not random 0

Uspávací pušku můžete odložit, máme přece pijavice

Lékařské metody středověku obvykle v 21. století nemají místo. Až na některé. Vedoucí zvěrolékař lublaňské zoo Pavel Kvapil vymyslel způsob, jak i divokým zvířatům odebrat krev, aniž by je museli veterináři uspat a riskovat tak jejich život: s pomocí pijavic. „Naše druhá studie potvrdila, že z krve pijavic získáme biochemické a hematologické informace, které nám pomohou vyhodnotit klinický stav pacienta,“ popisuje Pavel Kvapil úspěch v testech.

20. dubna 2022
not random 1

Taky bych chtěl, aby se o moje děti někdo postaral

Uběhlo jen pár hodin od začátku války na Ukrajině a principál Cirku La Putyka Rostislav Novák se rozhodl, že se pokusí pomoct studentům cirkusové školy v Kyjevě. Měsíc nato s nimi stál na pódiu své domovské scény v prostoru Jatka 78. Tady kyjevští a čeští akrobaté společně vystoupili ve hře, která vznikla podobně rychle jako nápad na jejich záchranu. A v pomoci pokračují. Nedávno se vrátili z Ukrajiny, kde odehráli představení v dětských domovech.

19. dubna 2022
not random 2
not random 3

Na intelektuálním vrcholu jsme v páté třídě

Každý den zastavují před Gymnáziem Na Zatlance desítky aut – rodiče svážejí své děti na přípravné kurzy k přijímacím zkouškám. Ze Zkoušek nanečisto, které Petr Husar založil před třiceti lety, vznikl řetězec se sedmi pobočkami a pěti sty pracovníky. Husar mluví v rozhovoru o tom, proč se jejich byznys tak rozrostl, jak učit matematiku, i o tom, že děti jsou v páté třídě na svém intelektuálním vrcholu.

14. dubna 2022
not random 4

Dezinformace? Nejvíc věříme tomu, co potvrzuje naše názory

Ještě před pár měsíci to byl covid-19 a očkování, nyní naopak přibývá nepravdivých informací na téma Ukrajina a ukrajinští uprchlíci. Jak poznat takzvané fake news? „Například když vidíme článek, který obsahuje hodně emocionální, někdy až vulgární jazyk nebo se snaží apelovat na emoce, měli bychom se nejdřív nadechnout a říct si, že se nás možná snaží někdo zmanipulovat,“ říká Veronika Víchová z nevládní organizace Evropské hodnoty.

13. dubna 2022
not random 5

Bůh je vtipný. Koukněte na nás a ptakopyska

Říkají si Pastoral Brothers a jako faráři působí v Českobratrské církvi evangelické. Jakub Malý a Karel Müller se rozhodli lidem přiblížit víru v Boha, a tak začali točit videa. V nich se baví o sexu, evangeliích nebo potratech.

12. dubna 2022
not random 6

Bělorusko už bojuje – a to na straně Ukrajiny

V běloruské armádě se šířil odpor proti plánu jít bojovat proti Ukrajině, i když o to Putin diktátora Lukašenka žádal. Většina běloruské společnosti na rozdíl od obyvatel Ruska Putinovu agresi odmítá, v zemi existuje partyzánské hnutí, které provádí protiválečné sabotáže. A běloruští dobrovolníci dokonce bojují na straně kyjevské vlády. Přesto – jak říká překladatelka a zástupkyně běloruské menšiny v Praze Kryścina Šyjanok – mnohé země dnes házejí Bělorusy do stejného pytle s Lukašenkem a Putinem.

11. dubna 2022
not random 7

Vyprahlá duše jménem Krychlič: celý život hledal lásku

Devět let po úspěšných Šmejdech přichází Silvie Dymáková s časosběrným dokumentem o ikonické pardubické figurce zvané Krychlič. „Vždycky jsem milovala exoty, obohacují mě svojí jinakostí,“ říká. Václav Kulhánek alias Krychlič, muž s extravagantním účesem a výrazným líčením, zemřel loni v březnu. Celý rozhovor si můžete poslechnout i v podcastu Host Reportéra.

8. dubna 2022
not random 8

Ruské akcie jsou levné, ale s jejich nákupem mám po invazi morální problém

Po začátku invaze na Ukrajinu ztratily ruské akcie obchodované na západních burzách i devadesát procent své hodnoty. Zároveň v Rusku zůstala skoro měsíc zavřená tamní burza. Na otázky, kdo na válce vydělal a zda se vyplatí i dnes do ruských akcií investovat, odpovídal pro Reportér portfolio manažer J&T Banky Michal Semotan. „Ruské akcie si koupit můžete, jsou nesmyslně podhodnocené. Ale morálně bych s tím měl problém a dělat to nebudu,“ vysvětluje.

