not random 0

Kvůli srpnové invazi jsem utekla a můj manžel se kvůli ní začal učit česky

Míla Šašková-Pierce žije už skoro půlstoletí v Americe. Je emeritní profesorkou na Univerzitě Nebraska–Lincoln, kde dlouhou dobu vyučovala slovanské jazyky, lingvistiku a kulturní historii. Z Československa ji před třiapadesáti lety vyhnala srpnová invaze vojsk Varšavské smlouvy. Přes Belgii se dostala až na americký Středozápad, kde s manželem Laynem neúnavně organizují akce pro české krajany. Poprvé se potkali v knihovně, kde na ni Layne začal mluvit česky.

20. srpna 2021
not random 1

Naši mě varovali: Hlavně ne akordeon!

Akordeon neboli tahací harmonika se v českém prostředí pojí většinou s hospodou a písničkami. Nicméně jde také o koncertní nástroj klasické hudby, plnohodnotný a sofistikovaný. Studuje se jako samostatný obor na konzervatoři a má své domácí i světové hvězdy. Jednou z těch vycházejících je Martin Šulc, jeden z největších českých talentů a také vítěz velké evropské soutěže Virtuosos V4+.

19. srpna 2021
not random 2

Bylo to peklo, říká o církevních školách kanadský indián

Narodil se v Kanadě a jeho otec byl indián. Kvůli potlačování práv původních obyvatel se ale ke svým kořenům dostal až jako dospělý, když se stal členem Královské kanadské jízdní policie a začal se vídat s indiány v rezervacích. „Znám mnoho příběhů těch, kteří prožili své dětství v rezidenčních církevních školách, kam se indiánské děti posílaly na převýchovu,“ říká Dan Bradford, jehož indiánské jméno zní Wapiski Kihew neboli Bílý orel.

18. srpna 2021
not random 3

Vážně chcete mladým nosit kafe? Klidně i bábovku!

Herečka Zuzana Stivínová se během pandemie vrátila do školy, rok studovala filmovou produkci. „Při přijímacím pohovoru byli všichni vyučující, až na jednoho, mladší než já,“ směje se žena, která kdysi neváhala přerušit rozjetou kariéru a odstěhovat se s rodinou na pár let do New Yorku. Rozhovor o filmu, Národním divadle, Pustině, rozhlasu a hudbě. Ale také o odvaze, socialismu, Americe, přáních a tenisu.

17. srpna 2021
not random 4

Přeceňujeme politiku, dějinami hýbe i každodennost

Moderní dějiny jsou bolest mnohých českých škol: učitelé se k nim se studenty skoro nedostanou. I to byl jeden z důvodů, proč se Národní muzeum rozhodlo vytvořit novou stálou expozici věnovanou československým dějinám 20. století. Její hlavní kurátor Marek Junek v rozhovoru vysvětluje, proč se autoři výstavy rozhodli trochu upozadit politické dějiny nebo kdo je pro něj největším Čechem uplynulého století.

16. srpna 2021
not random 5

Spor o Turów: Pro Poláky šok, pro Čechy šance jednat

Uhelný důl vysává v okolí Hrádku nad Nisou podzemní vodu, takže některým domácnostem již vyschly studny a klesá i hladina obecních vrtů. „Polská strana s námi musí začít jednat férově a seriózně řešit škody, které způsobuje,“ říká starosta města u česko-polsko-německé hranice Josef Horinka a dodává: „Snad se česká vláda nenechá koupit lacinými ústupky.“

13. srpna 2021
not random 6

Kouzlo Petera Sagana? Talent, fyzická kondice, a navíc se nebojí

Nynější vítěz Tour de France Slovinec Tadej Pogačar, Švýcar Fabian Cancellara, Polák Michal Kwiatkowski, slovenská hvězda Peter Sagan, Němec Tony Martin, ale i Nizozemec Mathieu van der Poel. Ti všichni se předtím, než se prosadili v elitním světě cyklistiky, zúčastnili Závodu míru juniorů v Terezíně. Na konci srpna se koná již jeho 49. ročník, říká ředitel závodu Svatopluk Henke, bývalý reprezentant v silniční cyklistice a dlouholetý trenér.

12. srpna 2021
not random 7

Balet jsme učili z kuchyně do kuchyně

Daria Klimentová byla primabalerínou ve třech světových souborech. Když už přemýšlela, že kariéru ukončí, dostala nového partnera a tančila ty nejnáročnější role v Anglickém národním baletu dalších deset let. Dnes učí novou generaci tanečníků. „Když už nemůžu být nejlepší já, tak moje studentky ano a já pro to dělám, co jde,“ říká.

