not random 0

Všechno, co jste chtěli vědět o slepicích a styděli se zeptat

Není úplně obvyklé, aby se mladý muž pustil do chovu slepic. „Moje žena chtěla, abychom zachránili nějaké ubožačky z klecových velkochovů. Tak jsme to udělali a mě začalo všechno kolem slepic hodně bavit,“ říká třiatřicetiletý Vojtěch Spousta z Kadaně. Když vejde s kyblíkem granulí do výběhu, obstoupí ho stovka jeho svěřenkyň mnoha odrůd. Jedno vejce prodává za osm korun a Pražáci mu i tak můžou utrhnout ruce.

18. června 2021
not random 1

Covid u darování plazmy nevadí, o tu s protilátkami je velký zájem

Krevní plazmu nelze ničím nahradit. „Zejména pro pacienty s poruchami srážlivosti krve či s popáleninami je úplně klíčová,“ říká Roman Jakoubek, šéf odběrových center Cara Plasma. A vysvětluje, že prodělaný covid není, na rozdíl od žloutenky, pro dárce překážkou. Naopak, o takzvanou „covidovou plazmu“ mají farmaceutické firmy velký zájem. Celý rozhovor si můžete pustit také ve formě podcastu.

17. června 2021
not random 2

Smrt prostě pochopit nejde. Ale to nevadí, tak je to v pořádku

Lucie Faulerová získala v květnu Cenu Evropské unie za literaturu. Oceněna byla její druhá kniha, která se jmenuje Smrtholka. Ta vyšla těsně předtím, než Česko zasáhla epidemie koronaviru a smrt se k našim domovům přiblížila více, než bychom kdy čekali. I když si mladá spisovatelka v tomto směru nekladla žádné ambice, chodí jí nyní krásné, děkovné dopisy. „I mně samotné to pomohlo na cestě k určitému většímu smíření,“ říká.

16. června 2021
not random 3

Koupili zámek a objevili poklad. Hudební poklad

S manželem koupili zámek Liteň a zjistili, že původně patřil slavné operní pěvkyni Jarmile Novotné. Po setkání s jejím synem v New Yorku se pro něj rozhodli uspořádat koncert a pozvat ho zpátky do Litně, kde vyrůstal. U jednorázové akce ale nezůstalo. Po mateřské dovolené se už Ivana Leidlová nevrátila na manažerský post do banky, rozhodla se popularizovat jméno Jarmily Novotné a pečuje o obnovu kulturních památek v zámeckém areálu. Letos se v něm uskuteční již desátý ročník Festivalu Jarmily Novotné, jehož vrcholem bude open air představení Rusalky s Kateřinou Kněžíkovou v hlavní roli.

15. června 2021
not random 4

České chalupy podražily. Týdenní nájem vyjde až o pětinu dráž

Díky omezeným možnostem cestování do zahraničí prudce narostla poptávka po dovolené na českých chatách a chalupách. Mnohé z nich jsou vyprodané na rok dopředu. A to přesto, že ceny týdenních pronájmů stouply za poslední tři roky až o polovinu. „Lidé skoupili, co šlo,“ říká Daniel Boháček, spolumajitel agentury InterBohemia, o loňské sezoně. Ta letošní prý trhne nové rekordy.

14. června 2021
not random 5

Stěhování z Tokia do Říma byl kulturní šok, říká spisovatelka

Sice na to nevypadá, ale už jí bylo padesát, a právě tehdy se stala spisovatelkou. „Sama bych se tak zatím označit asi netroufla,“ směje se, ačkoli vydala dva výborné romány – druhý z nich – Tohle město, tahle řeka – vyšel na jaře. Martina Leierová tráví většinu života v zahraničí, protože je manželkou diplomata Marcela Sauera. Během návštěvy rodné Prahy navštívila naši redakci, a proto rozhovor najdete i v podcastu Host Reportéra.

11. června 2021
not random 6

Fotograf, který chce vyfotit dvacet tisíc živočichů

Joel Sartore – oceňovaný fotograf žijící v americké Nebrasce – spojil valnou část své kariéry se světoznámým časopisem National Geographic. Poslední léta pracuje na projektu Foto Archa, který svým názvem odkazuje na biblickou archu, na níž Noe zachránil před potopou světa všechny na Zemi žijící živočichy. Ve spolupráci s časopisem se Sartore snaží vyfotit každý známý a v zajetí chovaný živočišný druh. Věří, že tak dokáže povzbudit veřejnost, aby se o vymírání druhů více zajímala. „Nezachráníme to, co nemilujeme. A nemůžeme milovat něco, co jsme nikdy ani nepotkali,“ říká.

