovod ze získaných peněz od Polska?

Jim by měli zavést vodovody do domů, ale to i k nám, abychom nebyli závislí na vodě z místního vrtu. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta říká, že vodovody jsou priorita, ale máme strach, že než se postaví, voda dojde. Vodovod nevznikne za jedno léto. Další věc je, a to je širší pohled, že mizí voda z krajiny. To politici neřeší.

Uzavřenou smlouvu s Polskem označujete jako nevýhodnou a neřešící ochranu životního prostředí v Česku. V čem je hlavně nevýhodná?

Nedostatečně řeší ochranu spodní vody. Česká republika má ze zákona povinnost prevence a nápravy. Je třeba se postarat, aby neodtékala další voda. Další věc je podzemní stěna, která se staví, nebo už podle Poláků dokonce postavená je. Problém je, že stěna stojí o tři kilometry jinde, než odkud odtéká voda. Stojí v místě, odkud odtéká jeden ze zdrojů vody, ale to není náš zdroj. I když přestane odtékat, bude to pravděpodobně výhoda hlavně pro Poláky, kteří tak nebudou muset odčerpávat vodu z dolu.

Jak vaše potýkání s dolem Turów začalo?

Podpořte Reportér sdílením článku