not random 0

Íránský režim přežil daleko horší revolty, říká expert

Íránci už skoro dva měsíce protestují, revoluce to však není, jakkoli by si to lidé na Západě mohli na základě informací ze sociálních sítí myslet. Mlčících je stále většina, říká Břetislav Tureček, odborník na Írán a pedagog na Metropolitní univerzitě Praha. Protesty odstartovalo zadržení 22leté dívky jménem Mahsá Amíníová mravnostní policií kvůli špatně nasazenému šátku. Mladá Kurdka později ve vězení zemřela, podle policie na infarkt. Rodina však tvrdí, že na vině je policejní brutalita.

4. listopadu 2022
not random 1

Co se můžete naučit od sportovců? Přestaňte se bát chyb

Vít Schlesinger pomáhá sportovcům s mentálním tréninkem, spánkem nebo stravou. Mezi jeho svěřence patří třeba kapitán fotbalové Sparty Ladislav Krejčí nebo její brankář Matěj Kovář. „Lidé se mě často ptají, co si mohou vzít od sportovců. Já jim odpovídám, že je třeba přestat se bát toho, že v životě uděláte chybu,“ vysvětluje Schlesinger.

3. listopadu 2022
not random 2

Lidi jsou pořád rádi, když program někdo vybírá za ně

I mladí lidé sledují televizní vysílání, jen ne přes tradiční obrazovku. „Je to jako s knihami. Klasické knihovny dnes v bytech moc neuvidíte, ale neznamená to, že by lidi přestali číst,“ říká mediální expertka a majitelka společnosti Axocom Erika Luzsicza s tím, že budoucnost mají i malá kina.

2. listopadu 2022
not random 3

Mysleli si, že jdou na smrt, místo toho u nás našli domov

Říkají si černí Češi. Narodili se sice v Africe, když se jich ale zeptáte, kde jsou doma, bez váhání odpoví, že v Česku. Jejich domovinou, Namibií, zmítala válka za nezávislost a oni se jako děti ocitli v roce 1985 v tehdejším Československu. Zůstali tu šest let. Pak je ze dne na den odvezli zpátky. „Pro řadu z nich je to největší životní trauma, horší dokonce než samotná válka,“ říká sociální a kulturní antropoložka Kateřina Mildnerová z Univerzity Palackého v Olomouci, která osudy těchto dětí zmapovala v knize Černí sokoli. Podle knihy se natočil i dokument Černí Češi.

1. listopadu 2022
not random 4

Mladí lidé znají Pelíšky, ale tu dobu skoro vůbec

Patří mezi úspěšné spisovatelky a daří se jí i jako autorce podcastů. Markéta Lukášková v nich popisuje nezprofanované zajímavé příběhy a podává historii zábavněji, než ji známe ze školních lavic. Její podcast Příběh, který se opravdu stal, je díky tomu nominovaný na Křišťálovou lupu a zároveň z něj vzešla její šestá kniha Co vás v dějáku nenaučili.

31. října 2022
not random 5

Jazyk funguje jako otisk prstu

Lidé si neuvědomují, co všechno lze zjistit z jejich jazykového projevu, říká forenzní analytička Kateřina Lesch. Když potřebujeme jen ztotožnit někoho z okruhu podezřelých a máme k dispozici nějaký referenční text, obvykle stačí, když ho porovnáme s jiným dokumentem o šesti stech slov, dodává.

27. října 2022
not random 6

Nejsme zubní uklízečky, dentální hygiena je hlavně prevence

Je nepsaným pravidlem, že většina lidí v létě zanedbává čištění zubů a na podzim se to pokouší dohnat. S prevencí a dočištěním chrupu i dásní dokáže většině lidí pomoci stále populárnější dentální hygiena. „Čištění tím nenahradíte, ale pomůžete tím jak svému tělu, tak peněžence,“ říká dentální hygienistka Lenka Novotná z pražské ordinace DéHá hygiena. Zároveň vyzdvihuje vysokou úroveň českých zubařů.

