Snad i za válek se zvonilo víckrát, říká hlavní svatovítský zvoník

2. června 2020

Zvoník Tomáš Stařecký

Profimedia

Kvůli epidemii koronaviru a nouzovému stavu byl uzavřen Pražský hrad, do kterého se nedalo dostat, natož zvonit na zvony v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Tamním zvoníkům se od března podařilo zvonit jen asi čtyřikrát, nyní se ale situace pomalu vrací do normálu, říká hlavní svatovítský zvoník Tomáš Stařecký (58). „Nikdo z nás to nikdy nezažil, celá Praha byla taková tichá,“ dodává. Pražská katedrála je přitom velmi výjimečná – je totiž jednou ze čtyř na světě, kde stále zvoní živí zvoníci. Na jedno zvonění jich je potřeba minimálně osm, a když se zvoní i na největší zvon Zikmund – tak ještě o pět více.

Jak ovlivnily epidemie koronaviru a s ní související nouzový stav zvonění? Zvonilo se vůbec o Velikonocích?

Ovlivnily to zásadním způsobem, snad i v době válek se zvonilo víckrát než teď. Po vyhlášení toho nouzového stavu se nám podařilo zvonit čtyřikrát, ale bylo to opravdu nouzové. Velikonoční svátky byly úplně jiné, změněné a Pražský hrad byl v podstatě hermeticky uzavřený, takže se tam nedalo dostat, natož zvonit.

Jak vypadá Pražský hrad bez turistů? Cítil jste tu změnu? Někdy se prý stávalo, že turisté na nádvoří poslouchali zvony a po zvonění i tleskali…

Byl to neuvěřitelný zážitek, nikdo z nás to nikdy nezažil. Když je třeba kvůli státním návštěvám uzavřené a prázdné celé nádvoří, tak stejně vždycky někdo někde je nebo slyšíte nějaký hluk. Ale teď tam opravdu nikdo nebyl. Celá Praha byla taková tichá. Bylo to trochu podobné, jako když jdete zvonit na Nový rok ráno, kdy ještě všichni vyspávají, nikdo nikde není, nejezdí tramvaje a na té zvonici se zvuky zvonů zakousnou do toho ticha.

A pokud jde o normální situaci, jak často se vůbec zvoní?

To se dá říct docela přesně. V katedrále svatého Víta se pravidelně zvoní dvakrát týdně, to znamená, že ten základní počet zvonění je minimálně přes sto ročně. Nicméně kromě těchto zvonění jsou i takzvaná zvonění mimořádná, kdy se konají bohoslužby mimořádného charakteru, a to zvoníme trochu jiným způsobem. Jinak pravidelné zvonění je v neděli, jednou před mší svatou, která začíná v deset hodin, a podruhé v poledne: to začínáme minutu před polednem a zvoní se čtvrt hodiny.

To jsem se právě chtěla zeptat: jak dlouho se běžně zvoní?

Každé zvonění trvá většinou čtvrt hodiny. To je standard vycházející ze staleté tradice. Nicméně pak jsou zvonění třeba na konci bohoslužby, kdy může vycházet průvod z katedrály ven, a to se zvoní, dokud průvod nedojde třeba do Arcibiskupského paláce. Navíc některá z těch pravidelných zvonění mohou mít i slavnostnější charakter, protože v neděli může být nějaký svátek, nebo v případě velkých svátků, jako jsou především Velikonoce a Vánoce, se také zvoní trošku jiným způsobem.

Kolik tak bývá těch mimořádných zvonění?

Dohromady, tedy včetně těch mimořádných, je celkem ročně kolem 130 zvonění, ale přesně to nelze říct. Letos jsme toho tedy dost vynechali.

Pokud jde o ta mimořádná zvonění, například když zemřel prezident Václav Havel v roce 2011, zvonili jste ještě ten den. Jak rychle jste schopní se sejít a zvonit?

Podpořte Reportér sdílením článku