not random 0

Přes bolest ke štěstí, to je recept uznávaného maséra Karla Kuchynky

Ozvěny starořecké kalokagathie, harmonie těla i ducha, byť ve vlastním originálním psychosomatickém výkladu, vyzývá ve své práci masér předních běžců Karel Kuchynka. Umí nejen zmáčknout sval, ale i „pohladit na duši“. Říká, že svým klientům stále pomáhá hledat štěstí a cestu, která k němu vede. A ta prý často na začátku dost bolí.

23. října 2020
not random 1

Už nejsme za blázny, když chceme pěstovat stromy na polích

V exotických krajinách Jižní Ameriky, Asie a Afriky se zabývá výzkumy, které mohou zvýšit odolnost naší zemědělské krajiny vůči klimatickým změnám. „Jde o pěstování stromů, ale nikoliv zalesňování,“ říká Bohdan Lojka, který je odborníkem na tropické plodiny a agrolesnictví. Zemědělcům připravil s kolegy metodiku pro české podmínky, pro veřejnost chystají knihu.

22. října 2020
not random 2
not random 3

Překlad Simpsonů? Jeden díl je šest až osm hodin intenzivní práce

Překladům se Vojtěch Kostiha věnuje již více než dvacet let, na svém kontě má přeložených přes 2 200 audiovizuálních děl. Není to přitom jeho práce, ale jak říká – povolání. Překládá většinou velmi brzy ráno – vstává už v pět – nebo odpoledne či za deštivých víkendů. „Film pro úzkou skupinu diváků na Netflixu trvá přeložit čtrnáct dní. Naopak film typu Vetřelec vs. Predátor pro široké publikum se dá zvládnout za víkend, protože po úvodním vysvětlování následují většinou jen výkřiky, dechy a postav ubývá,“ říká dvorní překladatel Star Wars a Simpsonů, který je zároveň mluvčím Metrostavu.

20. října 2020
not random 4

Strouhal jsem s Kennedym sýr otvírákem na pivo, vypráví novinář

S kandidátem na prezidenta Bobby Kennedym pojídal sýr, jeho bratr, budoucí prezident John Kennedy mu představil svou ženu Jackie – ta prý nebyla moc ráda, že je zrovna toho dne, na výročí své svatby, ve státě Nebraska uprostřed lánů kukuřice. O svém setkávání s americkými prezidenty vypráví v hlavním městě Nebrasky Lincoln pětaosmdesátiletý novinář Don Walton. Veterán místní žurnalistiky též vysvětluje, proč mají Donalda Trumpa v Nebrasce rádi. A proč je ve stejném státě populární i místní komunita českých krajanů.

19. října 2020
not random 5

Jak se rozhádala expedice Tatra kolem světa 2

Měla to být jedna z největších cestovatelských expedic v české historii, ale za prvé má smůlu a za druhé řeší vnitřní problémy: Tatra kolem světa 2. Z Prahy vyrazila těsně před vypuknutím pandemie, koronavirus jí pak znemožnil svobodný pohyb. A k tomu se dvě hlavní postavy ocitly ve sporu. Ke společnému rozhovoru jsme pozvali obě, ale Marek Havlíček se omluvil (přičemž naše pozvání i nadále platí). Přišel jen Petr Holeček, který už se „svou“ expedicí nechce mít nic společného. Kompletní rozhovor si můžete poslechnout pod heslem Host Reportéra na všech podcastových platformách nebo na konci tohoto textu.

16. října 2020
not random 6

Pan Sanytol: Nezastírám, že se nám teď neskutečně daří

Od začátku roku zvýšil výrobu dezinfekčních prostředků a čističů pod značkou Sanytol pětinásobně, přesto musel krátit objednávky a až na výjimky nebere nové zákazníky. „Prodáme vše, co dokážeme vyrobit,“ říká Jindřich Čejka, zakladatel a menšinový společník české pobočky nadnárodní společnosti AC Marca.

15. října 2020
not random 7

Bob Kartous: Naše děti jsou už jiným lidským druhem

Rád o sobě prohlašuje, že je profesionální provokatér veřejné diskuse. Je uznávaným odborníkem v oblasti vzdělávání a od července 2020 ředitelem Pražského inovačního institutu. Ve své loni vydané knize No Future Bob Kartous upozorňuje, že nestíháme držet tempo s dobou, a tak nás digitální svět může brzy převálcovat. Letošní rok je podle něho šancí, jak některé věci – například ve školství – konečně změnit.

