Udržet při online hodině pozornost? Mazec!

Sofie je jednou z desetitisíců „obětí“ onlinové výuky. Když se na jaře 2020 připravovala online k přijímacím zkouškám na víceleté gymnázium, nikdo ještě netušil, že se pak v nové škole ohřeje jen pár týdnů a další měsíce zase stráví zavřená ve svém pokoji u počítače. Online období teď skončilo. Studenti, učitelé i rodiče začínají sčítat, co jim dalo a vzalo. Unikátní rozhovor udělala se Sofií její máma Beata.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Před pár týdny jsi šla po pěti měsících zase do školy. Jak jsi ten den prožívala? Jak ses cítila?

Byl to nervák! Hlavně jsem zjistila, že učitelé jsou na tom stejně jako my. Báli se, že něco pokazí! A byli na nás hodní. Doneslo se nám, že ten první týden měli nějaký pravidlo, že nesmí dávat známky, takže jsem zatím v pohodě. Nekontrolovali zápisy, extra nás nezkoušeli, testy nebyly a tak. Učili nás, jako by se nic nestalo, a dokonce možná ještě míň.

 

Pamatuješ si vůbec ještě, jaké jsi měla pocity, když online výuka začala? Teď nemyslím tu říjnovou, která tě zastihla jako prvňačku na osmiletém gymnáziu, ale tu úplně první – vloni na jaře, kdy jsi byla v páté třídě.

Bylo to nový! Řekli nám, že teď budeme doma a že nás budou šetřit, ať se nebojíme. To jsem měla radost. Radost, že budu doma. Ale taky si pamatuju, že jsem se bála, že mě učitelka pozoruje přes kameru, i když ji mám vypnutou, a že mě slyší, i když mám vypnutý mikrofon. A tak jsem seděla celá narovnaná a všechno si psala, každé její slovo, a doufala, že nic nezanedbám. Až později jsem přišla na to, že to tak není, a začala jsem si během hodiny chatovat se spolužáky. Ale to začali dělat všichni.

 

Co je pro tebe na online výuce nejtěžší?

Určitě udržet pozornost. Ale nejen při online vyučování. Ono i v offlinech. Když třeba píšu test, tak se udržet, abych to nevyhledávala v Googlu, nekoukala do sešitu anebo prostě nekoukala jinam. Je to mazec.

 

 

Co tě nejvíc ruší? Vždyť jsi sama v pokojíčku, žádní spolužáci…

Whattpad (sociální platforma – pozn. red.) a chatování v třídní skupině. Ale třeba i zeď v pokoji... Není nějaká křivá?

 

Co řešíte v té skupině?

No, třeba když se učitelka přeřekne, tak to tam řešíme ze srandy zbytek hodiny. A učitelka přitom vykládá. Ale tu zeď v pokoji sleduju i u toho. Každopádně velmi často je pro mě při online hodině zajímavý cokoliv, jen ne ta online hodina.

 

Při online hodinách nemusíte mít zapnuté kamery. Jaké by to podle tebe bylo, kdyby kamery zapnuté být musely?

Určitě by to bylo jednodušší. Musela bych se účastnit, ale myslím, že bych stejně koukla občas do toho chatu. Ono to není tolik vidět.

 

Proč nemáte povinně kamery?

To nevím. Možná kvůli pomalejšímu přenosu?

 

Má někdo ze spolužáků ty kamery zapnuté?

Na jaře na základní škole ji měli asi čtyři lidi a teď ji má jen jeden kluk – šílenec! Někdy ji nemají dokonce ani učitelé, tak maximálně dva.

 

Máš v onlinu učitele, u kterého by sis nedovolila nedávat pozor? A pokud ano, proč?

Ano. Snažím se dávat pozor při matematice. Z učitele ani tak respekt nemám, ale vím, že kdybych pozor nedávala, už bych to nedohnala. Tady prostě pozor dávat chci. To neznamená, že počítám každý příklad, ale snažím se myslet na to, co tam děláme a proč to děláme. Podobně to mám i u fyziky a přírodopisu. U fyziky ze stejného důvodu, nechci to zanedbat. Stalo se mi, že jsem měsíc pořádně pozor nedávala a neuměla jsem debilní, omlouvám se za ten výraz, převody jednotek, které jsou jednoduché. A v přírodopisu nás stále hlídá, hlídá zápisky, stále nás zkouší. Je to úžasný učitel, hodný, ale mám respekt, nedovolila bych si nedat pozor. Tam je to respekt z učitele, ne z předmětu.

