V Praze se rozjely nájmy, v regionech lidé hledají „druhý domov“

Hendrik Meyer, šéf společnosti Bezrealitky.cz.

archiv

Pandemie rozproudila trh s nájemním bydlením v Praze: zvedla se nabídka, vyšponované ceny nájmů klesly. S postupující únavou z karantény je podle šéfa společnosti Bezrealitky.cz Hendrika Meyera vidět, že lidé jsou opatrnější a s prodeji i nákupy nemovitostí váhají.

Jsme v druhé karanténě během šesti měsíců. Lze říct, co se na realitním trhu změnilo?

K největšímu přesunu došlo u bytů na pronájem. Nabídka vzrostla tak o třicet procent, nájmy díky tomu klesly. Dělo se to už na jaře a teď to pokračuje. Ekonomická situace je nejasná, řada domácností kvůli tomu shání levnější nájem, než mají teď. Část lidí také odložila pořízení bydlení na hypotéku, vyčkávají a žijí dál v nájmu. V Praze se na jaře dostala na trh celá řada bytů, které majitelé pronajímali přes Airbnb a podobné služby na krátkodobé nájmy. Jsou to pěkné byty, hodně v centru, s nižším nájmem než dříve. Ale hodně lidí shání ještě něco levnějšího. Na jednu stranu je nyní velká nabídka, což v Praze dříve nebývalo, ale nepotkává se úplně s poptávkou.

Jak je to s počty skutečně dokončených transakcí – ať už jde o pronájmy, nebo prodeje bytů? Změnilo se to s pandemií?

U pronájmů vzrostl počet transakcí přes náš web o třicet procent. Dlouhodobý průměr jsme měli okolo tří tisíc zprostředkovaných pronájmů měsíčně, teď jsou to poslední měsíce zhruba čtyři tisíce. U prodejů nemovitostí byl přes léto pokles – banky sice hlásí nárůst zprostředkovaných hypoték, ale to je podle mě víc o tom, že si lidé brali největší možné hypotéky, co jim banky dovolí. U prodejů vidíme spíš stagnaci nebo malý pokles uzavřených obchodů.

Čím si vysvětlujete, že hypoteční trh v Česku i přes nejistotu v letošním roce rostl?

Roste hlavně v hodnotě realizovaných hypoték. Ceny nemovitostí i v letošním roce dál rostly a lidé si brali hypotéky na maximum. Řada transakcí byla rozjednaných ještě zkraje roku, teď ve třetím kvartálu se situace komplikuje. U nájmů je reakce na změnu situace velmi rychlá, u prodejů to vždy nějakou dobu trvá.

Česká národní banka na jaře rozvolnila podmínky pro banky, za jakých podmínek mohou půjčit na hypotéku. Bylo to na trhu znát?

Bez toho by byl na trhu pokles, takto se prodeje aspoň držely. Lidé dostali možnost čerpat vyšší hypotéku na konkrétní nemovitost. I díky tomu vypadá celý hypoteční trh větší, než odpovídá počtu reálných transakcí.

Z vašich statistik vyplývá, že po delší době došlo v Praze ve třetím čtvrtletí k poklesu prodejní ceny bytů – o necelá tři procenta proti předchozím třem měsícům. Myslíte, že metropoli čeká období stagnace nebo poklesu cen?

Ceny nemovitostí v Praze jsou hodně o turistech, manažerech, investorech. To je nyní mrtvý byznys, zájem investovat do nemovitostí tady nyní není. To je důvod, proč ceny mírně klesly z kvartálu na kvartál. Pokud se situace zcela uklidní, bude očkování, začne se opět cestovat, vrátí se mezinárodní turisté a investoři, začnou opět fungovat krátkodobé pronájmy, ceny se vrátí k růstu. Možná už ne v tom tempu, které bývalo. Ale jinak nevidím moc důvodů pro nějaký dlouhodobější pokles.

Hendrik Meyer (47)

Naopak ve většině regionů mimo Prahu ceny nemovitostí dál rostly. Proč?

Podpořte Reportér sdílením článku