14. října 2020
not random 8
not random 9
not random 10

Matky-samoživitelky na sobě cítí pohledy skrz prsty

Obě pracují jako moderátorky a doma mají rodinu. Velkou část dne přitom věnují úsilí pomáhat matkám–samoživitelkám, ale nejen jim. Vedle projektu Fandi mámám rozjely aplikaci Fandimat, která propojuje i další žádosti o materiální pomoc s potenciálními dárci. „Umožnilo nám to prorazit svoji bublinu, některé příběhy jsou fakt síla,“ říkají Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná, čerstvé nositelky Ceny Via Bona, které mluví jedna přes druhou.

9. října 2020
not random 11

S oteplováním přicházíme o krkonošskou tundru

Stromy se víc lámou, klíšťata se dostávají do stále vyšších poloh. „Průměrná teplota v Krkonoších stoupá, což se projevuje různě,“ říká Michal Skalka ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) a popisuje, proč jsou důležité laviny.

8. října 2020
not random 12

Potkali jste v lese kočku? Napište vědcům, možná to byla naše nejvzácnější šelma

Zoologové v Česku i na Slovensku odstartovali společný dvouletý projekt, jehož cílem je najít kočku. Jmenuje se „Hledáme kočku, pozor, divokou“. Tato vzácná šelma v minulosti na našem území zcela vyhynula, nyní se k nám vrací právě přes slovenské hranice. Odborníci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR, Národní zoologické zahrady Bojnice a Hnutí Duha Olomouc po ní budou dva roky pátrat a zjišťovat, zda, kde a jak vlastně žije. Přestože s její vyšlechtěnou formou sdílíme své domovy, o té divoké víme vlastně jen jedno. „Protože u vás, v České republice vyhynula už v 50. letech minulého století, víme, že je možné populaci úplně zlikvidovat,“ říká Branislav Tám z Národní zoologické zahrady Bojnice, který koordinuje projekt na slovenské straně.

7. října 2020
not random 13

Když mluvíte o smrti, důležité je nic nepřehrávat

Před vojenské kynology v Grabštejně po úmrtí jejich kolegy, který padl v Afghánistánu, před dvěma lety předstoupil s papiňákem. Chtěl jim tak ukázat, že je čas vypustit emoce. Netradiční metody přitom používá vojenský kaplan Petr Šabaka často a rád. „Snažím se použít názornost pro vyjádření různých hnutí mysli či vztahových peripetií. Protože pak si to člověk mnohem lépe pamatuje,“ říká duchovní, který byl již dvakrát na misi v Afghánistánu.

6. října 2020
not random 14
not random 15

Jak se převléct v mužské šatně a pár dalších fíglů Kateřiny M. Tiché

Zatím jsme ji znali hlavně jako hostující zpěvačku kapely Jelen, dnes ale začíná šestadvacetiletá Kateřina Marie Tichá novou životní kapitolu. Vydává sólovou desku jménem Sami, na které se představuje mimo jiné i jako výborná textařka. O tomhle všem jsme si chtěli povídat, ale rozhovor se zvrtl jiným směrem – do Palestiny. Audioverzi najdete na konci článku nebo na všech podcastových platformách pod heslem Host Reportéra.

2. října 2020
not random 16

O světle na konci tunelu se nám zdá každý den, říká slavný barman

Před pětadvaceti lety spoluzakládal Václav Vojíř v Praze vyhlášený koktejlový bar Bugsy’s: dnes spoluvlastní i několik restaurací, například tapas bar Špejle. Když se na jaře podniky kvůli pandemii koronaviru zavřely, zaměstnancům hledal práci a nikoho nepropustil. Martin Žufánek pro něj tehdy dělal speciální gin a Václav Vojíř vtipkoval, že ho kvůli karanténě v nejhorším použije jako tu nejkvalitnější dezinfekci. Nyní jde ovšem v gastronomii skutečně do tuhého. Zavřít už teď, nebo riskovat a nezavřít? – takové otázky si teď lidé v oboru podle Vojíře kladou.

