not random 0

Žáci slovní hodnocení často ani nečtou. Nepotřebují to, říká expertka

Ministerstvo školství chce od první do třetí třídy základních škol zavést slovní hodnocení. Zatím je to ve fázi návrhu a není jasná ani forma nového vysvědčení. Jedno je však jasné už nyní. Změnou si neprojde jen samotné vysvědčení. „Přechod na slovní hodnocení vyžaduje změnu přemýšlení jak ze strany učitelů, tak i rodičů. A pak také mnohem větší komunikaci mezi nimi,“ říká Veronika Laufková, expertka na školní hodnocení z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

31. ledna 2023
not random 1

Ukrajinky, nebo Češky? Neřešíme původ, prostě pomáháme rodinám

Ženský vzdělávací a výrobní spolek Vesna byl v Brně založen už v 19. století. Podporoval vzdělávání i nemajetné ženy. Na jeho činnost navazuje Barbora Antonová, která se svým týmem koordinovala pomoc pro rodiny v nouzi a nyní se zaměřuje také na uprchlíky z Ukrajiny. „Vloni na jaře nám došlo, že nezvládneme pomáhat všem. Někteří si na naši pomoc zvykli do té míry, že nám nadávali, proč se věnujeme víc Ukrajinkám než českým samoživitelkám. Na to jsem měla jednoduchou odpověď: Však to zkuste sami!“ říká Antonová.

30. ledna 2023
not random 2

Náboženské prozření pana Babiše nám lehce narušilo meditaci

Mniši z řádu bosých karmelitánů chodívají v botách. Jednačtyřicetiletý kněz Pavel Pola přišel od Pražského Jezulátka do redakce Reportéra dokonce v civilu: „Hábit nosím při výjimečnějších příležitostech.“ Zjevně má příliš dobrou náladu na dlouhé řeči o politice, ale přesto se dotkneme tématu „Andrej Babiš před Jezulátkem“ a v této souvislosti dojde na překvapivé zjištění. Rozhovor si můžete poslechnout i v podcastu Host Reportéra.

27. ledna 2023
not random 3

Sebeobrana není jen o hmatech, začíná už gesty a slovy

Sebeobrana není jen o tom, že protivníka třemi údery srazíte k zemi. Moderní sebeobrana v podání Jasmíny Houdek je o sebevědomí, o umění postavit se za sebe slovy. Fyzickou obranu potřebuje v životě hrstka žen, většina je však někdy vystavena hloupým komentářům, sexismu, pokřikování, utlačování a nedokáže se proti tomu ozvat. Říct důrazné ne.

26. ledna 2023
not random 4

Ženská tvář, mužské jméno. Její občanka uvádí do rozpaků nejen politiky

Česko je jedna z posledních zemí v Evropě, která má jako podmínku úřední změny pohlaví „znemožnění reprodukční funkce“ – tedy kastraci. Čelíme kvůli tomu kritice mnoha mezinárodních institucí, které to označují za porušování lidských práv. Aktivistka a členka organizace Trans*parent Lenka Králová má ve své občance stále svoje původní mužské jméno. Na operaci nešla a ani se na ni nechystá.

25. ledna 2023
not random 5

Nestavme se do role vůdce smečky

Tomáš Nushart je trenér psů a autor knížky Neštěkej na svého psa, kde mluví o pozitivní výchově. „Vžilo se přesvědčení, že člověk musí být vůdce smečky,“ říká. Podle něj je to desítky let vyvrácený mýtus, a pokud to v dnešní době někdo tvrdí, je to prostě nesmysl.

24. ledna 2023
not random 6

Nákupní hypnóza je všudypřítomná. Ale radost končí pípnutím kreditky

Módní koučka Kamila Boudová už jedenáct let žije v Paříži a zabývá se udržitelnou módou, o níž přednáší i na tamních školách. Postupně došla k tomu, že nejpozitivnější společenský dopad bude mít, když začne Francouzkám pomáhat provětrat šatníky a změnit jejich nastavení tak, aby pochopily, že nákupem se ke štěstí nepropracují. „Nákupní hypnóza je všudypřítomná. Všichni jedeme na autopilota,“ říká.

23. ledna 2023
not random 7

Ženy v IT oborech? Překážky si vytváříme ve vlastní hlavě

Organizace Czechitas už osm let pomáhá ženám prosadit se v IT oborech, jejími kurzy jich prošlo přes třicet tisíc. Některé z nich zažily strmou kariéru a dnes jsou manažerkami týmů. Docentka Barbora Bühnová, spoluzakladatelka Czechitas a zároveň proděkanka fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně, ale upozorňuje, že ženy jsou stále v IT minoritou – je jich jen kolem deseti procent. A bez cílené podpory se to nezmění.

