not random 0

Česko/Rakousko: překročíte hranice a zmizí ptáci i zajíci

Víte, jak se říká, že v Rakousku je tráva zelenější? Asi to tak opravdu je. Minimálně si to myslí zajíci a zemědělské ptactvo. Vědci totiž při porovnání příhraničních regionů Česka a Dolního Rakouska zjistili, že i když na sebe pozemky přímo navazují, na rakouské straně žije čtyřikrát více zajíců a 1,5krát více polních ptáků. „Obě krajiny jsou si přitom velmi podobné,“ říká Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.

22. září 2021
not random 1

I když si stěžujeme, udělali jsme obrovský pokrok

Když jeho rodina emigrovala do Francie, netušil, že se mu ještě někdy podaří vrátit. V roce 1997 se ale Constantin Kinský přestěhoval do Česka natrvalo a postupně po svém otci převzal správu žďárského panství. „My si teď hodně stěžujeme. Nesmíme ale zapomínat na ten ohromný pokrok, který jsme za posledních třicet let udělali. Ano, máme problémy a velké problémy. Pojďme na tom ale pracovat, s nadějí a ne s pesimismem, že je to stejně ztraceno,“ říká potomek starého šlechtického rodu, podnikatel a mecenáš. Právě o to se se svými spolupracovníky, které nazývá „srdcaři“, snaží i v areálu zámku ve Žďáru nad Sázavou.

21. září 2021
not random 2

Videohry jsou větší než film, točí se v nich stamiliony

Videoherní průmysl v Česku, to už dávno není pár nadšenců v garáži. Za necelé tři dekády se české hry staly důležitým exportním artiklem, znají je statisíce lidí po celém světě. Odvětví se přitom potýká s nedostatkem lidí. „Je velká disproporce mezi tím, kolik je tu univerzitních programů a jejich absolventů, a tím, jak rychle videoherní odvětví roste. Je to zhruba o řád jinde,“ říká Pavel Barák, předseda Asociace herních vývojářů.

20. září 2021
not random 3

Venkovní svět pozoruju už jen oknem, říká výtvarník Jiří Šalamoun

Na jednu stranu prožívá úspěšný rok. Výtvarník Jiří Šalamoun má do konce září výstavu v pražském Museu Kampa, vyšla mu i ohromná monografie Nic k zahození: „Snad další lidé poznají, že jsem zdaleka neudělal jen Maxipsa Fíka...” Na stranu druhou je mu osmdesát šest let a velmi špatně chodí. Když jsem za Jiřím Šalamounem do jeho vinohradského bytu přišel na návštěvu, jen těžko se zvedl z postele.

17. září 2021
not random 4

Málokdo dokáže pochopit oběti sexuálního obtěžování

Pro české univerzitní prostředí je pojem fakultního ombudsmana novinkou. Diskuse o něm se objevily zejména ve spojení se sexismem a nevhodným chováním na akademické půdě. Na Filozofické fakultě v Olomouci ombudsmana už několik let mají, zároveň mají i přímou zkušenost s případem sexuálního obtěžování. „V případě pedagogů zde hraje zásadní roli mocenská asymetrie, kdy je v akademickém prostředí vnímán učitel jako autorita,“ říká tamní ombudsman Jaroslav Šotola.

16. září 2021
not random 5
not random 6

Síroperluška, metanožerka… V dětské knížce dostaly bakterie malebná jména

Josef Lhotský se už dnes sice živí jako kouč a lektor v korporátním světě, ale duší je stále evoluční biolog. Jeho láskou jsou bakterie, využívá je při školeních ve firmách a nyní o nich napsal knížku pro děti. Chce jim ukázat skrytý mikrosvět a vylepšit bakteriím pověst. Většina lidí totiž podle něj zná jen ty zlé, co plodí nemoci, anebo maximálně ty „hodné“ z reklam na jogurty.