 

Jak řešíš domácí úkoly? Musí to být strašně náročné, být celé dopoledne online doma a pak ještě dělat úkoly…

Občas máme i deset úkolů na den. Někdy, třeba dnes, máme jen jeden. A ten mám i hotový, protože to byla prezentace z informatiky a to mě baví. Je to podle zábavnosti. A také často úkoly přehlédnu a neudělám. A těžké je i pokušení, když spolužáci napíšou, že už to mají, jestli to nechci poslat. To když jim napíšu, že se s tím morduju už hodinu…

 

Jak často si posíláte úkoly?

Často. Ale spíš o tom mluvíme, poradíme si, někdy pošlu já, někdy pošle někdo mně. Diskutujeme o tom. Takže to není jen poslání, ale vždycky si to i vysvětlíme. Několikrát se mi stalo, že když mi někdo poslal výsledek, koukla jsem na to a přišla na ještě lehčí postup než spolužák.

 

Co máš raději, online výuku v pyžamu, nebo chození do školy?

Chození do školy! Stopro! Máme i míň úkolů. Odpoledne stihnu dvouhodinový film i úkoly. Distanční výuka mi vyhovovala, že jsem mohla dýl spát, že jsem se mohla v klidu nasnídat, klidně i při hodině. Ale prezenční výuku nic nenahradí!

 

Bylas zavřená doma s rodiči. Jakým způsobem ti pomáhali a jakým tě štvali?

Nejvíc jste mi pomohli, když jsem na to poslední dobou kašlala, že jste mě k učení „dokopali“. Třeba i přes brek.

 

Jak to, že si teď myslíš, že to bylo dobře, když to bylo přes brek?

Já jsem člověk, na kterého musíte opatrně, ale myslím, že mi to pomohlo. Zároveň mě to samozřejmě štvalo. Pořád jste doma dělali policajty, ale zároveň, když jste je nedělali, tak jsem to neudělala. Štvalo mě, když mi táta zabavil počítač, když jsem dva dny fungovala dobře a pak neudělala jeden úkol, který byl na odevzdání v hodině. Takže jste to možná trochu přeháněli. Někdy si totiž vypracuju třeba dvě úlohy a pak si přečtu kapitolu na Whattpadu, takové malé odreagování.

 

Co je Whattpad?

To je apka. Aplikace, kde můžou všichni amatérští spisovatelé psát svoje věci. Občas jsou tam strašný věci, ale občas jsou tam věci na tisk knihy.

 

A ty píšeš, nebo čteš?

Obojí.

 

Co píšeš a co čteš? Jaký žánr?

Teď jsem rozepsala jednu fantasy a jinak různé fanfikce na Harryho Pottera. Čtu teď jeden román od jedný holky, jinak hlavně fanfikce na Harryho Pottera a Marvely. Je to takový můj velký koníček.

 

Jak často píšeš?

Když mám nápad. Denně, jednou za dva dny.

 

Kolik toho píšeš?

Mám rozepsaných asi deset knih. Z toho jsem ale ještě vše nevydala, nepustila. Chci mít vždycky kapitolu navíc. A pak mě napadne další věc, další příběh. Píšu i do sešitu, když mi táta zabaví počítač. Teď mám tři prioritní věci a ty se snažím psát.

 

Jak dlouho už tam píšeš?

Asi půl roku, tři čtvrtě…

 

A co čteš? Kolik knih jsi tam už přečetla?

Čtyři celý. Dlouhý. A mám tam jednu oblíbenou spisovatelku, která píše fanfikce na Harryho Pottera... A je skvělá! Nejde mi ani tak o to, co píše, klidně by to mohlo být cokoliv, ale to je sakra tak kvalitně napsaný, že by to šlo na normální knihu. No, ale tu jí nikdo nevydá, když je to fanfikce...

