not random 0

Jako malá prosila rodiče, ať jdou od sebe. Mluvme o rozvodech, říká dnes

Jarmila Štuková se proslavila jako fotografka, která jezdí do válkou a chudobou sužovaných oblastí. Stále častěji ale vstupuje do veřejného prostoru ještě jinak. Už dlouho se věnuje prevenci proti popáleninám a nyní se nově vrhla do problematiky rozvodů. Jejím přáním je, abychom rozpad vztahu zvládali s větším nadhledem a mysleli u toho na děti, které se až příliš často stávají oběťmi boje mezi dospělými.

13. července 2022
not random 1

Nesmíš Muchovi zasvětit celý život. Žij si svůj vlastní

Chtěla prožít život jako architektka a příležitostná malířka. Jenže když jí bylo dvacet, dozvěděla se, že je vnučkou Alfonse Muchy. A život se začal ubírat poněkud jiným směrem: Jarmila Mucha Plocková dostala od svého biologického otce Jiřího Muchy úkol spravovat a rozvíjet Alfonsův odkaz. „Bylo to nesmírně svazující. Říkala jsem si, že tohle těžké rodové břemeno přece nemůžu vzít celé na sebe,“ vzpomíná. Nakonec ale našla vlastní cestu.

12. července 2022
not random 2

Objevujeme meziválečný Kaunas, kulturní magnet

Kaunas je sice druhé největší litevské město, ale návštěvníky ze zahraničí byl v minulosti trochu opomíjen. To se ovšem v poslední době radikálně mění: Kaunas získal titul Evropské město kultury 2022 a tým kunsthistoričky Virginije Vitkiené tu koordinuje desítky uměleckých a komunitních projektů. Podařilo se jim přilákat turisty a zároveň nadchnout místní, aby rozplétali mnohovrstevnatou lokální historii.

11. července 2022
not random 3

Přivezla desítky kilogramů tropického ledovce. Než úplně zmizí

Šest dní šla pěšky bahnem. Na své cestě vystoupala více než 3 500 výškových metrů. Oba její vědečtí kolegové měli zdravotní potíže a jeden z expedice odstoupil, vědecká práce se tím zkomplikovala. Expedice do národního parku Rwenzori v Ugandě, kde polární ekoložka Marie Šabacká zkoumala tropické ledovce, se tak nevyvíjela úplně podle plánu. I když má grant na to, aby se na ně vydala znovu, návrat si rozmýšlí. Nicméně kvůli náročnosti cesty to není.

8. července 2022
not random 4

S romantikou to přeháníme, vztah je dovednost

Láska a partnerský vztah jsou dovednosti, které se všichni můžeme naučit a zlepšovat se v nich, tvrdí socioložka a psychoterapeutka Markéta Šetinová. Její doménou je pomoc nezadaným hledat partnera, je zakladatelkou Institutu Moderní láska, kde se lidé učí právě partnerským dovednostem. Protože romantická představa, že stačí potkat spřízněnou duši a vztah pak bude klapat úplně sám, v realitě jemně řečeno trochu naráží.

7. července 2022
not random 5

Nejvíc si odpočinu, když můžu hrát

Zažil náročný rok, šel z role do role. V divadle ztvárnil mluvčího prezidenta i mladého muže, kterého svede starší žena. A k tomu ještě na zámku v Osečanech, kde žije se svým přítelem Matějem Stropnickým, ubytoval několik ukrajinských rodin, s nimiž prožívá silné příběhy: narození dítěte, ale i smrt. Herec Daniel Krejčík.

4. července 2022
not random 6

Jediná pařížská noc mi obrátila život naruby, říká Michaela Bóková

Příjmení Bóková má v české hudbě zvuk. Nikol Bóková je velmi ceněná pianistka a skladatelka, ale potom je tu ještě její mladší, osmadvacetiletá sestra Michaela, která se kvůli muzice usadila v Berlíně a písně natáčí po celém světě. Rozhovor s hudební manažerkou, producentkou a zpěvačkou Michaelou Bókovou si můžete poslechnout i v podcastu Host Reportéra.

1. července 2022
not random 7

Jděte jinam! I to slyší někteří rodiče ve školách

Každý pátý rodič dítěte s nějakým typem znevýhodnění se setkal s návrhem na odchod ze školy či třídy. Zhruba v polovině případů rodiče přestup akceptují a skutečně školu opustí. To vyplývá z čerstvého výzkumu neziskové organizace Spolu, z. s. Podle Karla Garguláka z organizace PAQ Research, která výzkum zpracovala, tu chybí jasný vzkaz od státu: Řediteli, tvým hlavním úkolem je vzdělávání dětí a péče o ně. „Zároveň by je ale v tom měl stát podpořit,“ dodává analytik.

