Zdravotníci se učí, jak nebýt u konce s dechem

3. června 2021

archiv Katarzyny Kordy Jedzokové

Psycholožka a psychoterapeutka Katarzyna Korda Jedzoková vede bezplatný dvou-měsíční online kurz pro zdravotníky. Jeho tématem je prevence proti vyhoření a při-hlásilo se na něj už více než tisíc lidí. Na co v této době nezapomenout? „Na nicnedě-lání,“ říká psycholožka.

Jaký dopad na duševní zdraví lidí pracujících ve zdravotnictví a dalších pomáhajících profesích má doba koronavirová?

Doba jen zvýrazňuje fenomén, že jsme neustále v proudu změn, na které se adaptujeme. Většina neočekávaných změn je náročná a znamená stres. Teď je změn hodně za sebou, takže tato doba může být pro většinu lidí velmi stresující.

Co se v nás děje?

Musíme opakovaně přeorganizovávat celé naše vnitřní psychologické nastavení, abychom se přizpůsobovali. Jedna z definic inteligence třeba je, že jde o flexibilní reakce na změnu. Když jsme zvyklí na svoje pravidla a pocit stability odvozujeme hlavně od stálých podmínek „vně“, tak nás neustálé změny „tam venku“ vykolejí z pocitu bezpečí a z našeho vnitřního komfortu. To je pro nás nepohodlné.

Řada zahraničních studií potvrzuje, že stres, deprese, vyhoření či nespavost jsou u zdravotníků poměrně běžné. Jaké jsou zkušenosti z vaší praxe?

Záleží, jaké máme vnitřní nastavení pro vykonávání profese zdravotníka či dalších pomáhajících profesí. Velmi často bývá motorem těchto zaměstnání touha pomáhat, ale také touha po obdivu a uznání zvenku. Při tomto nastavení si ale velmi často neuhlídají svoje hranice, protože v současném systému se od nich očekává, že budou dělat víc – a pak se teprve poplácává po rameni. To se děje například i v korporátech. Psychologicky zdravé však je, řídit se podle známé premisy, že z prázdné sklenice nenaliješ.

Co to znamená v praxi?

Pro nás, lidi v pomáhajících profesích, je velmi důležité ošetřovat sami sebe. Mít jasně nastavené hranice, abychom zůstávali v psychologické pohodě a mohli kvalitně vykonávat svoji práci.

Jak to jako psycholožka a psychoterapeutka děláte vy? Máte toho v dnešní době také víc?

Mám. Ale než abych se snažila zvládnout víc klientů, věnuji čas i tomu, abych zůstala v pohodě. Hlídám si, abych trávila dostatek času s rodinou, ale taky jen s manželem, tedy bez dětí, prostor pro činnosti, které mě baví, stejně tak jako čas pro nečinnost. Důležitý je třeba i kvalitní spánek, jinak se můžeme velmi rychle dostat na takzvanou psychologickou sestupnou spirálu.

Co se pak s námi děje?

Podpořte Reportér sdílením článku