Nedávejte staré knihy do sklepa, přineste je k nám

8. července 2021

Dominik Gazdoš

foto: Karolína Fialová

Mezi lidmi je obrovské množství knih, které leží doma v knihovnách a nikdo už je nečte. Projekt Knihobot se je snaží vracet do oběhu: zprostředkovává jejich prodej. „Nových knih se v Česku prodá ročně za devět miliard. Proč by nemohla být v použitých knížkách miliarda?“ říká Dominik Gazdoš, jeden ze tří zakladatelů Knihobota.

Knihobot je projekt, který si klade za cíl vrátit co nejjednodušeji do oběhu starší knížky. Existuje přes dva roky. Jak myšlenka na něj vznikla?

Už před devíti lety jsem začal podnikat, otevřel jsem si starožitnictví. A z něj postupně vykrystalizovaly knížky. Byl to klasický antikvariát, jezdil jsem k lidem pro větší množství knížek, zaplatil je v hotovosti a odvezl. Přemýšlel jsem ale, jak to dělat ve větším. Problém nebyl knížky prodat, antikvariátů je málo. V Česku se za rok prodá třicet milionů nových knížek, v antikvariátech zhruba půl milionu, trh je velký. Chtěl jsem lidi motivovat k prodeji tím, že za knížky dostanou smysluplné peníze.

To se vám asi daří, loni se přes vás prodalo sto tisíc knih. Letos to zatím vypadá jak?

Letos jsme už sto tisíc překonali. Vloni v červnu jsme měli měsíční obrat milion, letos v červnu čtyři miliony. Báli jsme se, že když skončí karanténa a zároveň nastane léto, které je pro knížky utlumující, spadneme. Ale nestalo se. Nicméně ve skutečnosti to zas tak ohromující vývoj není, máme před sebou velký prostor. Teď jsem objevil firmu v Americe, která to dělá jako my, jen s oblečením, už jsou na burze a mají hodnotu 2,5 miliardy dolarů.

Už dříve jste uváděl, že v prodeji použitých věcí leží miliardy. Budete i vy někdy uvažovat o dalších kategoriích?

Chceme to nejdřív vybudovat na knížkách a teprve až nasytíme trh, budeme přemýšlet, jestli model zkopírovat do zahraničí nebo rozšířit sortiment. Ale ještě nás čeká dlouhá cesta. Použitých knih se prodává minimálně, přitom knížka není po jednom přečtení na vyhození. Když se tu prodá nových knížek za devět miliard, proč by nemohla být v použitých knížkách miliarda.

Zakladatelé Knihobotu

foto: Karolína Fialová

Zmiňoval jste, že jste se báli uvolnění a léta. Nových knížek se prodá téměř půlka před Vánoci, máte i vy nějaké špičky?

Je to těžké sledovat, vánoční špička je znatelná, ale pak se na těch číslech většinou udržíme. Pak třeba nerosteme v létě, ale zároveň neklesáme. U knihkupců jde prodej dolů úplně, teď jim návštěvnost webů padá. Takže na podzim budeme mít co dělat. Musíme se připravit, máme nyní dva týdny zpoždění s nafocením knih, které přijdou. Mělo by to být hned, ale knih přichází stále víc a my nestíháme nabírat nové zaměstnance.

Prakticky to probíhá tak, že když já vám odešlu knížky, tak je někdo osobně projde a ocení, anebo na to máte nějaký automat?

Když přijde krabice od vás, někdo ji otevře a zkontroluje, v jakém stavu je obsah. Knížky třeba ze sklepa nemůžeme pustit do prodeje. Chceme, aby se lidé naučili, že knížka od nás je stejná jako z knihkupectví. Někdo s tím může mít problém, ale já tvrdím, že se stále vyhazuje obrovské množství knížek v perfektním stavu, a nemůžeme si zabírat kapacitu tím, co je roztrhané nebo plesnivé.

Takže špatné vyřadíte, ty pěkné postupují dále?

Podpořte Reportér sdílením článku