7. dubna 2022
not random 9

Tátu dali do vězení zlí strejdové. Za to, že je hodný

Když Ihara Losika v červnu 2020, ještě před prezidentskými volbami v Bělorusku, zadrželi, bylo jeho dceři půldruhého roku. Tehdy jí řekli, že táta musel odjet. Teď jsou holčičce tři a už se sama ptá: Táta je ve vězení? Losik, 29letý bloger a novinář, byl za údajnou přípravu a organizaci masových nepokojů odsouzen na 15 let. Za mřížemi už dvakrát držel hladovku, pokusil se o sebevraždu. Jeho žena Darya říká: „Musím se držet. Kvůli němu. Ihar mi vždycky říkal: Jsi má jediná naděje.“

6. dubna 2022
not random 10

Svět si zamiloval online slovní hru. Teď je i v češtině

Wordle je online slovní hra vyvinutá Američanem Joshem Wardlem, v níž se hráči snaží uhodnout pětipísmenné slovo v šesti pokusech. Nic složitého. Svět si ale tuto hru zamiloval, denně ji hrají miliony lidí. Nedávno vznikla i její česká verze. Jmenuje se Hádej slova a vytvořil ji programátor Antonín Kmoch.

5. dubna 2022
not random 11

Pomoc Ukrajincům: každý den milé překvapení

Po celé republice fungují Integrační centra pro cizince. Zdarma nabízí právnickou pomoc nebo kurzy češtiny. Teď ale pracovníci center zařadili turbo rychlost, protože to, co běžně trvá týdny nebo měsíce, musí zvládat v řádu dnů. „Moc mě těší, že se propojil veřejný sektor, neziskové organizace a firmy a umíme efektivně spolupracovat,“ říká Lenka Herčíková, vedoucí Centra pro cizince Jihomoravského kraje.

4. dubna 2022
not random 12

Odlišné děti jsou ve třídě přínosem. Teď to můžeme pochopit

V českých školách usedly do lavic ukrajinské děti. Podle Kristýny Titěrové z organizace META, která v Česku dlouhodobě pomáhá migrantům, je pro nás současná situace příležitostí ke změně. Můžeme se naučit, že „odlišné“ děti jsou přínosem pro všechny, což je benefit stále nepříliš populárního inkluzivního školství. „Dneska na vlastní oči vidíme svět plný výzev a hledání řešení. Přesně tohle by se žáci ve školách měli učit,“ říká s tím, že ukrajinské děti by mohly být tím impulzem.

1. dubna 2022
not random 13

Africe bude chybět ukrajinské obilí, Západ tam politicky nahradila Čína

Historik a politolog Jan Klíma je jedním z mála českých expertů na portugalsky mluvící země. V rozhovoru vysvětluje, proč bychom vlastně měli věnovat pozornost portugalským dějinám, v čem se uspěchala dekolonizace nebo proč je nebezpečné, že podceňujeme vliv Číny v Africe. „Některé africké státy dnes volají po tom, aby Čína, a nikoli Západ, uspořádala poměry v Sahelu,“ říká.

31. března 2022
not random 14

Začátkem roku studenti ani netušili, jaké to je, narychlo opustit domov

Dějepisářka Jana Galgociová z Gymnázia Polička vede své studenty k aktivnímu zájmu o historii. V lednu s nimi diskutovala nejen o deportacích Židů za druhé světové války, ale také o aktuálním dění v Evropě. Vyzvala je, aby se zamysleli nad tím, co by si vzali, kdyby museli navždy opustit své domovy. Výstava v poličské knihovně začala nedávno – a najednou studenti kvůli dění na Ukrajině vnímají, že tohle už není hra na „kdyby“, ale každodenní realita.

30. března 2022
not random 15

Nemůžeme všichni bydlet jen na jednom místě

Firma, která se zabývá výstavbou domů, koupila nejstarší tovární komplex ve Strašnicích. Jednu z několika málo izolovaných posledních staveb, které pamatují původní obec v době, kdy byla připojena k Praze. Secesní budova bude po změně majitele zřejmě zlikvidována. Podle Jana Vaška, vedoucího oddělení památkové péče Prahy 10, se s tím moc dělat nedá a stojí za tím problém mnohem větší: „Vedle zcela nevyhovující legislativy, která účinnou a smysluplnou ochranu neumožňuje, jde také o to, že žádné město není nafukovací, a když na malém území začnete koncentrovat neúměrně velké množství lidí, začne dané město selhávat.“

29. března 2022
not random 16

Chcete ušetřit za elektřinu? Odhalte skryté žrouty

Aby mohli lidé nebo firmy uspořit náklady za energie, musejí nejprve vědět, kde kolik spotřebovávají. Zaměřte se na přístroje ve stand-by režimu a prozkoumejte spotřebu ledničky, radí domácnostem Jan Truxa, expert na energetické úspory ze společnosti EkowaTT. Firmy by pak měly měřit spotřebu u jednotlivých strojů a zařízení.

