Klimatická změna přivedla do Česka nový ptačí druh

11. května 2022

archiv

Na jihu Moravy zahnízdil nový druh. Pro kormorány malé se stala Věstonická nádrž nejen prvním hnízdištěm v Česku, ale je také nejsevernějším místem v Evropě, kde se letos rozhodli přivést na svět mláďata. A nejsou jediným ptačím druhem, který vstoupil na území republiky prvně právě tady. „Na druhou stranu u nás také celá řada druhů ubývá,“ říká Gašpar Čamlík, jednatel Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Přírodní rezervace Věstonická nádrž se stala nejsevernějším hnízdištěm vzácných kormoránů malých. Čím si jejich příchod vysvětlujete?

Kormorán malý je druh, který v minulosti žil výhradně na jihu Evropy. Jeho příchod může souviset s klimatickou změnou, kvůli které některé druhy posouvají hranice svých areálů rozšíření více na sever. To je jeden faktor. Druhým je, že se ve střední Evropě nachází dostatek velkých vodních nádrží, které nezamrzají a mohou celoročně skýtat potravu řadě druhů, mimo jiné právě kormoránům malým. Změny areálů rozšíření a početnosti jsou také přirozenou vlastností druhů a kormorán malý se v současnosti v Evropě rozšiřuje.

Kromě jižní Moravy má kormorán malý své nejbližší hnízdiště v Rakousku, u Neziderského jezera, kde ale v současné době jeho populace klesá. Nemohla se k nám přesunout právě tato populace?

Určitě to tak být může. Že k nám nepřichází proto, že by se tomuto druhu v Evropě tak extrémně dařilo, ale naopak proto, že se mu na jiných lokalitách nedaří a on si hledá nová hnízdiště. Neziderská jezera mají problémy se suchem, tato oblast dlouhodobě vysychá. Předloni ji dokonce zasáhl rozsáhlý požár, který mohl některé druhy vyhnat. Právě situace v Rakousku mohla ovlivnit i příchod dalších druhů, které se v poslední době na jižní Moravě objevily, jako jsou například tenkozobci opační a pisily čáponohé, vzácné druhy bahňáků, které u nás před několika lety založily na Hodonínsku a Lednických rybnících stabilní populace.

Jak je v Česku řešena ochrana kormorána malého?

Kormorán malý patří mezi celosvětově ohrožené druhy a je zapsán v červeném seznamu. Jeho populace povážlivě klesla a ještě v 50. letech 20. století byli poměrně blízko vyhubení. V prvním desetiletí 21. století jeho počet v Evropě narůstá, a mohl tak být přeřazen z kategorie „téměř ohrožené“ mezi „méně dotčené“ druhy. Co se týče ochrany přímo v České republice, tak v příslušné legislativě tento druh mezi zvláště chráněnými druhy vůbec není uveden, protože v době sestavování této vyhlášky se u nás nevyskytoval.

Chráněné druhy ptáků

Dá se očekávat, že v budoucnu bude zařazen mezi chráněné druhy i v České republice?

To bych řekl, že určitě není na pořadu dne. O reformě v oblasti chráněných druhů se mluví už spoustu let a nemyslím si, že by to byla vládní priorita nebo se to blížilo k nějakému vyřešení. Vztahuje se tak na ně jen obecná ochrana, která se týká všech volně žijících ptáků.

Stačí to?

V tomto konkrétním případě žije kolonie kormoránů malých jen na jedné lokalitě, a to je přírodní rezervace Věstonická nádrž. Tato populace je tak chráněná v rámci rezervace. Pokud by hnízdil jinde, vztahovala by se na něj jen obecná ochrana a mělo by se samozřejmě přihlížet k tomu, že jde o celosvětově ohrožený druh. Není jediným, kdo na seznamu chybí. Zvláště chráněným druhem u nás není překvapivě také pravidelně hnízdící orel královský nebo již zmiňovaná pisila.

Je z pohledu rybářů kormorán malý stejně „děsivým“ ptákem, jako je kormorán velký, který loví ve velkých hejnech a dokáže podle rybářů „vylovit“ celou řeku?

Podpořte Reportér sdílením článku