Hrozí jim mučení i smrt. Barmánci jsou ale stateční

8. února 2022

archiv SA

Od převratu v Barmě, při kterém armáda svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Su Ťij, uplynul právě jeden rok. Ve vězení skončily tisíce lidí, někteří z nich byli odsouzeni k trestu smrti. Terčem útoků armády se stávají i nevinní civilisté. „Během prvních jedenácti měsíců po vojenském převratu došlo v zemi k 7 686 ozbrojeným střetům a útokům na civilisty, což je o 715 procent více než ve stejném období o rok dříve. Dá se to srovnat například se Sýrií,“ říká Sou Aun, barmský aktivista žijící v Thajsku.

Od vojenského převratu v Barmě uplynul na začátku února jeden rok, jak vypadá současná situace v zemi?

Situace je velmi špatná, lidé už toho mají dost a jsou nešťastní. Neustále se zvyšují ceny veškerého zboží, a navíc obyvatelé vědí z nejrůznějších sociálních sítí o tom, co se v zemi děje. Vědí, že armáda v odlehlých oblastech útočí na bojovníky z Lidových obranných sil (PDF, jednotky, které po převratu zřídila Vláda národní jednoty – NUG, bojující proti vojenské juntě a které mají za úkol chránit civilisty před útoky armády – pozn. red.). Útočí také proti civilistům, kteří museli před násilnostmi utéct ze svých domovů. A používá k tomu i letecké údery. Navíc se armáda snaží zvyšovat veškeré daně, včetně těch za používání internetu nebo souvisejících s nákupem mobilních dat a SIM karet. A lidi to štve. I proto se rozhodli uspořádat 1. února, rok od převratu, takzvanou „tichou stávku“.

Co to znamená?

Vždycky se vylidní ulice měst, protože lidé od deseti hodin ráno až do čtyř hodin odpoledne nechodí ven. Jsou zavřené obchody a nikdo nepracuje. Lidé tak dávají najevo, že mají plné zuby vojenské vlády a chtějí se junty zbavit, co nejdříve to bude možné.

Takže neztrácejí naději, že by mohla přijít nějaká změna?

Myslím, že neztrácejí. A také se snaží těm, kteří proti režimu bojují, všemožně pomáhat. Darují zboží, potraviny, ale i peníze. Nejen bojovníkům z PDF, ale i lidem, kteří museli uprchnout před brutálními útoky. Pomáhají si navzájem.

Stále jsou lidé zavíráni?

Neustále. Podle nevládní organizace Assistance Association for Political Prisoners (AAPP) bylo k 21. lednu ve vězení 8 716 lidí. 635 jich bylo odsouzeno, z toho 43 dostalo trest smrti. Jsou mezi nimi i dvě děti. Zatykače byly vydány na dalších 1 966 osob, 118 lidí bylo odsouzeno v nepřítomnosti, z toho 39 k smrti. A tato čísla se neustále zvyšují.

Rozsévat strach

A rozsudky smrti jsou v zemi vykonávány?

Už od roku 1988 ne, jsou ale stále vynášeny. Je to taktika junty, jak rozsévat strach. Trest smrti se v podstatě rovná doživotnímu vězení.

Ví se, kolik lidí bylo od převratu zabito v bojích?

Podpořte Reportér sdílením článku