not random 0
not random 1

Brzy zjistíme, komu koronavirus ukončí kariéru a koho vystřelí nahoru, říká lékař olympioniků

V mládí měl vážné problémy se srdcem, kvůli kterým ukončil sportovní kariéru. Je nejdéle žijícím Čechem s implantovaným defibrilátorem. Kdysi se Jiří Dostal, vedoucí lékař Centra sportovní medicíny, sám věnoval atletice, nyní pomáhá vrcholovým sportovcům mimo jiné dostat se zpátky do tréninku po prodělání nemoci covid-19.

26. ledna 2021
not random 2

Čtyřleté dítě v exekuci? To člověku rve srdce

Dopady toho, že se lidé za koronavirové krize zadlužili a zadlužují, budou vidět až v tomto roce, říká Daniel Hůle, expert na problematiku dluhů a dětské exekuce ze společnosti Člověk v tísni. Jak hodnotí opatření přijatá vládou? „Kdybych to měl hodnotit celkově, tak to zafungovalo relativně dobře na úkor ohromného zadlužení české společnosti, které se podle mě bude dál prohlubovat. Když se kydá 10 miliard tady, 20 miliard tam, tak je to už úplně bezuzdné. Například podpora seniorům byla už čirý populismus.“

25. ledna 2021
not random 3

Měl jsem milion, říká raper Orion: Jenže někam zmizel

Zatímco ostatní umělci prožívají nejtěžší rok, praotec českého hiphopu Orion dorazil k rozhovoru ve vynikající náladě, kterou ještě podpořil panákem redakční whisky. Vůbec není důležité, že přišel o týden později, než bylo v plánu, s tím se u Papa Oriho počítá. Odměnou bylo vřelé, přátelské a upřímné povídání, jehož celou audioverzi najdete v pořadu Host Reportéra v tomto článku, nebo na všech podcastových platformách.

22. ledna 2021
not random 4

Firmy se recenzí svého zboží bály, teď si už zvykly

Eva Čejková stojí za vznikem několika internetových serverů zaměřených na ženy. Její poslední projekt Testuj.to se zabývá testováním produktů a služeb a generováním uživatelských recenzí. Ještě loni v lednu bojovala o přízeň finančních investorů a přežití, o osm měsíců později získala strategického partnera a s projektem míří do zahraničí.

21. ledna 2021
not random 5

Válka o hlasitost. Když si v kině zacpáváte uši, je to špatně

Pracoval na historicky prvním českém seriálu #martyisdead, který získal mezinárodní cenu Emmy, obdobu filmových Oscarů. „Elegance Martyho je v tom, že přístupnou formou podává drsné téma kyberšikany,“ říká Jindřich Kravařík, který stojí za hudební a zvukovou složkou oceněného seriálu. S Jindřichem jsme probrali i to, proč v kině některé filmy „řvou“ a jak se zvučí představení v Austrálii.

20. ledna 2021
not random 6

Trh s ubytováním se musí proměnit, říká šéf vyhledávače pro rodiny s dětmi

Podnikání Františka Peterky, otce dvou dětí, jde zatím ruku v ruce s jejich vývojem. Než se měly narodit, postrádali se ženou e-shop pro malé děti, a tak založil prodeti.cz. Když povyrostly, nebavilo ho složitě shánět ubytování a aktivity pro rodiny a založil službu Explorio. Ta sice nemá kvůli covidu lehké časy, ale podle jejího zakladatele je třeba se přizpůsobit, přicházet s novinkami a nečekat jen na pomoc státu.

19. ledna 2021
not random 7

Vyřazených knih mi je líto, říká akvizitér pražské knihovny

Loni nakoupila Městská knihovna v Praze knihy za více než 21 milionů korun. Rozhodnout, které tituly a v jakém počtu se pořídí, není jednoduché. „Máme brát to, co se hodně čte, nebo co by se číst mělo? Čtivo, nebo kvalitu?“ přibližuje knihovníkovo dilema Michael Fiala, který má na starosti nové akvizice.

18. ledna 2021
not random 8

Fanoušci skoků, nezoufejte. Naděje přichází z Oseku

České skoky na lyžích nezažívají dobré časy. Přesto existuje místo, kde milovníci této klasické zimní disciplíny mohou pookřát. Čtyři můstky Lyžařského klubu Osek na úpatí Krušných hor jsou líhní skokanů, kteří čím dál častěji obsazují stupně vítězů. „Dětem zmenšujeme lyže i kombinézy po dospělých,“ říká šestasedmdesátiletý Jiří Černý, nejstarší z rodiny tří generací skokanů.

15. ledna 2021
not random 9

Nové plzeňské pivo voní více po chmelu

Největší český pivovar si otevřel vlastní minipivovar. Měkká voda typická pro české ležáky se v něm bude kvůli speciálům přitvrzovat. „Chceme vařit i exkluzivní limitované edice, které jsou silné – třeba osmnáctky, dvacítky, s velkým procentem alkoholu,“ říká Michal Škoda, ředitel experimentálního minipivovaru Proud, který vznikl v historické budově bývalé elektrárny přímo v areálu Plzeňského Prazdroje.

14. ledna 2021
not random 10

Zaměstnance na home office hlídáme, aby nepracovali až moc

Anna Yona je majitelkou německé firmy na barefootovou obuv. Založila ji jako trojnásobná matka před pěti lety a dnes má 180 zaměstnanců, z toho většinu tvoří ženy pracující na home office. Nezavedla to z donucení, kvůli covidu, je to záměr od samého založení firmy. A nemůže si to vynachválit.

13. ledna 2021
not random 11

Bývala bachařkou, nyní očkuje v Izraeli. Diví se, že se v Česku pořád mluví o papírování

V Izraeli studovala, pracovala v hospicu v Jeruzalémě, poté se Češka Martina Paletová stala zdravotní sestrou na onkologii v telavivské nemocnici Ichilov Hospital. Když se na podzim hledali dobrovolníci na koronavirové oddělení, přihlásila se. Nyní dobrovolničí znovu – ve stanu na hlavním náměstí v Tel Avivu očkuje proti koronaviru stovky lidí denně. Jak nápor posledních měsíců zvládá? „Já brečím hodně, ono to není vidět, ale člověk brečí hodně. Asi nejhorší pro mě bylo, když onemocněla koronavirem moje kamarádka a já jsem k ní nemohla na návštěvu,“ říká.

12. ledna 2021
not random 12
not random 13

Osudy klientů jsou těžké, proto je třeba pomoci, ne litovat

Pracovala ve vyloučených lokalitách, s beznadějně zadluženými rodinami i s uprchlíky. Teď vede Martina Horníčková nízkoprahový klub pro děti a mládež ve Velkém Meziříčí a Česká asociace streetwork ji prohlásila osobností roku 2020. Odměnu ve výši deset tisíc korun poslala streetworkerka nízkoprahovému klubu v Arménii, který před dvěma lety pomohla založit.

8. ledna 2021
not random 14
not random 15

Vakcína by se neměla stát symbolem odporu ke vládě

Učí lidi v Česku i ve světě myslet kriticky. Chápat, že se můžeme mýlit. Umět změnit názor, přiznat chybu. Pracovat s informacemi, které jsou hodnověrné. „Změnit osobně důležitý názor není lehké. Přiznat si, že jsme uvěřili nějaké hlouposti, je trapné. Vytvořit si nový názor dá pak taky práci,“ říká lektor kritického myšlení Lukáš Hána. Loni jsme si kritické myšlení i umění argumentace mohli trénovat u debat ohledně pandemie, letos v tom, jak se zdá, můžeme pokračovat.

6. ledna 2021
not random 16

Loňský rok byl katastrofa, ale nebyl nejhorší. Přežijeme, říká výrobce českých lyží Lusti

V běžném roce by byla zimní sezona v plném proudu. Letos jsou ale zatím zavřené vleky, sjezdovky i ubytování. Pro koupi lyží tak není mnoho důvodů. Milan Luštinec, výrobce lyží značky Lusti, ale nepovažuje loňský rok i přes jeho katastrofální průběh za nejhorší. „Nebojujeme o přežití, spíše o to, jestli dovedu udržet zaměstnance na další rok. Byly i horší roky,“ říká.

5. ledna 2021
not random 17

V Africe pro jednoho Čecha určitě prostor někde je

Martin Loužecký, zakladatel neziskové organizace Skate World Better, pod jejíž záštitou postavil minulý rok v Maputu, hlavním městě Mosambiku, dva skateparky. O skateboardingu, přežitých představách o černém kontinentu a také o jeho dalších plánech jsme si povídali v následujícím rozhovoru.

4. ledna 2021
not random 18

Voldemort mezi nohama: jak se školáci baví o sexu

Na porno děti koukají díky mobilům často v sedmi osmi letech. Dívky mohou menstruovat již od devíti let. „Rodiče přitom stále dělají z tématu sexuality tabu,“ říká Kateřina Juřenčáková, lektorka, která přibližuje dětem tato témata ve školkách i na středních školách. Trojnásobná matka a bývalá personalistka pořádá také přednášky pro dospělé.

31. prosince 2020
not random 19
not random 20

Panebože, já už nechci žít, říkala jsem si asi tisíckrát

S kamarádkami vylezla na odstavený vagon. Bylo jí sedmnáct. Fotily se tam a Simona Riedlová si najednou stoupla. Pak už si nic nepamatuje. Po úrazu proudem od elektrické trakce utrpěla popáleniny druhého a třetího stupně na 48 procentech těla, proud jí rovněž skalpoval hlavu. Kolikrát to tenkrát chtěla vzdát? „Ježíš, asi tisíckrát,“ říká. I po třinácti letech následky úrazu stále cítí, po těle má jizvy a nosí paruku. Rozhodla se ale pomáhat druhým a spolu s další popálenou dívkou Martinou Půtovou založily projekt Burn Fighters.

29. prosince 2020
not random 21

Počet dětí s digi závislostí stoupá, nejmladšímu pacientovi bylo osm let

Nejedí, nespí, nemyjí se, potřebu vykonávají do kýblu pod stolem. Na něm mají počítač a „paří“ hry. Třeba i šestnáct hodin v kuse. Do školy nechodí, na kamarády kašlou, na rodiče taky. Ti dítě, po mnoha neúspěšných pokusech o domluvu, dovedou k odborníkům na závislosti. V tom lepším případě. „Třetinu klientů dovedeme ke změně chování, třetina to vzdá hned po prvním sezení,“ říká o léčbě digitálně závislých mladistvých Jaroslav Vacek z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze.

28. prosince 2020
not random 22

Betlémský příběh ukazuje, že svět i náš život je dar

Tvrdíme dětem, že dárky nosí Ježíšek. Pak máme výčitky, že jim lžeme. Podle význačného českého filozofa Jana Sokola by ale každé dítě mělo ve svém životě zažít něco nečekaného, hezkého, neobvyklého. „Poučení z betlémského příběhu je v tom, že čeho na světě užíváme, dostáváme zadarmo. Na poli se sice musí pracovat, pak ale obilí vyroste samo. Za to, že svítí slunce, také nikomu neplatíme. I to, že jsme se narodili, je dar,“ říká Jan Sokol.

23. prosince 2020
not random 23