Přes bolest ke štěstí, to je recept uznávaného maséra Karla Kuchynky

23. října 2020

Post Image

Přes bolest ke štěstí, to je recept uznávaného maséra Karla Kuchynky

Play icon
62 minut
Karel Kuchynka začal s masírováním před deseti lety. S kolegou Davidem Cihlářem jsou dvorními maséry elitních atletů seriálu RunCzech včetně afrických světových rekordmanů. Masíruje i další přední české běžce a sportovce, ale i „obyčejné“ lidi.

Tomáš Binter

Ozvěny starořecké kalokagathie, harmonie těla i ducha, byť ve vlastním originálním psychosomatickém výkladu, vyzývá ve své práci masér předních běžců Karel Kuchynka. Umí nejen zmáčknout sval, ale i „pohladit na duši“. Říká, že svým klientům stále pomáhá hledat štěstí a cestu, která k němu vede. A ta prý často na začátku dost bolí.

Jak si žije masér za časů koronaviru?

Špatně. Lidi se bojí veškerých kontaktů. Omezuje se sportování.

Poznáte napětí z venkovní situace přímo ve svalech?

Není to tak, že bys šáhnul do člověka a hned ucítil: jé, za to může tahle doba.

Dá se odhadnout, nakolik se na stavu těla podílí samotný fyzický zápřah a předchozí námaha, ale i psychická zátěž a duševní rozpoložení?

Každý jsme jiný, je to individuální. Na někoho má psychosomatika velmi silný vliv. Tvrdý bouchač si uzavře své problémy dovnitř vlastní skořepiny a má je ve svalech.

Platí to stejně i pro sportovce?

Hodně sportovců teď přišlo o hlavní objekt svých aktivit, sebrali jim třešničku na dortu, závody a soutěže. Nevidí cíle, nevědí, kam směřovat výkonnost. V přípravě ztrácejí morál. Za normálního stavu ale u sportovce převažuje to „zničení“ těla převážně zásluhou fyzické aktivity.

Ve vyhlášeních vládních představitelů až nepochopitelně málo zaznívá: Základem zdravotního stavu je vaše vlastní odolnost, imunita, kondice, vybudovaná pohybem, cvičením, otužováním.

Všeobecně vidíme, že se covid-19 jeví jako hodně nebezpečný především pro lidi v horším zdravotním stavu, s nadváhou. V první vlně někteří odborníci, za jejichž názory stojím, doporučovali: hýbat se a soustředit se na sebe. Ti, kdo jsou v kondici, většinou popisují průběh nemoci jako nebezpečnou chřipku. Není to ebola ani mor.

Jak byste tedy z pohledu znalce těla doporučil začít s pohybem, abychom svoji schránku hned nezbourali a neznechutili si ho? Jak se hýbat bez sportovně-závodních ambicí, jak si nastavit motivaci?

Podpořte Reportér sdílením článku