Češi moc neumějí investovat, pořád mají v oblibě cihlu

16. března 2022

Juraj Černička

Archiv JČ

Víc než pětatřicet procent Čechů říká, že nikdy neinvestovali a ani se k tomu nechystají. Je to hodně, nebo málo? Proč jsou Češi opatrní a proč mají tak rádi nákupy nemovitostí? V některých ohledech jsme proti Západu „extrém“, myslí si Juraj Černička z investiční skupiny DRFG.

Je pravda, že v posledních letech zažívá Česko boom individuálního investování?

Myslím, že o skutečném boomu individuálního investování jsme mohli mluvit tak do konce roku 2021 a nespojoval bych to jen s českým trhem. Tehdy však taky mnohaleté období, kdy se v jistém smyslu úspěšným investorem mohl stát skoro každý, skončilo.

Čím to, že byly individuální investice tak výhodné?

Stála za tím extrémně nízká cena peněz, která podporovala růst ocenění aktiv. To nahlodalo i velmi konzervativní střadatele, takové, kteří byli roky „odměňováni“ nulovými úroky na bankovních účtech. Najednou chtěli vyzkoušet investice. A vzhledem k dlouhému období bez negativních zkušeností pak lidi investovali úplně do všeho a měli nereálná očekávání výnosů. Tak vznikly i z mého pohledu bizarnosti jako kryptoměny. To mám přitom technologické tituly rád.

Nicméně jak jste říkal, tohle období je pryč.

Podle mě ano. Za loňský rok rozhodně žádný boom v investicích nevidím, ba naopak, konečně došlo k vystřízlivění. Od konce roku 2021 docházelo k velké relokaci aktiv a určitému příklonu k hotovosti. V Česku i v dalších postkomunistických zemích převažuje opatrný, krátkodobý pohled na finance, investicím výrazně konkurují spořicí účty a další podobné produkty. Koneckonců když se podíváte na počty negativních článků spojených s investicemi, ani se nedivím, že lidé ztrácí orientaci a volí krátkodobé „bezpečí“ vkladů.

Pozorujete tyto trendy i vy v investiční skupině DRFG?

Pohybujeme se ve stejném prostoru a také vidíme větší opatrnost ze strany investorů. Zvýšený zájem je třeba o realitní fondy, které spravujeme.

V investování zaostáváme

Z nedávného průzkumu Asociace pro kapitálový trh ČR vyšlo, že jednorázově či pravidelně investuje pětatřicet procent Čechů, další čtyři procenta uvedla, že jsou „zkušenými investory“. Je to hodně, nebo málo?

Nepřijde mi to úplně málo. Musíme vzít v úvahu, že v Česku máme poměrně velkou skupinu domácností, které jsou rády, že zaplatí účty. A pokud už mají nějaké úspory, ty je v nejlepším případě zachrání, když se v domácnosti něco rozbije.

Jak to spolu souvisí?

Podpořte Reportér sdílením článku