 

V září jsi nastoupila na osmileté gymnázium. Takže máš srovnání s onlinem na dvou různých školách. Kde tě to bavilo víc?

Normální výuka určitě na gymnáziu, to, že nám věří, kolektiv, že si můžeme klidně obarvit vlasy. Na základce bylo fajn, že jsme měli míň předmětů i učitelů a všechno bylo takový stálý. A to se promítalo i v onlinu. Věděla jsem, kdy co bude, na gymplu je to horší, pořád se nám mění rozvrh.

 

Přemýšlela jsi, co bys po gymnáziu chtěla jednou dělat?

Chtěla bych samozřejmě odmaturovat a chtěla bych zkusit pedagogickou vysokou.

 

Co bys chtěla učit?

První stupeň.

 

Počkat, první stupeň, vždyť se pořád hádáš se svou malou sestrou…

Ano, ale je to o tom všeobecném vzdělání. Chci učit všechno a to se učí malé děti.

 

Jaké si myslíš, že máš talenty?

Myslím si, že dokážu vycítit hudbu, a to i přesto, že neumím zpívat a neumím hrát na hudební nástroj. Cítím to. A také mám talent na spojování barev v malbě, ladit.

 

Který předmět tě ve škole nejvíc baví?

Matika!

 

Matika?

Ano, díky učiteli.

 

Co jazyky?

Němčinu nesnáším. Angličtina je super. Tu mám ráda. Myslím, že jsem v ní dobrá. Baví mě, překládat písničky a mluvit, i když jsem se teď zhoršila a hrozí trojka.

 

Jaké máš teď v druhém pololetí známky?

Jen dvojky, jedničky a ta trojka z angličtiny, ale tu si určitě opravím. Budu se snažit.

 

Online nejspíš v tomto školním roce už končí. Mnoho jste zameškali, neučili jste se, jak byste mohli. Jak se ti líbí myšlenka, že by vám vzali měsíc prázdnin a šli byste do školy?

Vůbec!!! Přijde mi skoro až nechutný říct, že by jsme neměli celé prázdniny! O. k., možná jsme toho měli míň, možná jsme nějaké učení proflákli, měli jsme toho umět víc, ale strávili jsme u toho mnohonásobně víc času než u prezenční výuky. Pokud by to tak bylo, tak na tu školu kašlu!

 

A kdybyste všichni opakovali 1. ročník?

To bych asi brala. Kdyby dali celou třídu, kdybychom si to zopakovali všichni. Asi by to bylo potřeba u všech, tedy až na těch pár „psychopatů“ ve třídě, co se stále učili, koukali, zapisovali.

 

Kolik těch „psychopatů“ máte ve třídě?

Vlastně jednoho.

 

Co bys vzkázala české vládě?

To nemůžu říct, to je sprostý, z Pelíšků... Ne, to nejde. Prostě nelíbí se mi, co dělaj. Jeden týden je to tak, druhý jinak. Nemá to pravidla. Teď už tedy trochu má, ale trvalo to. Vadilo mi uzavírání okresů, nemohla jsem jezdit na koních. A nevím, proč zavřeli naši školu, za celou dobu tam bylo malinko nakažených lidí, asi dva? Klidně jsme se mohli učit normálně.

 

A jak bys to chtěla řešit?

Nevím! Nejsem politik!

 

Koukám na tebe. Máš z online doby nově obarvené vlasy, nyní na fialovo. Ty si vlasy barvíš proč?

No (smích), já si myslím, že je to takový druh umění. Baví mě zkoušet nové věci.

 

Jak se na to tváří spolužáci? Co kluci?

Kluci u nás nic. Stejně mi říkají blondýno.

 

 

Ale ty nejsi blonďatá…

Je to přezdívka ze skautského tábora. Takže teď je ta jejich blondýna fialová! Ale plánuju si udělat půlku hlavy blond a půlku černou, má to jedna influencerka.

 

Hm... a co na to rodiče?

(smích) Maminka mi jednou říkala: „Dělej si, co chceš, ale až si je zničíš, tak se nediv, můžeš si za to sama!“

 

Hm... tak to s tebou maminka ještě probere. Díky za rozhovor! Po všech těch náročných týdnech a vyhrocených situacích mám radost, že sis na mne udělala čas.

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama