not random 0

Kdyby Rusové napadli Česko, přijeli bychom mu na pomoc

Oba jsou Bělorusové. Pavlu Marjeuskému je třiatřicet, Hlebu Huňkovi osmnáct. Oba, stejně jako řada jejich krajanů, se rozhodli pomoci Ukrajině v boji proti Rusku. Pavel strávil na frontě tři měsíce, Hleb pět – a byl tehdy vůbec nejmladším bojovníkem v Pluku Kalinouského, jak se jmenuje běloruská jednotka bojující na Ukrajině. „Myslím si, že když se děje zlo, nemá se brát ohled na to, o jaký národ jde,“ říká Pavel s tím, že kdyby Rusové napadli Česko, zase se sebere a přijede bojovat.

27. února 2023
not random 1

Ukrajinci v Česku obnažili problémy, s nimiž se sami potýkáme

Vlna solidarity, která se v Česku zdvihla po loňské invazi Ruska na Ukrajinu, udržela politiky v tom, aby Ukrajincům pomáhali. Nyní se ukazuje, že uprchlíci dobře nasvěcují problémy, s nimiž se dlouhodobě potýkají i Češi. „Ukrajinské matky mohou jen těžko chodit na plný úvazek do práce, když se tu už mnoho let řeší, že chybí zkrácené úvazky či možnost práce z domova,“ říká Magda Faltová, která stojí v čele Sdružení pro integraci a migraci.

24. února 2023
not random 2

Rusko má zatím dost lidí i „železa“. Ale problémy přijdou

Před rokem, čtyřiadvacátého února 2022, Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Nešlo o invazi, ale o reinvazi, protože válku vede Rusko na Ukrajině už od roku 2014, upozorňuje politolog a odborník na postsovětský prostor Jan Šír z Univerzity Karlovy. Rusové podle něj pořád mají hodně „železa“ i lidských zdrojů, ale válka se dnes vyhrává i pomocí vyspělých technologií. Jak je na tom Rusko v tomhle ohledu, přesně nevíme, říká.

23. února 2023
not random 3

Kyjev bych teď přirovnal k USA po 11. září

Doma má zásoby vody, jídla a vody, spacák, stan. „Kdyby se situace v Kyjevě zhoršila, jsme připravení,“ říká Tymofij Mylovanov, bývalý ukrajinský ministr hospodářství a nyní prezident kyjevské ekonomické univerzity. Od posledního ruského vpádu na Ukrajinu uplynul rok. Ukrajinci teď podle Mylovanova potřebují hlavně zbraně, ale i ekonomickou a humanitární pomoc. „Nemyslím si, že válka skončí brzy. Ale skončí,“ dodává.

22. února 2023
not random 4

Koronavirus změnil práci i obchody. Ale lidé rychle zapomínají

Pandemie koronaviru ukázala, jak nepřipravená a nefunkční dokáže být veřejná správa. Otázky, proč se vlády nedokážou na podobné krize připravit nebo zda byly rozumně využity peníze daňových poplatníků, se rozhodl zodpovědět americký ekonom Ryan A. Bourne v knize Ekonomie v jednom viru. „Vlády, hlavně ta americká, nedokázaly jednat tak, aby měla veřejnost rychle k dispozici nástroje zmírňující rizika nákazy,“ říká.

21. února 2023
not random 5

Moravec: Nagano bylo extrémně výjimečné, Růža nás stmelil

Podílel se na nejúspěšnějším tažení české hokejové reprezentace v historii. V letech 1998–2001 vyhrál útočník David Moravec s národním týmem zlato na olympiádě v Naganu a dvakrát na mistrovství světa. Z historie prý ale nežije, triumf z Japonska mu každý rok připomínají hlavně média. „Není to tak, že bychom se sešli v hospodě a říkali si, jak jsme byli dobří,“ říká.

20. února 2023
not random 6

Kafka jí řekl: Spal mé texty. Ale Dora neposlechla

Franz Kafka prožil většinu života v Praze a psal ponuré texty. Tak se většinou mluví o světoznámém literátovi. Americká spisovatelka Kathi Diamant se čtyřicet let věnuje jinému příběhu o Kafkovi. „Jeho poslední láska se jmenovala Dora Diamant. Prožili spolu jedenáct měsíců, plánovali budoucnost. Mnoho let však o Doře nebyly žádné informace. Jsem ráda, že ji mohu představit i v Česku,“ říká spisovatelka, která bude začátkem března přednášet v Brně.

17. února 2023
not random 7

Říkají „dostudujte“, pak se pobavíme. Ale na to není čas!

Studuje pražské Gymnázium Na Zatlance, příští rok bude maturovat. Pro Kláru Bělíčkovou ze středoškolského hnutí Fridays for Future ale zkouškou z dospělosti nic neskončí. I když je po pěti letech trochu unavená z toho, jak politici i občané berou klimatickou krizi na lehkou váhu, její vlastní budoucnost bude s environmentálními tématy nejspíše pevně spjata.

16. února 2023
not random 8

Videohry nejsou jen zlé, v covidu dětem pomohly od problémů

Digitální technologie už neodmyslitelně patří do života dětí a dospívajících. Nám rodičům se to nemusí líbit, ale místo přísných pravidel a zákazů je lepší vnímat benefity, které digitální svět dětem přináší. Slovenský psycholog Michal Božík se snaží bořit některé mýty kolem hraní počítačových her. Ty správné totiž dokážou děti rozvíjet.

15. února 2023
not random 9

Paleontoložka objevila na Moravě stopy předchůdců všech savců

Gabriela Calábková je kurátorka a lektorka Geologicko-paleontologického oddělení Moravského zemského muzea. A také paleontoložka, která s kolegy jako první prokázala, že na našem území v dobách pozdních prvohor hojně žili velcí čtvernožci, kteří byli předchůdci savců. Svůj objev publikovala na konci ledna v časopisu Scientific Reports, který spadá pod portfolio jednoho z nejprestižnějších vědeckých časopisů – Nature.

14. února 2023
not random 10

Ze svaté zlatá. Jak komunisté nakládali s folklorem

Etnoložka Daniela Stavělová před nedávnem vydala s kolegy monografii mapující dějiny folklorního hnutí u nás v druhé polovině 20. století. „Folklorní hnutí se stalo vitrínou komunistického režimu. Soubory a jejich programy byly vývozním artiklem, kterým se mělo ostatnímu světu sdělit něco o lidech žijících v zemi se šťastnými zítřky,“ říká badatelka. Dodává zároveň, že lidové písně a tance často představovaly únik ze socialistické každodennosti.

13. února 2023
not random 11

Už se těším, jak to tu za Pavla prokoukne

Pokud Ukrajina padne, bude nějaké povídání o procentech ekonomického růstu to poslední, co nás bude zajímat, říká ekonom Tomáš Sedláček. Rusko podle něj musí padnout, zbavit se totalitního režimu a pak vsadit na nové „evangelium“, kterým je společný hospodářský růst. Od nového českého prezidenta pak Sedláček očekává, že ukončí blbou náladu v zemi a stane se mediátorem debat o důležitých reformách.

10. února 2023
not random 12

Čeští architekti se umí odvázat, problém je legislativa

Umělá inteligence nám pomáhá přemýšlet a rozvíjet se, nebál bych se, že nás jednou převálcuje, říká architekt Petr Štefek, který působil patnáct let v Londýně v ateliérech řady zvučných jmen. Dnes žije a pracuje v Brně i Praze, kde se soustředí na inovativní, trvale udržitelnou architekturu.

9. února 2023
not random 13

Kdybych byla na ulici, taky bych pila

Martina Blažková pracuje osmým rokem s lidmi bez domova v charitativní organizaci Naděje. Je vedoucí azylového domu a noclehárny v pražském Žižkově. Na svém twitterovém účtu se od loňského května snaží bořit mýty spojené s bezdomovectvím. Jedním z nich je, že lidé na ulici jsou obvykle alkoholici. Přitom oni nejčastěji pijí proto, aby prostě dokázali usnout.

8. února 2023
not random 14

Když bouchnete do hrnců, můžou vás okamžitě zastřelit

Barma je dnes, dva roky po dalším vojenském převratu, rozdělenou zemí. Část ovládá vojenská junta, která vás za jakýkoli náznak protestu okamžitě zatkne, uvězní, v krajním případě dokonce zastřelí. Druhou část mají pod kontrolou prodemokratické síly, které proti Ruskem a Čínou podporované juntě bojují. Soe Myint, novinář a zakladatel nezávislé mediální skupiny Mizzima, vysvětluje, jak se dnes v Barmě žije a proč se před více než třiceti lety účastnil únosu letadla.

7. února 2023
not random 15

Hlava nechtěla, ale já plavala dál

Abhejali Bernardová je jednou z pouhých jednadvaceti lidí na světě, kteří zvládli výzvu pro dálkové plavce nazvanou Oceans Seven. Splní ji ten, kdo přeplave sedm průlivů na sedmi kontinentech. Podle české plavkyně je tělo schopné bezpečně zvládnout mnohem víc, i když jde za hranici pohodlí. Sama se kromě plavání už dlouho věnuje taky meditaci. „Myslím si, že bez meditace bych některé věci zabalila mnohem dřív,“ říká.

