Zvednout hlavu od mobilu a vyrazit na výlet

10. srpna 2021

Dalibor Naar

Aleš Pokorný

Jeho práce je téměř jako dovolená. Jezdí po Česku, navštěvuje hrady a zámky a vymýšlí novodobé pohádky. Dalibor Naar ale dělá mnohem víc. Píše texty pro aplikaci Skryté příběhy, která motivuje rodiny s dětmi, aby se pustily do pátrání po zajímavých osudech. Dalibor na ní spolupracuje s vedením měst a obcí, a díky tomu i sleduje, jak se (ne)mění přístup místních k turistům.

Dovolenou bez mobilu už si téměř neumíme představit. Pro vás jsou ale technologie pouze klíčem k dobrodružství v terénu, je to tak?

Když jsme před pěti lety začínali s naší mobilní aplikací Skryté příběhy, chtěli jsme touto hrou motivovat rodiny s dětmi k výletům. Něco zažít, zjistit, ale hlavně být spolu venku. Mobil je jen „lákátko“, protože to hlavní se odehrává v reálném světě. V aplikaci posloucháte audio s částmi příběhu, kromě toho jsou tam úkoly, které vás nutí dívat se kolem sebe, a postupně hledáte indicie v terénu. Rodiče nám často píšou, že díky téhle hře děti poprvé zvedly hlavu od mobilu a prozkoumaly, co se děje v okolí. Všimly si, že na fasádě je neobvyklý reliéf, nebo objevily detail na sochách v zámeckém parku.

Každé audio má jen pár minut. Jak se vám podařilo zhustit spletitou historii do takové stopáže?

Zpočátku jsme řešili, jak moc vysvětlovat, ale rychle nám došlo, že přece chceme hru, a je tedy na hráčích, aby si poradili a improvizovali. Nevíš, co dělal šafář nebo kde bylo skriptorium? Zapátrej na internetu nebo přímo na místě! Stejně jako jsou dnešní děti líné chodit, tak jsou občas rodiče líní myslet. Hlavní benefit je, že se rodina projde a něco podnikne společně. V dnešní době je totiž málo aktivit, které baví obě generace. Buď se baví dítě a rodič tiše trpí, nebo se baví rodič a dítě je znuděné.

V aplikaci už máte 230 míst po celé republice. Některá jsou známá, turistická. Jiná jsou mimo civilizaci. Podle čeho vybíráte trasy?

Většinou nás osloví zástupci obcí, kteří mají konkrétní představu, co by chtěli zpropagovat. Buď už mají předvybraný příběh, nebo řeknou, že by potřebovali navigovat turisty na méně známá místa, a nechají na nás, ať něco objevíme v lokální historii. Máme trasy, kde jdete po stopách králů nebo princezen, ale dozvíte se také to, jak žili obyčejní lidé ve středověku nebo v 80. letech minulého století. Hráči vždy luští nějakou záhadu nebo problém, který se doopravdy stal. Dozvíte se, co rozzuřilo hraběte Šporka na Kuksu nebo jaké potíže měl čtrnáctiletý Jirka v poválečných Slavonicích. Hodně našich příběhů je podle reálných osudů, ale máme také trasy inspirované slavnými filmy, například ve Špindlu půjdete na místa, kde se natáčel film Sněženky a machři.

Trochu mě mrzí, že k jednotlivým lokalitám nejsou dobové fotografie. Proč místo nich máte kreslené postavičky?

Je to z ryze praktických důvodů. Leckdy si aplikaci stahují lidé, kteří mají mobil s menší pamětí a fotky by se načítaly příliš dlouho. Kromě toho pořízení a zpracování archivních fotek by zvedlo náklady, ale my chceme, aby naše aplikace byla zdarma, tímhle by se dost prodražila. Mnohdy se ale k dobovým snímkům dostanete v průběhu trasy. Například v Kutné Hoře jsme zpracovali příběh o prvorepublikové čokoládovně Lidka. Provede vás centrem a trasa končí v Muzeu čokolády, kde fotky uvidíte. Podobně to je i v Českém Krumlově, kde máme tři příběhy. Jeden je v okolí zámku po stopách Petra Voka, další směřuje do širšího centra. Podíváte se na místa spojená s pobytem Egona Schieleho, včetně umělecké galerie, kde jsou jeho snímky. Třetí trasa je po stopách Josefa Seidela, krumlovského fotografa, který na počátku minulého století dokumentoval dění ve městě i v celém regionu. Cestou můžete zajít do zrekonstruovaného fotoateliéru pana Seidela a vydat se za město, abyste viděli Krumlov ze stejné perspektivy jako on.

Letos plánujete dvě důležité novinky. O co se jedná?

Zatím jsme se zaměřovali hlavně na lidi, kteří jsou digitálně aktivní, ale teď chceme zkusit něco jiného. Připravili jsme s agenturou Vysočina Tourism papírový cestovní deník, kde je povídání o zajímavých lokalitách a pak nejrůznější hry a vyplňovačky pro děti. Kromě toho chystáme trasy, které budou zaměřené na dospělé. Na podzim zveřejníme Skrytý příběh po stopách sametové revoluce, a co bude dál, závisí na zájmu měst. Nápadů máme spoustu, ale realizace vždy záleží na tom, zda máme finance na výrobu trasy, a ty získáváme od regionů nebo obcí.

Cestování je o zájmech

Zatím jsme mluvili hlavně o rodinných výletech, ale vy sledujete celkové proměny turismu v Česku. V čem se liší od doby, kdy se jezdilo na dovolenou pouze s mapou?

Podpořte Reportér sdílením článku