10. června 2021
not random 7

Natočím skvělý film o Havlovi, řekl americký profesor a natočil ho

James Dean Le Sueur je profesorem historie na Univerzitě v Nebrasce. Vždycky ho fascinovaly československé moderní dějiny, a to tak moc, že se o nich rozhodl natočit film. Vznikl dokument Umění disentu (The Art of Dissent), který v zahraničí sbírá jednu cenu za druhou. V Česku bude mít premiéru na podzim. „Odvysílá ho Česká televize k desátému výročí úmrtí Václava Havla,“ říká producentka a spolutvůrkyně filmu Mariana Čapková.

9. června 2021
not random 8

Pavel Boháček: Oslovujte mě zdravotní sestro, slyším na to

Jmenuje se Pavel Boháček, pracuje jako zdravotní sestra a na tomto označení si zakládá. Snaží se totiž o osvětu, že i muži mají při ošetřování své místo. „Je přece mužskou ctností, že se muž dokáže postarat o druhého člověka v nesnázích,“ uvádí s tím, že v minulosti měli muži v ošetřovatelství mnohem větší místo.

8. června 2021
not random 9
not random 10

Čeká nás těžká doba, říká starosta Špindlerova Mlýna

Největší krkonošské středisko tvrdě zasáhlo dění okolo pandemie a pokles cestovního ruchu. Město pro letošek zkrátilo rozpočet o čtvrtinu, odložilo některé investice a přestalo například s velkými opravami silnic. Starosta Špindlerova Mlýna Vladimír Staruch doufá v obrat, ale jako realista předpokládá, že město čeká těžké období, protože cestovní ruch se bude probouzet ještě dlouho.

4. června 2021
not random 11

Zdravotníci se učí, jak nebýt u konce s dechem

Psycholožka a psychoterapeutka Katarzyna Korda Jedzoková vede bezplatný dvou-měsíční online kurz pro zdravotníky. Jeho tématem je prevence proti vyhoření a při-hlásilo se na něj už více než tisíc lidí. Na co v této době nezapomenout? „Na nicnedě-lání,“ říká psycholožka.

3. června 2021
not random 12

Jméno pro nový druh dinosaura jsem vymyslel rychle, říká český paleontolog

Daniel Madzia stojí za „objevem“ jediných dvou ostatků dinosaurů, které se našly na území České republiky. Neobjevil je však doslova, nenašel je v horninách, ale ve sbírkách. Jedním z nich byl zub, o kterém se do té doby myslelo, že patří mořskému příbuznému současných krokodýlů, a u druhého nálezu, o němž se vědci domnívali, že je neurčitelným druhem dinosaura, zjistil, že se jedná o unikát, který nikde jinde nežil. A na světě byl první ryze český dinosaurus. Pojmenoval ho Burianosaurus augustai.

2. června 2021
not random 13

Chci dětem ukázat, že i přes nelehké dětství můžeme bojovat za své sny

Zažil krušné dětství, hádky a násilí. Pak začal Tomáš Slavata sportovat a stal se úspěšným terénním triatlonistou. Negativní zkušenosti se snažil přeměnit v něco pozitivního, pořádá sportovní akce pro děti z domovů i běžných rodin. „Když v šesti letech vidíte, jak vám někdo zmlátí mámu a vy s tím nemůžete nic udělat, musíte s tou bezmocí pracovat. Já jsem si možná v sobě našel mechanismus, aby mě to netrápilo, nestahovalo a abych nešel ve stejných stopách jako moje rodina,“ říká filantrop a triatlonista, který si vzal do péče své dva synovce z dětského domova a nyní vychovává kromě vlastní dcery jako náhradní táta ještě další tři kluky.

1. června 2021
not random 14

Udržet při online hodině pozornost? Mazec!

Sofie je jednou z desetitisíců „obětí“ onlinové výuky. Když se na jaře 2020 připravovala online k přijímacím zkouškám na víceleté gymnázium, nikdo ještě netušil, že se pak v nové škole ohřeje jen pár týdnů a další měsíce zase stráví zavřená ve svém pokoji u počítače. Online období teď skončilo. Studenti, učitelé i rodiče začínají sčítat, co jim dalo a vzalo. Unikátní rozhovor udělala se Sofií její máma Beata.