20. ledna 2023
not random 8

Důležité je správně stanovit cenu, ne mít vlastní e-shop

Pokud byste měli chuť začít vyrábět vlastní šperky nebo šít oblečení, Hana Konečná je přesně tím člověkem, který vám může poradit, jak výrobky prodat. V oboru rukodělného podnikání se pohybuje už víc než dekádu. „Tento typ byznysu není jednoduchý, a dokonce není povinnost vlastní výrobky prodávat. I kdyby vám okolí tisíckrát tvrdilo, že jste tak šikovní, že byste se tím mohli živit,“ říká autorka knihy Handmade Byznys.

19. ledna 2023
not random 9

Děti se dostávají k psychologovi v průměru dva roky od zásahu policie v rodině

V září vzniklo v Česku první dětské advokační centrum, ve kterém najdou pomoc dětské oběti domácího násilí. I když podobná centra má už více než dvacet zemí Evropy, v ČR dosud chyběla. Jedním z jeho cílů je, aby se dítěti dostala pomoc psychologa dříve než po ukončení vyšetřování. „Protože se domácí násilí odehrává za zavřenými dveřmi, je pro většinu institucí hlavním zdrojem informací dítě a nechtějí mít jeho výpověď zkreslenou terapeutickým vstupem,“ popisuje dosavadní realitu Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA, při kterém advokační centrum vzniklo.

18. ledna 2023
not random 10

Proč má česká věda jen držet krok se světem? Ať udává směr!

Téměř čtyři roky pracovala v Berlíně. Odjížděla tam se třemi dětmi, vracela se se čtyřmi. Dá se špičková věda skloubit s rodinným životem? V Německu rozhodně, v Česku to zatím tolik nefunguje. A stává se, že vědkyně kvůli mateřství kariéru vzdají. Vladimíra Petráková, odbornice na nanotechnologie, by byla ráda, aby česká věda byla obecně otevřenější, ambicióznější a aby uměla vytvořit dobré podmínky právě i vědkyním, které mají děti.

17. ledna 2023

Nejlepší nabídka:
Premium + časopis

Výhodné balíčky předplatného.
12 čísel magazínu Reportér a rozhovory na každý den.

Nejvýhodnější cesta k zajímavému čtení.
Zařídíte za pár chvil a můžete číst celý rok. Vyberte si zde.

not random 11

Minulost není nedotknutelný exponát, stále na nás „sahá“

Tereza Štěpková dvacet let pracovala v Institutu Terezínské iniciativy, který propojoval pamětníky holokaustu a pedagogy. Organizovala vzdělávací akce pro školy po celém Česku. V roce 2020 spoluzaložila spolek Schola Fidentiae, jehož aktivity se zaměřují na diskusi s potomky přeživších. „Druhá generace musí vystoupit ze stínu svých rodičů,“ říká.

16. ledna 2023
not random 12

Ano, Makedonie je skvělá. Já se tam dokonce přestěhoval...

Po Vánocích jsem vytáhl devítiletého syna na poněkud nevyzpytatelný výlet ze srbského Bělehradu na jih Albánie – jeli jsme přes Kosovo a Severní Makedonii a vrátili se nadšení. Právě v Makedonii žije už třetím rokem se svojí rodinou Michal Vít, což je odborník na Balkán a vysokoškolský pedagog, který teď ve Skopje spoluřídí firmu na vývoj softwaru a taky se snaží propagovat tamní nádherné, turisty neobjevené hory. Než jsme se pustili do rozhovoru (který si můžete poslechnout i jako podcast Host Reportéra), věnoval mi velkou sklenici makedonského ajvaru.

13. ledna 2023
not random 13

Egyptologie. Z honby za poklady k vědeckému oboru

Archeolog, egyptolog a epigraf Miroslav Verner vydal spolu s Ivanou Faryovou knihu 200 let egyptologie. Jaké jsou počátky egyptologie a jak se v průběhu času změnila? „Doby, kdy se egyptologie, řečeno s nadsázkou, vešla do jedné skříně s knihami, jsou už dávno pryč,“ říká v rozhovoru. Vzpomíná i na to, jak se při své práci potkal s vykradači hrobek.

12. ledna 2023
not random 14
not random 15

Chceme prostě lidem pouštět filmy

Kino Pilotů z pražských Vršovic obdrželo na konci loňského roku prestižní cenu Europa Cinemas za nejlepší program. Tuto cenu dostalo jako první české kino v historii. Kino ze 30. let minulého století si před osmi lety pronajali manželé Jan a Alžběta Macolovi, zrekonstruovali jej a otevřeli. „Když jsem viděl ten prostor, nešlo říct ne,“ říká nezávislý producent Jan Macola.