14. září 2021
not random 7

Báli jsme se, že Kábul bude nové Nagasaki

Omid Marzban, filmař a redaktor Rádia Svoboda, vzpomíná na Afghánistán svého dětství. Na to, jak v ulicích bojovali mudžahedíni, jak musel v osmi letech živit rodinu, i na to, jak v Kábulu čekali po 11. září na americký útok. „Mysleli jsme si, že po tom, co se stalo, srovnají Američané Kábul se zemí. Jako Nagasaki. Jako Berlín nebo Drážďany.“

13. září 2021
not random 8

Lidi křičeli, že Dvojčata spadla. Ale mně to přišlo absurdní

Koncem léta 2001 se tehdy dvacetiletá česká studentka chemie přestěhovala do New Yorku, aby nastoupila na tamní prestižní New York University. Ještě než se stačila trochu „rozkoukat“, stalo se něco, co změnilo svět: 11. září 2001 ráno narazila dvě letadla do věží Světového obchodního centra na Dolním Manhattanu. Petra Weck vzpomíná, co tehdy prožívala, jak město fungovalo v následujících dnech a týdnech nebo jak se člověk s takovou zkušeností vyrovnává.

10. září 2021
not random 9

Jak Eduard Štorch bojoval proti nudné výuce dějepisu

Autora románu Lovci mamutů zná skoro každý, málokdo ale tuší, co slavný spisovatel udělal pro reformu výuky dějepisu. Prosazoval vyprávění příběhů namísto letopočtů, v roce 1926 založil první školu v přírodě a financoval ji z vlastních úspor. Většina jeho aktivit měla odpůrce, Štorch byl pro ně moc moderní. Dokumentarista Josef Císařovský připravuje film, který představí Štorcha samotného i jeho celoživotní boj.

9. září 2021
not random 10

Nejlepší nabídka:
Premium + časopis

Výhodné balíčky předplatného.
12 čísel magazínu Reportér a rozhovory na každý den.

Nejvýhodnější cesta k zajímavému čtení.
Zařídíte za pár chvil a můžete číst celý rok. Vyberte si zde.

not random 11

Hrát na šakuhači? Chce to zvláštní klid i velké mentální vybuzení

První japonská flétna šakuhači, na kterou Marek Kimei Matvija hrál, byla vyrobena z plastové vodovodní trubky. Během několika let se ve hře tak zdokonalil, že získal japonského učitele, stal se z něj první mistr hry na šakuhači v Česku a hodnota nástroje, který používá dnes, je už několikanásobně vyšší. „Pokud jde o šakuhači, myslím, že tam není tolik důležité být talent, ale spíš jestli to cvičení člověka vnitřně obohacuje. A jestli s tím nástrojem rád tráví čas,“ říká hudebník, který v Praze rovněž pořádá International Shakuhachi Festival Prague.

7. září 2021
not random 12

Člověk má touhu překonat konečnost, náš projekt to umožňuje

Historický ústav Akademie věd nedávno spustil unikátní projekt Databáze dějin všedního dne, který si klade za cíl nashromáždit vzpomínkové materiály „obyčejných lidí“ z různých dějinných epoch. Právě jejich vzpomínky ukazují dobu, kterou jinak považujeme za dobře známou, v úplně novém světle. Za iniciativou stojí mimo jiné mladý historik Vojtěch Kessler.

6. září 2021
not random 13

Jsem dost stará na to, abych vykročila do tmy, říká herečka Magdaléna Borová

Letošní rok je pro ni přelomový. Na jaře oslavila čtyřicátiny, ale hlavně byla po mnoha velkých rolích v Národním divadle oceněna taky za práci před kamerou – film Krajina ve stínu jí přinesl Českého lva za hlavní roli. Teď dělá Magdaléna Borová další radikální krok: v pražské Holešovické tržnici chystá premiéru představení Do tmy, které musí utáhnout sama. Celý rozhovor si můžete poslechnout v podcastu Host Reportéra.

3. září 2021
not random 14

Messi je pořád jasně nejlepší, říká fotbalový analytik Dobiáš

Jak datové analýzy proměňují podobu současného sportu a zejména fotbalu, popisuje Jakub Dobiáš, zakladatel firmy 11Hacks. Od osmnácti let byl profesionálním hráčem pokeru, poté obchodníkem na energetické burze. Jeho schopností zlepšovat týmový výkon pomocí dat využívala pražská Slavia, nyní se více zaměřuje na zahraniční trh.