26. října 2022
not random 7

Šéfka Ryoru: Když je krize, chce to do byznysu co nejvíc bušit

Kosmetickou firmu Ryor založila před více než třiceti lety Eva Štěpánková. Potřebovala tehdy uživit malou dceru, a navíc chtěla využít znalostí, které načerpala jako vedoucí výroby v Ústavu lékařské kosmetiky. Ryoru dala všechno, i své zdraví. Teď už českému výrobci kosmetiky šéfuje právě její dcera, Jana Stránská. „Ryor je naše rodinné stříbro,“ říká. „Nikdy nás nenapadlo firmu prodat a nikdy jsme ani nepřizvali investory.“

25. října 2022
not random 8

Slováci už roky přiživují nenávist vůči jakékoliv jinakosti

Slovenský sociolog Michal Vašečka popisuje souvislosti, které jsou důležité pro pochopení nedávného útoku na bratislavský LGBT bar Tepláreň. Vašečka je od roku 2012 členem Evropské komise proti rasismu a nesnášenlivosti (ECRI). Zabývá se nejen aktuální situací na Slovensku, ale také projevy rasismu po celé Evropě. Vysvětluje, proč více než polovina Slováků věří konspiračním teoriím, a odhaduje, jak se slovenská společnost změní v následujících letech.

24. října 2022
not random 9
not random 10

Více než polovina knih pro děti by vyjít vůbec nemusela

Veronika Benešová Hudečková je spolumajitelkou nezávislého dětského knihkupectví 2veverky a jednou ze zakladatelek Asociace malých nakladatelů a nezávislých knihkupců. „Nejlepší dětské knihy jsou od malých nakladatelů, paradoxně se však ke čtenáři velmi těžko dostávají,“ říká.

20. října 2022
not random 11

Lékařka pomáhá dětem na útěku. Nemůžu je nechat svému osudu

Od roku 2017 jezdí lékařka Hana Pospíšilová pravidelně na ostrov Lesbos, kde stála toho času Moria, největší uprchlický tábor v Řecku. Když se ukázalo, že česká vláda odtud nechce přijmout žádného uprchlíka, Hana Pospíšilová se naštvala a vymyslela plán bé. Už třetí rok shání každý měsíc peníze, aby je poslala uprchlickým dětem, které na ostrově žijí bez rodičů. Není to jednoduchý úkol, obzvláště potom, co se pomoc mnoha z nás letos v únoru nasměrovala k Ukrajině. „Nemůžeme ale teď ty děti jen tak nechat jejich osudu. Znám každé z těch 144 dětí. Vím, odkud pocházejí, vím, co si prožily," říká.

19. října 2022
not random 12

Přestříkal legendární porsche, svá díla chce dostat i do muzeí

Začínal jako takzvaný writer, kdy nelegálně sprejoval po zdech a vlacích. Dnes je z něj jeden z nejúspěšnějších českých umělců. Vystavuje v galeriích po celém světě a jeho díla draží i legendární britská aukční síň Sotheby’s. Navíc si, v rozporu s veřejně přijímaným obrazem umělce, nedávno pořídil porsche. I z něj nakonec udělal umělecký kousek. Jan Kaláb.

18. října 2022
not random 13

Na tramvaj se neběhá, ale čeká

Dlouho byla jedinou ženou v Praze, která umí řídit všechny typy tramvají. Karolína Hubková tramvaje řídí deset let, poslední tři roky ji potkáte hlavně při jízdách s těmi historickými nebo při provádění střešovickým Muzeem MHD. Retro si dopřává ale i doma. Sbírá hodinky Prim a s manželem si hýčkají veterána Škodu 120.

17. října 2022
not random 14

Kanceláře nemají připomínat továrnu, ale debatní klub

Jeho studio YUAR dělá špičkové interiéry kancelářských budov. „Klientům rádi říkáme, že dokážeme utratit jakýkoli objem peněz,“ směje se Lukáš Janáč. Ale stejně rád pracuje i zadarmo. Pochází z jihomoravských Dubňan, kde dobržďovalo svou dráhu loňské tornádo. I proto stál za platformou, která umožnila každému, kdo přišel o střechu nad hlavou, zdarma si stáhnout studie rodinných domů navržených přímo pro tento účel.

14. října 2022
not random 15

Nemít euro je vaše volba, ale Česko tak ztrácí vliv

Politici pořád bojují proti Bruselu, to je normální. Jsou přesvědčeni, že voliči chtějí slyšet, jak tvrdě hájí jejich zájmy. Já si ale myslím, že voličům jde ve skutečnosti hlavně o ten výsledek, říká bývalý finský premiér Alexander Stubb. Česko je podle něj v Evropě aktivní, ale trochu doplácí na to, že nemá euro a u některých rozhodnutí tak není.

13. října 2022
not random 16

Jazykový babylon v českých rodinách? Proč ne

Po celém světě žijí české rodiny, které řeší vícejazyčnou výchovu. Má smysl učit děti češtinu, když neplánují návrat do Česka? Není pro ně matoucí, když rodiče mluví více jazyky? Rodačka z Ostravy Kateřina Spiess-Velčovská vede od roku 2011 českou školu, která sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem, a založila internetový projekt Průvodce vícejazyčnou výchovou. Publikuje rozhovory s rodiči a prarodiči z celého světa, kteří diskutují o (ne)výhodách jazykového babylonu v rodinách. V září Kateřina zorganizovala online kongres, kde sdíleli zkušenosti diskutující z Evropy i zámoří.

12. října 2022
not random 17

Aby si udržela nezávislost, potřebují média i víc peněz

Podfinancování veřejnoprávních médií a snižování stavů povedou jen k tomu, že bude veřejnoprávní služba stále méně kvalitní, říká advokát Jiří Kučera, nový předseda Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ). Právě proto je jednou z priorit fondu prosazovat reformy, které by situaci médií veřejné služby zlepšily a posílily jejich nezávislost jak na politice, tak i na ekonomických tlacích.

11. října 2022
not random 18

Viděl šikanu a nezasáhl. Pak pomohl na svět aplikaci, díky které ji může každý ohlásit

Se šikanou se setkávali už na základní škole, kdy byli v roli mlčící většiny. O pár let později se rozhodli vrstevníkům v podobné situaci pomoct a světlo světa spatřila webová a mobilní aplikace Nenech to být. „Aktuálně je nás kolem třiceti. Začínali jsme ve třech ze školní lavice jako spolužáci. Bylo to hodně punkové a o přestávkách mezi hodinami jsme třeba vyřizovali hovory,“ říká David Špunar, jeden ze zakladatelů projektu.

10. října 2022
not random 19

Vojta Dyk: Mozart byl pro mě popíkář, Mysliveček má v sobě hloubku

Josef Mysliveček byl jedním z nejúspěšnějších operních skladatelů 18. století. Zemřel ale v chudobě a zapomnění. Do kin teď míří film o jeho životě. Komponistu, kterému v Itálii přezdívali Il Boemo, v něm hraje Vojta Dyk. „Slýchám od lidí, že jim to jméno něco říká, ale nikdo už netuší, co všechno Mysliveček dokázal nebo že ovlivnil mnoho dalších skladatelů. Například Mozarta, což je pro něj nejlepší PR,“ říká.

7. října 2022
not random 20

Při běhání jsem už lovila i pytlík ze stromu. A lidi se divili

Skleněné střepy, vybité baterie, stará bota, plechovka od piva a hromada plastu. Odpadků, které kontaminují přírodu, je všude plno. Provozní ředitelka Asociace společenské odpovědnosti Julie Borovcová odpadky pravidelně sbírá, a ještě si u toho udržuje kondičku. Provozuje totiž „plogging“.

6. října 2022
not random 21

Přichází čtvrtá kávová vlna, zákazníkovi přinese lepší servis

Češi pijí špatné kafe hlavně ze zvyku a pohodlnosti. Drsnou a hořkou chuť, kterou taková káva má, přebíjejí mlékem a cukrem. Přitom to jde jednoduše i jinak, říká Tereza Procházková Balá, která se před dvanácti lety stala českou baristkou roku a od té doby se přípravou kávy živí. Učí další nadšence a profesionály, jak ji dělat, a vybírá, s jakou odrůdou bude pracovat její domovská pražírna i kavárna. Pomalu se ale chystá i na dobu, kdy i baristy jako ona nahradí stroje. Co potom?

5. října 2022
not random 22

Z nadaných dětí ty takzvaně „normální“ prostě neuděláte

Narodily se s neobvyklými rozumovými schopnostmi. Přesto to mohou mít ve škole těžší než ostatní. Potíž je, že škola často jejich mimořádné nadání neodhalí anebo neví, jak ho správně rozvíjet, říká psycholožka Šárka Portešová. Takové děti pak mohou učitelům a spolužákům připadat divné, ocitnout se v izolaci nebo úplně ztratit o školu zájem.

4. října 2022
not random 23

Novodobí otroci v Británii: trvá i roky, než něco řeknou

Sama je prý doma tam, kde je její partner Kenneth. Spisovatelka Iva Pekárková ve dvaadvaceti emigrovala a skoro třicet let života prožila ve Spojených státech, Thajsku, Indii a především ve Velké Británii. Právě z Londýna pochází příběh o novodobém otrokářství, který popisuje ve své nejnovější knize. Příběh, který se skutečně stal a ve kterém není tak snadné se zorientovat, kdo je oběť a kdo viník.

3. října 2022