10. ledna 2023
not random 16

Být v Česku zelený je odsuzující nálepka

Energetická krize a válka na Ukrajině rozvířily debatu, zda zelenou politiku, která má zpomalit klimatickou změnu, není třeba přibrzdit. Ondráš Přibyla, zakladatel a ředitel projektu Fakta o klimatu, však věří, že tyto milníky naopak ekologickou politiku pomohou zrychlit. U nás je rozhodně nejvyšší čas vrhnout se na výstavbu solárních a větrných elektráren, protože v tomto ohledu jsme zaspali.

9. ledna 2023
not random 17

Brýle nasadit, operace se blíží. Virtuální realita pomáhá s komplikovanými operacemi

V posledních dvou letech pomáhala při více než stovce komplikovaných operací chirurgům z IKEM virtuální realita. Nyní navíc vyvinuli speciální software, který dokáže převést data z CT a magnetické rezonance do virtuálního modelu jater či ledviny během hodiny. Dosud trvala příprava jeden či dva dny. „Čas je pro nás naprosto zásadní a čím méně ho strávíme při přípravě jednoho pacienta, o to více dalších můžeme ošetřit,“ říká přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

6. ledna 2023
not random 18

Netrapme se budoucností. Vždyť nevíme, co bude zítra

Jarmila Horáková byla talentovaná herečka první republiky, jejíž kariéru však ve třiadvaceti letech ukončil zhoubný nádor na mozku. Zahrála si v prvním představení Osvobozeného divadla a své první angažmá získala v Národním divadle, přátelila se s Nezvalem i Seifertem. „Přišlo mi hrozně líto, že zemřela tak mladá. Určitě bychom o ní hodně slyšeli. Na svoji generaci měla rozhodně vliv,“ vysvětluje spisovatelka Jana Poncarová, proč se rozhodla Jarmilin příběh literárně zpracovat. Kniha Herečka: Múza první republiky vyšla v listopadu.

5. ledna 2023
not random 19

Že mladí lidé nechodí k volbám, už snad neplatí

V prosinci zorganizovali první prezidentskou debatu v televizním formátu – na profesionálně nasvíceném a ozvučeném pódiu, s promyšlenou dramaturgií a s moderátorem v obleku. Zúčastnilo se jí pět kandidátů, přímý přenos si naladilo sto třicet škol a na konci roku měla debata přes patnáct tisíc zhlédnutí. V zákulisí celou událost připravovala téměř stovka mladých lidí, tím nejviditelnějším byl Oldřich Neumann – student žurnalistiky a současně saxofonista a zpěvák kapely Kašpárek v rohlíku.

4. ledna 2023
not random 20

Porcelán známe od našich prababiček, proto je nám blízký

Dílnu si vytvořila u rodičů doma na Opavsku. Koupila si pec a vyrábí porcelánové sošky, o které je takový zájem, že na ně existují pořadníky. Monika Martykánová získala cenu Czech Grand Design v kategorii Objev roku 2021. Zaujala svou diplomovou prací s názvem Alegorie covidu. Třemi soškami, které, jak říká, znázorňují „obyčejné, banální situace, které se pro nás během lockdownu a s příchodem covidu zásadně proměnily“.

3. ledna 2023
not random 21

Hodinky nás tepou, že jsme tlustí. Co to s námi udělá?

V jedné ruce máme telefon a v něm díky internetu celý svět na dosah ruky. A na zápěstí ruky druhé zase chytré hodinky, které hlídají, jaký máme tep a kolik jsme za den udělali kroků. Moderní technologie ovládají náš život – a my už nad tím ani moc nepřemýšlíme, říká Patrick Zandl, technologický odborník a muž, který pomáhal formovat český internet. Třeba tím, že kdysi zavedl diskuse pod články. Své vize o budoucnosti života s technologiemi představil v nové knize Mýty a naděje digitálního světa.

2. ledna 2023
not random 22

Sektem z Plzence slavili konec války. Dnes se ho vypije 15 milionů lahví

Konec roku si většina lidí neumí představit bez skleničky šumivého vína. Není proto divu, že největší tuzemský výrobce těchto nápojů, společnost Bohemia Sekt, v posledním měsíci roku prodá až třicet procent svého celoročního objemu. „Teď je velice brzy odhadovat, jak prodeje nakonec dopadnou. Vypadá to ale, že v prodejích šumivých vín se krize během roku zatím výrazně neprojevila,“ hodnotí opatrně hlavní sklepmistr Bohemia Sektu Josef Švéda. Výsledky by se mohly přiblížit těm loňským, kdy firma ze Starého Plzence v této kategorii prodala víc než 15 milionů lahví.

30. prosince 2022