Pomoc Ukrajincům: každý den milé překvapení

4. dubna 2022

Jan Suchánek

Po celé republice fungují Integrační centra pro cizince. Zdarma nabízí právnickou pomoc nebo kurzy češtiny. Teď ale pracovníci center zařadili turbo rychlost, protože to, co běžně trvá týdny nebo měsíce, musí zvládat v řádu dnů. „Moc mě těší, že se propojil veřejný sektor, neziskové organizace a firmy a umíme efektivně spolupracovat,“ říká Lenka Herčíková, vedoucí Centra pro cizince Jihomoravského kraje.

Uprchlíci z Ukrajiny shání bydlení, školy a školky, zaměstnání… V čem jim můžete pomoci?

Naším cílem je, aby o nás vědělo co nejvíc cizinců, kteří řeší nejrůznější životní situace. Poskytujeme veškeré služby zdarma. Teď je velký zájem o kurzy češtiny v Brně, které máme od rána do večera. Nabízíme také výuku češtiny pro matky s dětmi, kdy jsou společně ve třídě, a nemusí tedy shánět hlídání. Pomáháme i s nejrůznějšími právnickými problémy nebo uznáváním vzdělání.

Integrační centra jsou ve všech krajích, ale nyní je o vás slyšet mnohem víc než v předchozích letech. Je to vaše něčím specifické?

My fungujeme třináct let, a jako jediní jsme v rámci Krajského úřadu, což hodně zjednodušuje jednání napříč úřady. A máme tu specializované Skill Centrum, jehož pracovníci vyhledávají kvalifikované lidi na nekvalifikovaných pozicích. Pomáhají jim, aby mohli co nejdřív pracovat v oboru. Před válečným konfliktem nás nejčastěji o pomoc žádali lidé z Ruska, Ukrajiny, Egypta, Vietnamu a Indie, kteří měli naprosto různé profese. Od pracovníků do výroby až po lékaře anebo IT specialisty, protože v Jihomoravském kraji sídlí nadnárodní IT korporáty.

Co museli Ukrajinci zařídit, když u nás chtěli pracovat?

Potřebovali získat zaměstnaneckou kartu, která je vydaná na konkrétní pracovní pozici. Jenže vyřídit tento doklad trvalo leckdy několik měsíců. Spousta pracovních agentur vyhledávala pracovníky na Ukrajině a pomáhala jim s touto agendou, ale i tak to byl dost zdlouhavý proces. Nejsložitější je situace ve zdravotnictví, je naprosto běžné, že kvalifikovaná zdravotní sestra z Ukrajiny vezme v podstatě jakoukoli práci a současně s tím se připravuje na odborné aprobační zkoušky a na testy z češtiny. Velké množství jich zkoušky ani nesloží.

RYCHLÁ POMOC

Teď ale na takové čekání není čas…

Naštěstí Senát nedávno schválil zákon Lex Ukrajina. Díky tomu se otevřel pracovní trh pro Ukrajince a mají stejné možnosti jako obyvatelé Česka. Nemusí tedy čekat na zaměstnaneckou kartu jako v minulosti. Ten zákon sice velmi zjednodušil přijímání ukrajinských pracovníků, ale stále je velmi složité, pokud chtějí pracovat v oboru a nemohou předložit doklady o studiu. Ukrajinští uprchlíci s sebou většinou nemají ani maturitní vysvědčení, ani vysokoškolské diplomy. Prý by mělo stačit čestné prohlášení, že absolvovali konkrétní školu, ale zatím to není ještě přesně stanoveno.

Mají firmy zájem o zaměstnávání uprchlíků?

Naprosto mě ohromilo, kolik firem a institucí se snaží všemožně vyjít vstříc. Nejde jen o nabídky práce, ale také o to, že poskytují informace v ukrajinštině a pomáhají svým zaměstnancům, za kterými přijely rodiny. Například jeden z největších pracovních portálů Jobs.cz během pár dnů vytvořil sekci pro Ukrajince. Přijíždí sem velké množství vysoce kvalifikovaných lidí, ale kvůli neznalosti češtiny nemohou hned pracovat v oboru. Teď je hodně velká poptávka po ukrajinských učitelkách nebo psycholožkách. Budou moci působit na českých školách i bez znalosti češtiny.

Lenka Herčíková (1980)

Jak reagují, když jim řeknete, že pro ně je jen nekvalifikovaná práce?

Podpořte Reportér sdílením článku