30. června 2022
not random 8

Z vody mám respekt i po osmi zlatých medailích

Třináct zlomených pádel, osm zlatých medailí a jeden velký sen. Olympijský vítěz ve vodním slalomu, kajakář Jiří Prskavec, si koncem května dojel pro svůj pátý titul mistra Evropy. Jak ale sám říká, i mistr zažívá svá žákovská léta. Po olympiádě v Tokiu začal koketovat s kánoí a začátečnická radost ho žene kupředu.

29. června 2022
not random 9

Klimatická žaloba: Vyhráli jsme, ale jeden verdikt společnost nezmění

Martin Abel, právník a radní spolku Klimatická žaloba, by mohl slavit. V červnu jim dal soud za pravdu, že stát a jeho úřady nedostatečně snižují emise oxidu uhličitého a málo reagují na změnu klimatu. Podle Martina Abela více než na soudu záleží na přístupu celé společnosti: „Soud je orgán spravedlnosti a může říct, co je po právu a co ne. Ale neděláme si iluze, že by jeden verdikt naladění ve společnosti změnil,“ uvádí.

28. června 2022
not random 10

Zálohované PET lahve podporují jejich výrobci i většina Čechů

V sousedních zemích jako Slovensko či Německo funguje systém zálohování PET lahví a plechovek, Česko ale pořád váhá. Pro zálohování jsou přitom podle průzkumů čtyři pětiny Čechů a také většina nápojářů. Ti si proto založili Inciativu pro zálohování, která se snaží systém prosadit i u nás. „To, co je nyní považováno za odpad, se stane cennou surovinou, která bude navíc celý systém financovat,“ vysvětluje mluvčí inciativy Kristýna Havligerová.

27. června 2022
not random 11

Když zachraňujete ostrov a stavíte boží muka pro včely

Objevil a zmapoval nový pražský ostrov, který neoficiálně nese jeho jméno. Je autorem unikátních božích muk, která slouží jako útulek divokým včelám. A před časem se začal zajímat o povětrnostní sloupy, které zachraňuje a vrací do ulic. Urbanista a výtvarník Jan Trejbal se snaží propojovat umělce s odborníky všeho druhu ve snaze vylepšit a zkrášlit českou krajinu a města. Rád by v tomto směru etabloval zcela nový obor.

24. června 2022
not random 12

Prodal nejdražší český obraz, sám má zakázáno dražit

Pro někoho vcelku obyčejná černobílá, skoro až komiksová kresba. Pro jiného klenot české moderny, za který byl ochoten zaplatit tolik, co nevydělá průměrný člověk ani za 250 let. Staropražský motiv Bohumila Kubišty pokořil český aukční rekord, prodal se za víc než 120 milionů korun a nastavil českému umění nejen novou laťku, ale taky směr a lesk. Ceny draženého umění by navíc měly být ještě vyšší, soudí nejúspěšnější český aukční galerista Martin Kodl.

23. června 2022
not random 13

Bankovní identita ukáže, že vám mohou v baru nalít

Od loňského jara se milionům lidí výrazně zjednodušil digitální přístup na úřady i ke službám soukromých firem. Lidé si zvykli používat bankovní identitu při žádostech o řidičský průkaz, podávání daňových přiznání a ve spoustě dalších oblastí. „Naše služba jde napříč všemi sektory,“ říká Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita. Nyní přibylo i jedno docela nečekané využití – při prokazování, zda je zájemci o alkohol osmnáct let. Rozhovor si můžete poslechnout také ve formě podcastu.

22. června 2022
not random 14

Zatím v Česku nevíme, co chceme od státu

Eva Pavlíková vede komunitu Česko.Digital, kde více než pět tisíc expertních dobrovolníků pomáhá propojovat veřejnou správu, neziskové organizace a další subjekty. V rámci veřejné správy pracují na tom, aby úředníci věděli, proč je pro ně přínosná digitalizace. „Samozřejmě, že jsme si prošli různé fáze. Na začátku se na nás dívali skrz prsty. My ale vždy říkáme, že nechceme radit, ale pomáhat najít společné řešení,“ vysvětluje.

21. června 2022
not random 15

Děti milují diskusi, jen se na to často zapomíná

Tereza Anteneová napsala knížku o ježkovi Bodlinkovi. Každá strana má pod čarou otázky, které tvořila spolu se svým manželem, dětským psychologem. Knížka je v Londýně součástí vědeckého projektu a možná bude v budoucnu na každé škole ve Velké Británii. „Diskuse nad otázkami vám možná ukáže dítě v úplně jiném světle,“ říká česká autorka knihy, jež vyšla i u nás.

