Velký třesk se kvůli válce na Ukrajině nejspíš odkládá

9. května 2022

Jana Plavec

Ruská věda je v mnoha oblastech na vysoké úrovni, ale zpřetrhání vazeb kvůli invazi na Ukrajinu bude bolet víc Rusy než Západ, soudí jaderný fyzik Vladimír Wagner. Které významné projekty budou mít zpoždění, popřípadě se vůbec neuskuteční? Co udělá válka na Ukrajině s evropskou energetickou politikou? A kdy naše energetické problémy vyřeší termojaderná fúze?

V pozadí moderních válek stojí často energetika. Je to tak částečně i v případě konfliktu na Ukrajině?

Myslím, že v tomto případě to tak není. Rusko má dostatek surovin, energií i potravin a z tohoto pohledu nemá důvod Ukrajinu okupovat. Jde spíš o imperiální pohled Ruska a to, že Moskva nechtěla dovolit Ukrajině a Ukrajincům, které považuje za své, aby si zvolili vlastní cestu. Co se energetiky týče, zafungovalo spíš to, že Rusko vidělo příležitost ve velmi silné závislosti Evropské unie na dodávkách surovin.

Jsme vlivem energetické a klimatické politiky na ruském plynu závislejší než dřív?

Jsme. A týká se to i uhlí. Hlavně Německo se stalo na Rusku extrémně závislým. Putin předpokládal, že právě tato klíčová země Evropské unie si nedovolí na napadení Ukrajiny silněji reagovat, a tím zajistí stejný postoj u celé Evropské unie. Je ale třeba připomenout, že Putin předpokládal rychlou porážku Ukrajiny. Je otázka, jak by Německo reagovalo v případě, že by se mu to podařilo. Německo každopádně svou iracionální a čistě ideologickou energetickou koncepcí přivedlo sebe i své sousedy do kritické situace.

Jaké bude mít válka na Ukrajině dopady na evropskou energetickou politiku?

Doufejme, že spolu s průběhem letošní zimy bude dostatečným varováním, které konečně Evropskou unii přivede k racionální energetické koncepci.

Je takový zvrat reálný?

Francie svoji nízkoemisní elektroenergetiku založenou na jaderných elektrárnách také vybudovala jako reakci na ropnou krizi v sedmdesátých letech.

Řekl byste, že Ukrajina může být pro Německo tím, čím byla ropná krize pro Francii?

Zásadní problém bude s německými politiky. Ti všichni stáli za Energiewende (plán na kompletní transformaci německé energetiky, jehož hlavním pilířem je přechod k obnovitelným zdrojům a po havárii v jaderné elektrárně ve Fukušimě i vyřazení jaderné energie – pozn. red.). Jen velice těžko můžou přiznat, že prosadili nesmysl. Zvláště němečtí Zelení jen stěží překročí svůj ideologický stín. Teď je jasné, že budou mít vysoké emise, vysokou cenu elektřiny a řadu negativ z fluktuujících obnovitelných zdrojů. V ničem nesplní to, co slibovali. Nemůžeme tedy očekávat, že přistoupí na to, že nesplní další slib – uzavření jaderných bloků. To je jediný „úspěch“, který mají. Navíc, pokud dané firmy počítaly s uzavřením jaderných bloků, prováděly jen omezenou údržbu, nenakoupily palivo a propouštěly zaměstnance. Zvrat by mohl být docela náročný.

Jaderné palivo

Zavře Rusko zcela plynové a ropné kohoutky? Co by se v tu chvíli stalo?

Podpořte Reportér sdílením článku