31. května 2021
not random 15

Hollywood je sen, který tě snadno může zničit

Praha–Sofie–Praha–Hollywood–Praha. O své podivuhodné životní cestě vypráví šestačtyřicetiletý skladatel Karel Havlíček, který kdysi na české hudební scéně zazářil ve skupině Southpaw, ale pak vykročil mnohem dál, a ocitl se až v Hollywoodu, kde skládá filmovou muziku a občas potkává nejslavnější světové herce. Celý rozhovor si můžete poslechnout v tomto článku, nebo ve vašich podcastových aplikacích.

28. května 2021
not random 16

I soudci podléhají předsudkům. Třeba tomu o dokonalé oběti

Za znásilnění, kdy byla oběť přivázána k topení nebo svázána v kufru auta, dostali pachatelé podmíněný trest. I to lze dohledat v rozsudcích uveřejněných na Beztrestu.cz. Jednou ze členek spolku je advokátka Lucie Hrdá, která dlouhodobě upozorňuje na bagatelizaci sexuálního a domácího násilí českými soudy. A nejen jimi.

27. května 2021
not random 17

Děti patří do rodiny, český stát si to ale nemyslí

Na stole výboru OSN pro práva dítěte leží stížnost, která upozorňuje na pochybení českých úřadů a soudů. Jde o případ dvou sourozenců, kteří se dostali do ústavní péče. Sociálním pracovnicím vadilo, že ten starší, tehdy šestnáctiletý, nechodí do školy ani do práce. O tři roky mladší sestra měla velké absence ve škole. Je to důvod pro odebrání z rodiny? Podle právničky Anny Hofschneiderové z Fóra pro lidská práva, která rodinu zastupuje, nikoli.

26. května 2021
not random 18
not random 19
not random 20

Volby nanečisto ovládli na školách Piráti. Už před lety

Přesně před dvaceti lety stál u zrodu Jednoho světa na školách, který navazuje na stejnojmenný mezinárodní festival dokumentárních filmů s lidskoprávní tematikou. Karel Strachota z Člověka v tísni vzpomíná, že tehdy se dokument bral jako okrajový žánr. Asi nejvíce vášní vzbudil jeho pozdější nápad pořádat na školách volby nanečisto. Už pár let nazpět výsledky naznačovaly vzestup Pirátské strany.

21. května 2021
not random 21

I mladí lidé se opravdu báli o život

„Když mají staří lidé problémy s dušností, připočítají to věku. Mladý člověk se lekne a myslí na smrt,“ popisuje covidové období Ján Čižmárik, šéf dispečinku pražské záchranky na lince 155. Každý třetí volající ve druhé vlně nákazy volal právě kvůli covidu.

20. května 2021
not random 22

Divák už naši práci zná, musíme se ho snažit překvapit

Jméno kameramana Vladimíra Smutného najdete v titulcích filmů Nabarvené ptáče, Kolja, Smrt krásných srnců, Tmavomodrý svět či třeba Kuky se vrací. Aktivně natáčí i ve svých osmasedmdesáti letech. „Myslím, že stáří je o umění ztrácet. Přijmout, že některé věci, které jste dříve zvládli, teď již nejdou. Ale nepřijímat to bez boje,“ říká muž, který si svého zatím posledního Českého lva převzal loni.

19. května 2021
not random 23

Hokejista Voráček znal utrpení své sestry. Proto pomáhají lidem s roztroušenou sklerózou

Trpěla obrovskou únavou a někdy ani nedokázala celý den vstát. Že má roztroušenou sklerózu, se Petra Klausová dozvěděla před více než šesti lety. „Prvotní šok vystřídala do jisté míry i úleva, protože znáte příčinu svých potíží a můžete začít dělat ty správné kroky k jejich zlepšení,“ říká. Spolu se svým bratrem, hokejistou NHL Jakubem Voráčkem, založili následně Nadaci Jakuba Voráčka, která pomáhá právě lidem s diagnózou RS. Světový den roztroušené sklerózy připadá každoročně na 30. května. Rozhovor s Voráčkovými se odehrál částečně písemně a na dálku.

18. května 2021