2. září 2021
not random 15

Smělý plán: Proškolit o umělé inteligenci co nejvíc Čechů

Měníme Prahu v evropské centrum umělé inteligence. Tak zní motto platformy prg.ai, která si mimo jiné vytkla za cíl vzdělávat širokou veřejnost a zamířit do škol. Letos na jaře zařídili, aby Češi mohli zdarma absolvovat celosvětově oblíbený online kurz o umělé inteligenci Elements of AI. „Kurz je udělaný interaktivní formou a je zdarma,“ říká ředitelka prg.ai Lenka Kučerová.

1. září 2021
not random 16

Na projekty snů zapomeňte, říká poradkyně v podnikání

Pandemie koronaviru donutila řadu lidí zamyslet se nad pracovním nasazením. Někdo se rozhodl, že půjde za svým snem. Jiný se nechal zlákat přísliby velkých zisků v online kurzech. Podnikatelská poradkyně Dominika Špačková říká, že největší tah na branku mají samoživitelky, které neřeší „srdíčko“, ale efektivní výdělek.

31. srpna 2021
not random 17

Productboard se zdvojnásobil. Řadu nováčků ještě neviděli

Jeho firma dělá software, který pomáhá výrobcům softwaru. Díky Productboardu mohou na jednom místě sdílet všechny informace o tom, co se chystá, jak reagují uživatelé a podobně. Investoři tento nápad oceňují. „Digitální byznys zasažen nebyl, dařilo se nám víc a víc, tak jsme šli letos na jaře pro další kolo financování, abychom ještě podpořili růst,“ říká Hubert Palán, šéf a jeden ze dvou spoluzakladatelů Productboardu.

30. srpna 2021
not random 18

Tebe tady nechceme! Jak si škola poradila s jinakostí

Je to příběh se vším všudy, dramatickou zápletkou i happy endem. Před šestnácti lety získala mladá učitelka Marie Gottfriedová místo ředitelky na základní škole v Trmicích u Ústí nad Labem a záhy musela řešit problémového chlapce s Aspergerovým syndromem. Příběh této školy ukazuje, že lze úspěšně vzdělávat i děti, jejichž startovací pozice není jednoduchá. A také že ze školy se špatnou pověstí můžete udělat školu, kde se dveře netrhnou.

27. srpna 2021
not random 19

Konečně bezpečnější sport, řekla bojovnici MMA její máma

Měl to být rozhovor o ženském MMA, o tvrdém trénování pro zápasy v klecích. Jenže Lucie Komárková, která dříve jezdila závodně na koních, se také věnuje kryptoměnám a považuje se za kyborga. Má totiž v rukách implantované čipy – přiložením dlaně umí otevřít dveře i zaplatit bitcoinem.

26. srpna 2021
not random 20

Frustrovaná země. Afghánci roky žijí ve strachu a nejistotě

Tálibán není jednotný, je to spíš konfederace různých kmenů, skupin… Jsou v něm lidé, kteří dříve spolupracovali s Islámským státem nebo naopak s vládou. Pravidla hry tak byla v každém táliby ovládaném regionu jiná, říká Jan Šindelář, který strávil bezmála tři roky jako humanitární a rozvojový pracovník v Afghánistánu.

25. srpna 2021
not random 21

Festival na plovoucí scéně na Vltavě se vrací. Vystoupí i Jiří Suchý

Loni přišel Marek Vrabec s odvážným nápadem umístit na Vltavu plovoucí scénu, na které tehdy vystoupil houslista Daniel Hope. Počasí vyšlo, všechno se povedlo a záběry koncertu na hladině řeky obletěly celý svět. „Krásně to všechno zafungovalo a přivedlo mě to na myšlenku, že je škoda udělat to jen jednou,“ říká. Letos na začátku září tak pořádá na Vltavě rovnou celý festival Prague Sounds, po něm pak bude následovat jubilejní 25. ročník festivalu Struny podzimu.

24. srpna 2021
not random 22

Co mi ještě ukážeš, paniko? Víc už neumíš?

Zpěvačka Iva Frühlingová letos vydala singl s názvem Tik Ťak a vlastně se jím přiznala, že měla po narození syna psychické potíže. Několik let se léčila z panické ataky. „Myslela jsem, že mám infarkt a zemřu,“ popisuje svůj první záchvat. Nyní o problému otevřeně mluví, aby pomohla ostatním.

23. srpna 2021