Udržet při online hodině pozornost? Mazec!

31. května 2021

Autorka rozhovoru Beata Štýbrová se svou dcerou Sofií.

archiv Beaty Štýbrové

Sofie je jednou z desetitisíců „obětí“ onlinové výuky. Když se na jaře 2020 připravovala online k přijímacím zkouškám na víceleté gymnázium, nikdo ještě netušil, že se pak v nové škole ohřeje jen pár týdnů a další měsíce zase stráví zavřená ve svém pokoji u počítače. Online období teď skončilo. Studenti, učitelé i rodiče začínají sčítat, co jim dalo a vzalo. Unikátní rozhovor udělala se Sofií její máma Beata.

Před pár týdny jsi šla po pěti měsících zase do školy. Jak jsi ten den prožívala? Jak ses cítila?

Byl to nervák! Hlavně jsem zjistila, že učitelé jsou na tom stejně jako my. Báli se, že něco pokazí! A byli na nás hodní. Doneslo se nám, že ten první týden měli nějaký pravidlo, že nesmí dávat známky, takže jsem zatím v pohodě. Nekontrolovali zápisy, extra nás nezkoušeli, testy nebyly a tak. Učili nás, jako by se nic nestalo, a dokonce možná ještě míň.

Pamatuješ si vůbec ještě, jaké jsi měla pocity, když online výuka začala? Teď nemyslím tu říjnovou, která tě zastihla jako prvňačku na osmiletém gymnáziu, ale tu úplně první – vloni na jaře, kdy jsi byla v páté třídě.

Bylo to nový! Řekli nám, že teď budeme doma a že nás budou šetřit, ať se nebojíme. To jsem měla radost. Radost, že budu doma. Ale taky si pamatuju, že jsem se bála, že mě učitelka pozoruje přes kameru, i když ji mám vypnutou, a že mě slyší, i když mám vypnutý mikrofon. A tak jsem seděla celá narovnaná a všechno si psala, každé její slovo, a doufala, že nic nezanedbám. Až později jsem přišla na to, že to tak není, a začala jsem si během hodiny chatovat se spolužáky. Ale to začali dělat všichni.

Co je pro tebe na online výuce nejtěžší?

Určitě udržet pozornost. Ale nejen při online vyučování. Ono i v offlinech. Když třeba píšu test, tak se udržet, abych to nevyhledávala v Googlu, nekoukala do sešitu anebo prostě nekoukala jinam. Je to mazec.

Co tě nejvíc ruší? Vždyť jsi sama v pokojíčku, žádní spolužáci…

Whattpad (sociální platforma – pozn. red.) a chatování v třídní skupině. Ale třeba i zeď v pokoji… Není nějaká křivá?

Co řešíte v té skupině?

No, třeba když se učitelka přeřekne, tak to tam řešíme ze srandy zbytek hodiny. A učitelka přitom vykládá. Ale tu zeď v pokoji sleduju i u toho. Každopádně velmi často je pro mě při online hodině zajímavý cokoliv, jen ne ta online hodina.

Při online hodinách nemusíte mít zapnuté kamery. Jaké by to podle tebe bylo, kdyby kamery zapnuté být musely?

Podpořte Reportér sdílením článku