Stavební zákon zbytečně omezuje obce a kazí práci architektů, říká šéf IPR

6. července 2020

Post Image

Stavební zákon zbytečně omezuje obce a kazí práci architektů, říká šéf IPR

Play icon
48 minut
Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy

Archiv IPR Praha

Desítky institucí prosazují svou a výsledkem je, že se nedá správně stavět. Šéf pražského Institutu plánování a rozvoje říká, že města potřebují větší pravomoci. S Ondřejem Boháčem o stavebních předpisech, vylidněném centru Prahy, zajímavých stavbách i o tom, proč by se neměl za Mariánským sloupem objevit Mariánský příkop.

Jaké místo považujete v Praze za nejkrásnější?

Vyrůstal jsem v centru města, takže pro mne jsou nejkrásnější staroměstské uličky. A protože zvoním v kostele, tak samozřejmě i kostelní věže.

Zvonilo se i během pandemie?

Jednou. Bylo to na výzvu z Vatikánu od papeže.

Jak se člověk stane zvoníkem?

Přichomýtl jsem se k tomu náhodou jako třináctiletý. Celá naše partička zvoníků, které přezdíváme kostelní galerka, se dala dohromady víceméně náhodou. Je to velmi pestré a skvělé společenství.

Líbí se vám centrum Prahy bez turistů?

Musím říci, že líbí. Byl jsem hodně v centru i v začátcích karantény, kdy v ulicích nebyli ani turisté, ale ani místní. Zvonili jsme na Staroměstském náměstí, a i nahoře na věži bylo slyšet, jak si povídají dva dělníci u Mariánského sloupu. Byl to trošku strašidelný pocit. Krásnější je, když je město živé, a my se máme snažit, aby bylo živé lepším způsobem než před pandemií.

Zmínil jste Mariánský sloup. Ten vyvolává obrovské emoce. Jakou reakci budí u vás?

Rozpačitou. Sloup na náměstí esteticky nevadí, je dobře zpracován, historicky na místě byl. Trochu mi ale vadí, když se říká, že je sloup symbolem smíření, a přitom se s ním vzájemně mlátíme po hlavě. Když už stojí, nemá se samozřejmě odstraňovat. Ale na jeho zastáncích je, aby za Mariánským sloupem nezůstal Mariánský příkop mezi lidmi. Ta skutečná práce na smíření je stále před námi a zůstane otázkou, zda tomu obnova sloupu pomohla.

Města jako Benátky či Barcelona před pandemií řešila, jak se pod náporem turistiky nezhroutit. Patřila Praha také mezi města trpící „overturismem“?

Podpořte Reportér sdílením článku