Klimatická žaloba: Vyhráli jsme, ale jeden verdikt společnost nezmění

28. června 2022

Martin Abel

Archiv MA

Martin Abel, právník a radní spolku Klimatická žaloba, by mohl slavit. V červnu jim dal soud za pravdu, že stát a jeho úřady nedostatečně snižují emise oxidu uhličitého a málo reagují na změnu klimatu. Podle Martina Abela více než na soudu záleží na přístupu celé společnosti: „Soud je orgán spravedlnosti a může říct, co je po právu a co ne. Ale neděláme si iluze, že by jeden verdikt naladění ve společnosti změnil,“ uvádí.

V roce 2019 jste podali žalobu na český stát a čtyři ministerstva, že nedostatečně snižují emise CO2 a přijímají adaptační opatření na změnu klimatu. Minulý týden vám dal soud za pravdu. Co to pro vás znamená?

Klima žaloba byla úspěšná, můžeme si pogratulovat. Ministerstva by měla nyní přijmout dodatečná opatření, aby se dostala na trajektorii 55procentního snížení emisí do roku 2030 (to vychází z balíčku Evropské unie Fit for 55 a cílů daných Pařížskou dohodou, pozn. aut.).

Jaké by teď měly být ty konkrétní kroky?

Ty soud nenařídil, ani nemohl. Bude na ministerstvech, aby je zvolila. Bude spoustu příležitostí, v čem přidat, například v politice ochrany klimatu nebo u aktualizace Národního klimaticko-energetického plánu. Ale už v tento okamžik mělo být na stole razantnější opatření, skutečně závazné dokumenty, ať už formou klimatického zákona, či něčeho podobného, co by nastavilo jasné cíle a prostředky, jak k nim dospět. A to se závazností zákona.

Jak samotné jednání na soudu probíhalo?

Bylo to napjaté jednání. Na straně žalovaných bylo nejaktivnější ministerstvo životního prostředí a ministerstvo zemědělství; zejména ministerstvo životního prostředí předložilo několik argumentů, podle nichž žaloba neměla uspět, protože nebyly naplněny podmínky řízení. My jako spolek Klimatická žaloba ČR jsme tam byli ještě se dvěma žalobci, mezi nimi byl starosta obce Svatý Jan pod Skalou. Soud si dal hodinu k debatě nad tím, co zaznělo na ústním jednání, a rozhodl ještě to samé odpoledne.

Jaké protiargumenty měla ministerstva?

Ministerstvo životního prostředí rozumí potřebě urychleně řešit mitigační (zmírňující, zpomalující změnu klimatu) i adaptační opatření, ale podle nich jsme na cestě k jejich plnění – žaloba byla podle nich předčasná. Což nás pobavilo, protože víme, že není už ani za pět minut dvanáct, ale opravdu za minutu dvanáct. Rámcová úmluva OSN o změně klimatu existuje třicet let a i kvůli prodlení posledních let se stal cíl udržení oteplení do 1,5 stupně Celsia nesplnitelný. Ne těžký, ale nesplnitelný. Pak je to sebenaplňující proroctví, když úřady říkají „to se nedá, to se nedá“. Když to řekly poprvé, tak to bylo těžké splnit, když podruhé, tak velmi obtížné, a když to řeknou potřetí, tak už se to opravdu nedá. Ale ono to bylo možné, jenom to prodlení způsobilo nemožnost.

Lze čekat, že by se druhá strana odvolala?

V prvé řadě, zatím jsme slyšeli jen výrok soudu, rozhodnutí a k tomu stručné odůvodnění, vše bylo vyhlášené ústně. Teď čekáme na písemné vyhotovení, na které má soud až tři měsíce. Doufáme, že to bude dříve. Následně budou mít žalovaní dva týdny na to, aby podali či nepodali kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Nemohu předjímat, co udělají, ale asi by nikoho nepřekvapilo, pokud by se proti rozsudku bránili.

Archiv MA

Martin Abel (28)

Na webu máte počítadlo, že rozhodnutí soud není respektováno už x dnů xx hodin. Jak to myslíte?

Podpořte Reportér sdílením článku