11. srpna 2021
not random 8

Zvednout hlavu od mobilu a vyrazit na výlet

Jeho práce je téměř jako dovolená. Jezdí po Česku, navštěvuje hrady a zámky a vymýšlí novodobé pohádky. Dalibor Naar ale dělá mnohem víc. Píše texty pro aplikaci Skryté příběhy, která motivuje rodiny s dětmi, aby se pustily do pátrání po zajímavých osudech. Dalibor na ní spolupracuje s vedením měst a obcí, a díky tomu i sleduje, jak se (ne)mění přístup místních k turistům.

10. srpna 2021
not random 9

Doufám, že basketbalu v Česku jsme pomohli

Patrika Audu s jeho výraznými tetováními a 206 centimetry nepřehlédnete. Jeden z klíčových hráčů české basketbalové reprezentace, která coby jediná z kolektivních sportů zastupovala Česko na olympiádě v Tokiu, na klubové úrovni hájí barvy japonské Jokohamy. Nejen o právě skončených hrách, ale taky o životě v Japonsku či lásce k domovskému Brnu mluví Auda v rozhovoru pro Reportér Premium.

9. srpna 2021
not random 10

Covidový paradox: Nikdy jsem neměl úspěšnější rok, říká výtvarník Jan Kaláb

Právě v tuto chvíli má jednu výstavu v pražské Ville Pellé, druhou ve francouzském Orleans, třetí v Londýně, a „obrazy mi určitě visí ještě někde jinde...“ Klíčový muž české graffiti scény v porevolučním období, dnes třiačtyřicetiletý Jan Kaláb, přestoupil do první galerijní ligy a velmi úspěšně své obrazy prodává. Celý rozhovor si můžete poslechnout v podcastu Host Reportéra buď přímo zde, nebo v podcastových aplikacích.

6. srpna 2021
not random 11

Domovy pro seniory nepočítají s LGBT klienty

I mezi seniory jsou lidé s jinou než heterosexuální orientací. Samozřejmost, se kterou ovšem společnost, včetně domovů pro seniory, příliš nepočítá. Stejně jako s tím, že i staří lidé chtějí vést intimní život. „V dotaznících, které se vyplňují při nástupu do domova, je potřeba nemít pouze kolonku ,ženatý/vdaná/‘, ale i ,registrovaný/á‘,“ uvádí jako příklad respektujícího přístupu Jaroslav Lorman, ředitel organizace ŽIVOT 90.

5. srpna 2021
not random 12

Jak přežít pubertu svých dětí? Stačí si vzpomenout, jací jsme byli my

Už čtyřicet let zkoumá Petr Macek z Masarykovy univerzity české adolescenty. Zjistil, že současná generace prožívá životní události více emocionálně, méně spí a taky už tolik nedá na názory autorit. Zároveň platí, že byť se svět zásadně proměňuje, pocity adolescentů zůstávají stejné. „Zásadní je nemyslet si, že vaše děti prožívají věci nějak významně jinak, než když jsme byli mladí my,“ říká psycholog.

4. srpna 2021
not random 13

Opera je ekonomický nesmysl, ale krásný a úžasný nesmysl

Hudební festival Znojmo sotva skončil, jeho tvůrci ale už musí finišovat s programem na příští rok. Začnou se propojovat s festivalem v rakouském Retzu a rozpočet se tak prakticky zdvojnásobí. Začátky před šestnácti lety nebyly jednoduché. „První festival skončil strašným dluhem, tak jsme si řekli, že uděláme větší. Ten taky skončil dluhem,“ popisuje jeho šéf Jiří Ludvík.

3. srpna 2021
not random 14

První republika měla potenciál, který dnes můžeme využít

Pavlína Kvapilová pracovala osmnáct let v celostátních médiích. V roce 2015 změnila směr a založila projekt Elegantní Česko, který je inspirovaný první republikou. Nejde jen o módu a styl, ale také o kultivaci společnosti. Kvapilová věří, že právě teď je šance na změnu, kdy můžeme propagovat, co umíme. Ať už je to umění, řemeslo, nebo byznys.

2. srpna 2021
not random 15

Musím si dávat pozor, abych neschytal moc ran

Závodně plavat začal ve dvanácti letech, nejlépe mu vždycky šly vytrvalostní závody. I proto zůstal u dálkového plavání. Na olympiádě v Tokiu bude pětadvacetiletý Matěj Kozubek závodit na trati dlouhé deset kilometrů. Co je na dálkovém plavání nejtěžší? Plavec občas dostane od jiného plavce ránu. „Je to kontaktní sport. Každý si chce urvat co nejlepší místo, takže na bójkách to bolí,“ říká.

