Učí lidi, jak mít zdravý vztah k digitálním technologiím

7. září 2022

Karolína Presová

Archiv KP

Jedna z jejích prvních rad zní, že si máme přestat brát telefon na záchod. Podle Karolíny Presové, zakladatelky společnosti Replug me (v překladu přepoj se), jsme si odvykli být sami se sebou a svými myšlenkami. Místo toho se ve volných chvílích odebíráme do digitálního světa. Zbavit se našich návyků není jednoduché, máme si je proto dávkovat pomalu. Replug me za dobu své existence pomohl už deseti tisícům českých dětí, ale rady nabízí i učitelům, rodičům a firmám.

V roce 2016 jste se přestěhovala do Jakarty v jihovýchodní Asii a záhy tam založila Replug me. Čeho přesně jste si všimla, když jste tam přijela?

Tehdy už tam byly technologie v plném rozkvětu a vstupovaly ve velkém do života lidí. Prodávaly se třeba držáky na kočárky, kam šel připevnit dětem tablet. Dokonce se prodávaly i vodotěsné obaly na tablety a telefony, abyste si je mohla vzít do vany či sprchy. Pro mne to byl šok, nepodobalo se to tomu, co jsem znala z Evropy. Taky bylo ale vidět, že to lidem narušuje jejich vztahy, soustředění, že na tom někteří nejsou psychicky dobře. Začala jsem si k tomu načítat literaturu a tvořit si výzkumné skupiny, v nichž jsem se vyptávala na to, jak je to ovlivňuje. Posléze jsem začala pořádat workshopy a založila Replug me.

Po dvou letech jste se vrátila zpět do Česka a pokračovala s touto aktivitou i tady. Prý jste si ale musela občas vyposlechnout dost skeptické komentáře.

Rozhodla jsem se přenést workshopy do českého kontextu, protože jsem předpokládala, že stejná digitální vlna přijde i k nám. Ze začátku jsem ale narážela na to, že tady technologie byla glorifikovaná. Bralo se to tak, že nám přináší jen samá pozitiva a nad negativními aspekty se tu nikdo nechtěl moc zamýšlet. I do médií bylo těžké tohle téma dostat.

Přečtěte si také

Vy jste se ale odradit nenechala, vytvořila jste tým lidí a začala jezdit do škol.

Ano. Nechtěla jsem řešit témata jako kyberbezpečnost či kyberšikana, mě fascinovala ta jemná psychologická stránka, jak digitální svět na lidi působí v rovině jejich vlastní osobnosti. Vzala jsem si proto do týmu psychology a začali jsme pracovat s dětmi. Naše snažení se nakonec vyvinulo do současné podoby, kdy pracujeme s žáky od prvního stupně po maturanty, s učiteli, řediteli škol a taky s firmami.

Podpořte Reportér sdílením článku