1. října 2020
not random 17

Od příštího roku půjdou některé spotřebiče opravit snadněji

Honzu Charváta štvalo, že se vyhazují věci, a to i takové, které by se daly používat dál. V roce 2015 proto založil databázi opravářů a servisů Opravárna.cz. K myšlence hned nevyhazovat, ale pokusit se opravit příští rok dopomůže i nová evropská norma, která ukládá firmám povinnost dodávat na trh náhradní díly po dobu deseti let. Výrobky také půjdou snadněji rozebrat. Zatím to bude platit jen u bílého elektra, i tak je to ale krok k tomu být k naší planetě zase o trochu šetrnější.

30. září 2020
not random 18

Nouzové tlačítko pro seniory: dobrý nápad, který je těžké prosadit

Pavel Plachký působil v úplných začátcích jako šéf Home Creditu, před pár lety se ovšem vydal na zcela jinou cestu. Dal dohromady tým vývojářů a začali vyvíjet a vyrábět senzory. Letos kvůli koronavirové pandemii urychlili vývoj tak zvaného panického tlačítka pro seniory. To má sloužit ve chvíli, kdy se starší lidé ocitnou v nouzi a zalarmovat jejich blízké. Cesta k úspěchu je ale komplikovaná.

29. září 2020
not random 19

Perlorodky na Šumavě chrání proti kaprům elektřina i ploty

Začnou se v národním parku na jihu Čech objevovat perly? Záchrana vzácných škeblí tu probíhá v tichosti už několik let. U soutoku Teplé a Studené Vltavy se projektu věnuje i přírodovědec Milan Muška, odborník na chování a ekologii ryb v údolních nádržích. Vysvětluje rovněž, k čemu jsou dobré umělé plovoucí ostrovy a proč jsou kapři zhoubou českých rybníků.

25. září 2020
not random 20

Doba thrillerů a kuchařek končí, koronavirus mění vkus českého čtenáře

Lidé postupně přestávají kupovat ponuré knihy a vybírají spíše ty, které je mohou něčím inspirovat. „Na scénu se dostávají osobní zpovědi úspěšných lidí,“ říká o současném knižním trhu Zdeněk Novák, marketingový ředitel společnosti Euromedia Group. Spadá pod ni prodejní síť Neoluxor i třináct nakladatelství, jako je Ikar, Kalibr, Pragma či Odeon.

24. září 2020
not random 21

Iva Holmerová: Většina lidí si přeje zůstat doma, my ale stále stavíme ústavy

Senioři jsou už několik měsíců ve středu dění. Nejen z lékařského hlediska, ale také z toho politického. Diskutujeme o takzvaném příspěvku za stres, zda jim opět nevyhradit hodiny v obchodech, vláda jim posílá roušky. Jenže kdo jsou to vlastně ti senioři? „Působí poněkud groteskně, když například pan premiér hovoří o ,nich‘ – důchodcích, i když to jsou jeho vrstevníci,” říká gerontoložka Iva Holmerová. Současná krize podle ní jen ukázala, jak problematická je v Česku ústavní péče a také jak málo nasloucháme tomu, co si naši rodiče či prarodiče sami přejí.

23. září 2020
not random 22

Evropa se teď musí rozhodnout, zda je konopí droga, nebo potravina, říká pěstitelka

Konopí je neprávem zatracováno, látka CBD v něm obsažená má řadu léčebných účinků, a navíc lze rostlinu využít mnoha dalšími způsoby, uvádí Hana Gabrielová, která pěstuje technické konopí už deset let. „Bez CBD se konopný průmysl nastartuje pomaleji,“ říká k tomu, že nyní Evropská unie rozhoduje o zařazení této látky mezi narkotika.

22. září 2020
not random 23

Legenda české letecké akrobacie: Vyhrávali jsme suverénně všechno

Pozoruhodný rozhovor s legendárním akrobatickým pilotem Jiřím Tlustým (85). O jednom sloupu v Hlinsku, jednom letišti ve Skutči a jednom v Chrudimi, o jednom bramborovém políčku a taky o jedné čtyřce. Chrudimské čtyřce, slavném československém týmu letecké akrobacie, který dnes pokračuje jako Flying Bulls Aerobatic Team.

21. září 2020