20. června 2022
not random 16

Kultura není třešnička na dortu, ale nezbytnost

Na pařížské Sorbonně vystudovala tanec a historii. V roce 1997 se spolu s manželem, hrabětem Constantinem Kinským, přestěhovala do Česka. Nejdřív na zkoušku, pak tu ale zůstali a společně se starají o zámek ve Žďáru nad Sázavou. Právě tam se letos uskuteční již 10. ročník mezinárodního festivalu tance a pohybového divadla KoresponDance. „Tanec mi otevřel dveře k pochopení kultur, které jsou od nás hodně vzdálené,“ říká tanečnice a choreografka hraběnka Marie Kinsky.

17. června 2022
not random 17

České země tu budou vždycky, my Poláci tu jistotu nemáme

„Čechy jsou kotlina ohraničená horami, Polsko amorfní pláň, která se může posouvat libovolným směrem – nebo může taky nebýt,“ vysvětluje Maciej Ruczaj, ředitel Polského institutu v Praze, rozdílnosti našich národních povah. Ruczaj je dokáže srovnávat jako málokdo, žije totiž v Praze přerušovaně už od gymnaziálních let. Mluví i o tom, proč se Češi nepoučili z mnichovské zrady, nebo o tom, jak Poláky kdysi formovalo Středomoří a Orient.

16. června 2022
not random 18

Prostě jsem jen chtěla, aby mohl žít jako ostatní

Před třiatřiceti lety se Pavle Baxové narodilo druhé dítě. Syn Tomáš. Záhy se ukázalo, že má Downův syndrom. Dílem náhody, ale hlavně velké snahy celé rodiny dnes Tomáš žije ve vlastním bytě a pracuje. „Snažili jsme se s ním jednat a zacházet jako s jakýmkoli jiným dítětem,“ říká žena, jíž narození syna určilo i profesní cestu. V roce 1994 založila organizaci Rytmus, která pomáhá lidem s postižením a jejich rodinám se začleněním do společnosti.

15. června 2022
not random 19

V muzeu musíte dostat šanci si věci osahat

Kinematografická kouzla a triky fascinují Adélu Mrázovou už mnoho let. Vystudovala filmovou vědu a se spolužáky založila interaktivní muzeum NaFilM v centru Prahy. Z jednorázového projektu postupně vybudovali profesionální filmovou instituci, která vloni získala Českého lva a letos dostala grant na popularizaci aktivit pro prarodiče a děti v muzejních expozicích.

14. června 2022
not random 20

Máme vědět, že zvířata musí umřít, abychom je mohli sníst

Kolem jídla se točí přes deset let, jejím prvním projektem byl blog, v němž vařila podle legendární kuchařky Marie Janků-Sandtnerové. I díky ní se Anna Grosmanová dostala k tématu kvality potravin, kterou pak vystudovala. V první vlně covidu rozjela instagramový projekt FoodPioneer. Její fotoreportáže přinášejí příběhy českých farmářů a demytizují zemědělství. Na polích se potkává hlavně s ukrajinskými brigádníky a v poslední době má prý co dělat, aby zadržela slzy.

13. června 2022
not random 21

Je to skvost, přesto má jít Kulturní dům Eden k zemi

Mnoho staveb z dob pozdní moderny už neexistuje. Další na řadě má být Kulturní dům Eden v pražských Vršovicích, který už dvacet let nikdo nevyužívá. Mají ho nahradit byty a komunitní centrum. Podle sochaře Pavla Karouse, který se zajímá o umění ve veřejném prostoru, by přitom stačilo ho jen „omýt vapkou a rozsvítit“. A taky ho prohlásit za kulturní památku. „Je to něco, co kvalitou převyšuje vše, co tu za posledních třicet let vzniklo,“ tvrdí.

10. června 2022
not random 22

Veltlín nemá chutnat stejně, když je z různých oblastí

Martin Vajčner pochází z vinařské rodiny, jeho otec je dlouholetým šéfem velké vinařské společnosti. Syn se ale vydal odlišnou cestou a soustředí se na autentická vína, která jsou vyrobena bez chemických přísad a syntetických hnojiv, vinohrady se ošetřují ručně a sklizené hrozny šlapou nohama. „Prodeje jdou dobře, ale tři čtvrtiny jdou do zahraničí,“ uvádí mladý vinař, který nechce mít více než pět hektarů, aby nad hrozny neztratil kontrolu.

9. června 2022
not random 23

Skoro půlka Slováků neviní z Putinovy invaze Putina

Slováci jsou po Bulharech druhým národem střední a východní Evropy, který nejvíc sympatizuje s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. A to dokonce i nyní, během války na Ukrajině, ukazují průzkumy. Jaké dezinformace se na Slovensku šíří, kdo je jejich původcem a proč jsou Slováci tak náchylní jim věřit, vysvětluje reportér slovenského Deníku N Vladimír Šnídl.

8. června 2022