6. února 2023
not random 16

Sníte o Jokerovi, ale hrajete milenky a manželky

Na škole ji učili, že divadelní herectví je to jediné. Snem herce má být zemřít na jevišti. Petra Bučková si však po pár letech divadelních angažmá uvědomila, že to není její cesta. Že potřebuje, aby její práce byla mix aktivit. A tak jezdí po republice se scénickým čtením v rámci projektu Listování, načítá hry a audioknihy a snaží se víc prosadit před kamerou. Naposledy zaujala v minisérii Jitřní záře, kde hrála alternativní šumavskou matku, které odeberou několikaměsíční dceru. Divadlo si nechává už jen pro radost.

3. února 2023
not random 17

Rada mladého miliardáře: ego nechávejte za dveřmi

První peníze vydělal, když hrál jako DJ na firemní akci. Bylo mu třináct a dostal pět set korun. Během studií pak vyhrál byznysovou soutěž a ve Spojených státech založil firmu, která zajišťuje logistiku pro e-shopy. Letos mu bude teprve dvaatřicet, ale už je miliardářem. „V podnikání je třeba nechávat ego za dveřmi a být si dobře vědom vlastních nedostatků,“ říká Jan Bednář.

2. února 2023
not random 18

Kyberbezpečnost: Hlídejte si telefon, volte silná hesla a nepište na lístečky

Pokud jde o kyberútoky, je nejslabším článkem člověk. Pro útočníky je stále nejjednodušší a zároveň nejlevnější probourávat se do firem prostřednictvím podvodných e-mailů. Stačí chvilka nepozornosti, kdy jednáte v rychlosti nebo ve stresu, kliknete na neznámý odkaz v mailu – a neštěstí je na světě. Jak tomu zabránit? Nejdůležitější je osvěta, říká Irena Hýsková, šéfka kyberbezpečnostní firmy Thein Security.

1. února 2023
not random 19

Žáci slovní hodnocení často ani nečtou. Nepotřebují to, říká expertka

Ministerstvo školství chce od první do třetí třídy základních škol zavést slovní hodnocení. Zatím je to ve fázi návrhu a není jasná ani forma nového vysvědčení. Jedno je však jasné už nyní. Změnou si neprojde jen samotné vysvědčení. „Přechod na slovní hodnocení vyžaduje změnu přemýšlení jak ze strany učitelů, tak i rodičů. A pak také mnohem větší komunikaci mezi nimi,“ říká Veronika Laufková, expertka na školní hodnocení z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

31. ledna 2023
not random 20

Ukrajinky, nebo Češky? Neřešíme původ, prostě pomáháme rodinám

Ženský vzdělávací a výrobní spolek Vesna byl v Brně založen už v 19. století. Podporoval vzdělávání i nemajetné ženy. Na jeho činnost navazuje Barbora Antonová, která se svým týmem koordinovala pomoc pro rodiny v nouzi a nyní se zaměřuje také na uprchlíky z Ukrajiny. „Vloni na jaře nám došlo, že nezvládneme pomáhat všem. Někteří si na naši pomoc zvykli do té míry, že nám nadávali, proč se věnujeme víc Ukrajinkám než českým samoživitelkám. Na to jsem měla jednoduchou odpověď: Však to zkuste sami!“ říká Antonová.

30. ledna 2023
not random 21

Náboženské prozření pana Babiše nám lehce narušilo meditaci

Mniši z řádu bosých karmelitánů chodívají v botách. Jednačtyřicetiletý kněz Pavel Pola přišel od Pražského Jezulátka do redakce Reportéra dokonce v civilu: „Hábit nosím při výjimečnějších příležitostech.“ Zjevně má příliš dobrou náladu na dlouhé řeči o politice, ale přesto se dotkneme tématu „Andrej Babiš před Jezulátkem“ a v této souvislosti dojde na překvapivé zjištění. Rozhovor si můžete poslechnout i v podcastu Host Reportéra.

27. ledna 2023
not random 22

Sebeobrana není jen o hmatech, začíná už gesty a slovy

Sebeobrana není jen o tom, že protivníka třemi údery srazíte k zemi. Moderní sebeobrana v podání Jasmíny Houdek je o sebevědomí, o umění postavit se za sebe slovy. Fyzickou obranu potřebuje v životě hrstka žen, většina je však někdy vystavena hloupým komentářům, sexismu, pokřikování, utlačování a nedokáže se proti tomu ozvat. Říct důrazné ne.

26. ledna 2023
not random 23

Ženská tvář, mužské jméno. Její občanka uvádí do rozpaků nejen politiky

Česko je jedna z posledních zemí v Evropě, která má jako podmínku úřední změny pohlaví „znemožnění reprodukční funkce“ – tedy kastraci. Čelíme kvůli tomu kritice mnoha mezinárodních institucí, které to označují za porušování lidských práv. Aktivistka a členka organizace Trans*parent Lenka Králová má ve své občance stále svoje původní mužské jméno. Na operaci nešla a ani se na ni nechystá.

25. ledna 2023