28. března 2022
not random 17

Demonstrace v Moskvě? Reflexní vesta a v batohu teplé ponožky

Zpravodajka Českého rozhlasu Ivana Milenkovičová se vrátila z Moskvy 7. března. V zemi strávila s přestávkami dva a půl roku. „Obrovská část veřejnosti souhlasí s politikou Vladimira Putina a nemá zájem na tom, aby se něco měnilo,“ popisuje své zkušenosti ze země, která v posledních letech několikrát zpřísnila postihy pro ty, kteří smýšlejí jinak.

25. března 2022
not random 18

Doma mám 250 autíček a jednu panenku

Teprve dvanáctiletá Laura Bubenová platí i přes svůj mladý věk za jednu z největších nadějí slovenského motosportu. Už několik let jezdí závodně na motokárách a sbírá úspěchy doma na Slovensku i v zahraničí. Jejím cílem je stát se jednoho dne pilotkou formule 1. „Věřím tomu, že když se do něčeho pustím naplno, tak zvládnu cokoli,“ říká.

24. března 2022
not random 19

Nacisti, fašisti, agenti… Taková ruská televize nebývala

Když se Vladimir Putin před dvaadvaceti lety stal ruským prezidentem, mediální krajina v největší zemi světa byla v dobré kondici. Existovaly nezávislé televize, rozhlasové stanice i noviny a časopisy. Putin ale rychle pochopil, že média je třeba ovládnout: začal proslulou televizí NTV, která jej zesměšňovala v pořadu podobném českým „Gumákům“. A od té doby je jen a jen hůř, soudí Libor Dvořák, komentátor Českého rozhlasu a přední český odborník na Rusko a postsovětský prostor.

23. března 2022
not random 20

Čína je zásadnější hrozbou než Putinovo Rusko

Čína se těsně před ruskou invazí na Ukrajinu zavázala být spojencem Ruska „bez hranic a zapovězených oblastí“, svému partnerovi však nyní otevřeně pomoci nechce. „Na nejvyšší politické úrovni, tedy mezi Putinem a Si Ťin-pchingem, bude na Čínu vyvíjen tlak, aby pomohla ruským oligarchům kolem Kremlu obejít finanční sankce. Peking se bude pravděpodobně snažit vyjít svým přátelům v Moskvě vstříc, ale jen natolik, aby se sám nedostal do problémů a nevysloužil si ze strany Západu druhotné sankce,“ říká sinolog Martin Hála.

22. března 2022
not random 21

Doma s uprchlíky: nastavte pravidla a mluvte, třeba i česky

Setkávala se s uprchlíky z Bosny, Čečenska či Sýrie. Pomáhala překonat mlčení v rodinách zasažených holokaustem. Nyní psychoterapeutka Věra Roubalová Kostlánová nabízí pomoc lidem utíkajícím z Ukrajiny. „Moje zkušenost z uprchlických táborů je, že běženci klidně mohou mluvit ukrajinsky a vy česky. Nevadí to, i přesto si dokážete porozumět,“ říká.

21. března 2022
not random 22

Proboha, neřekl jsem před tím Zdeňkem Svěrákem nějakou blbost?!

Pokřtil nový singl své kapely, zašel na premiéru „svěrákovského“ filmu Betlémské světlo, kde hraje jednu z hlavních rolí, a pak se čtyřiatřicetiletý Vojta Kotek zastavil i v redakci Reportéra, kde hovořil mimo jiné právě o svém celoživotním vztahu ke Zdeňku Svěrákovi. Celé hodinové povídání si můžete poslechnout v podcastu Host Reportéra.

18. března 2022
not random 23

Stíhání Putina? Momentálně nepravděpodobné, ale ne vyloučené

Po druhé světové válce to měly být právě vítězné mocnosti, kdo bude garantovat dodržování mezinárodního míru a bezpečnosti. „Bohužel jsme v situaci, kdy je ten systém položený na lopatky, protože jedna ze zemí, která měla mír garantovat, se naopak dopouští hrubého porušení mezinárodního práva,“ říká Martin Faix, odborník na mezinárodní právo z Právnické fakulty Univerzity Palackého. Možnosti OSN jednat jsou omezené a tlak na Rusko tak kvůli jeho agresi mohou vyvíjet zejména jednotlivé státy – samostatně, nebo kolektivně, například jako EU.

17. března 2022