30. července 2021
not random 16

Vakcín v EU je teď spousta. Doufám, že se Unie z krize poučí

Přestože v Evropské unii je nyní vakcín proti covidu-19 dost, pomalý rozjezd očkování na začátku roku byl „malou tragédií“ – říká poslanec Evropského parlamentu Stanislav Polčák. Evropská komise, která vakcíny centrálně nakupovala, pak ale podle něj udělala všechno, aby se situace zlepšila. Snad to povede i k tomu, že EU bude v příštích krizích postupovat pružněji. Europoslanec nicméně říká, že změna těžkopádného mechanismu rozhodování v rámci Unie není na stole.

29. července 2021
not random 17

Okna jsou pro mě nejzákladnější formou architektury

Zaškatulkovat Petra Stanického není jednoduché. Český umělec vytváří instalace inspirované architekturou, obvykle s využitím oceli a skla. Nedávno skončila expozice jeho díla na London Design Biennale a zanedlouho začínají tři jeho další výstavy. „Když si na to vzpomenu, tak je mi až ouzko. Je toho totiž hrozně moc. Loni se všechno zastavilo a teď je akcí dvakrát víc,“ říká.

28. července 2021
not random 18

Hry v Tokiu se musí obejít bez českého piva

Omezený režim tokijské olympiády má dopad i na Plzeňský Prazdroj, který je dlouhodobým partnerem Českého olympijského týmu. Český dům, tradiční místo setkávání sportovců s fanoušky i sponzory, v Japonsku z bezpečnostních důvodů není otevřený, a na olympiádu tak neodletělo ani české pivo. „Nebudeme mít na místě ani výčep, ani nejlepší výčepní ze soutěží Pilsner Urquell Master Bartender,“ říká Zuzana Dudová, senior brand manažerka Pilsner Urquell ve společnosti Plzeňský Prazdroj.

27. července 2021
not random 19

Takovou trať jsem nikdy neviděla, říká česká olympionička.

Jednatřicetiletá Jitka Čábelická je trojnásobná mistryně republiky v závodech na horských kolech. V úterý ji však čeká premiérový start na olympiádě v Japonsku, kam odletěla týden předem. Na kole má nalepenou postavičku Ralpha ze seriálu Simpsonovi, svého maskota. „Když bude krize, vím, že se na něj můžu podívat. To mě povzbudí a budu moct dál,“ říká.

26. července 2021
not random 20

Martin Šonka: Chybí mi nadzvukové létání, je to krásné a opojné

Akrobatický pilot Martin Šonka, vítěz Red Bull Air Race 2018, je zpátky ve hře. Už příští rok odstartuje v novém leteckém závodě AeroGP1. Jak trénuje, proč mu chybí nadzvukové létání a co hrozilo během natáčení scény z filmu From Castle to Castle, kdy letěl vzhůru nohama jen dva metry nad formulí Davida Coultharda?

23. července 2021
not random 21

Hledáme velkého investora, který by Arku nahradil

Rudolf Vřešťál je zakladatelem a majoritním akcionářem investiční společnosti Redside. Její fondy a investice byly posledních sedm let spojené s finanční skupinou Arca, která skončila v úpadku. Majitele Redside nyní zřejmě čeká boj s bývalým partnerem o vymožení některých půjček a zároveň hledání nového investora, který padlou Arku nahradí v obřím nemovitostním fondu.

22. července 2021
not random 22

S Pavlem Andělem o komiksu, fake news a znovuzrození legendárního pořadu

Mnozí ho znají jako moderátora slavné noční hudební talkshow Noc s Andělem. Kromě toho stál před lety i u zrodu Nadačního fondu Modrá rybka. Během covidové pandemie vytvořili desetidílný komiks o dezinformacích. A chtějí vytvořit další, i pro menší děti. Plánů má Pavel Anděl ještě víc. Mimo jiné to vypadá, že ho po jedenácti letech opět uvidíme v „Noci“.

21. července 2021
not random 23

Podnikům, které profitovaly z covidu, by se měly zvýšit daně

Dřív učil fyziku a chemii na pražském gymnáziu. Jenže se mu tak moc stýskalo po „rodných“ sýrech, až se Francouz Gaël Dandelot před lety rozhodl otevřít v české metropoli sýrový butik. Podniku se dařilo – až do pandemie covidu. Během ní přišel Dandelot o příjmy z trhů i bistra a o polovinu zákazníků. Co pomohlo podniku přežít? A kolik sýrů se muselo vyhodit?

20. července 2021