not random 0

Mít pípu na každém pokoji, to byla naše první myšlenka

Radovan Sochor mladší otevřel v Nepomuku pivní hotel Zlatá kráva. „Jsme první v Česku a zřejmě i druzí na světě, kdo nabízí hostům pípy přímo na pokojích,“ říká ředitel stejnojmenného pivovaru, který nově nabízí i kompletní pivní wellness.

8. dubna 2021
not random 1

Traviči se často rekrutují z myslivců či majitelů rybníků

Na první pohled to k sobě moc nesedí: Česká společnost ornitologická zaměstnává na plný úvazek psovodku. Důvod k tomu však bohužel má. Každý rok umírají na otravu v české přírodě desítky divokých a často kriticky ohrožených zvířat. Klára Hlubocká je jedinou psovodkou v republice, která otrávené návnady vyhledává.

7. dubna 2021
not random 2

Koronavirus trošku zbrzdil lidský rozmar, budou se kupovat věci, které vydrží

Je spojen s legendárním průmyslovým designem – lůžkem intenzivní péče Linet, které se objevilo v seriálu House of Cards, lahvičkou od Francovky, smetáčkem a lopatkou Spokar. Designér průmyslových výrobků Ivan Dlabač a jeho studio Divan mají za sebou za více než dvacet let pestrou škálu produktů. Který z nich si nejvíce považují? „Hodně sentimentálně nebo i pyšně koukám na tu svou první postel pro Linet, ta byla fakt ulítlá a myslím si, že takhle postel už nikdo na světě nikdy neudělá,“ říká Ivan Dlabač, který rovněž design vyučuje na UMPRUM. Pandemie podle něj ovlivní i to, jak budou průmyslově vyráběné věci vypadat.

6. dubna 2021
not random 3

Dotkla jsem se jehlou kůže a věděla, že chci tetovat

Její tetování má nezaměnitelný rukopis, je plné barev a radosti. Klienti jí klidně zaplatí cestu přes půl planety, jen aby je ozdobila právě ona. A galeristé její dílo uznali jako současné výtvarné umění. Ivana Beláková, známá jako Ivana Tattoo Art, si za svým snem šla z malé vesnice na Slovensku. Teď žije v Los Angeles a je jednou z nejžádanějších tatérek světa.

2. dubna 2021
not random 4

Babiškničemu nebo nudlobraní. Vyhrocená situace vždy přinese vlnu novotvarů, říká autor projektu Čeština 2.0

Nápad založit slovník neologismů dostal Martin Kavka v roce 2008, kdy v tramvaji zachytil z rozhovoru dvou dívek slovo sračkogán (výraz má hned tři významy). Začal podobná slova sbírat a o rok později spustil projekt Čeština 2.0. Nyní je v jeho databázi, která je dostupná na webu cestina20.cz, přes 21 tisíc novotvarů. A vedle toho vydal bestseller Hacknutá čeština, který ze sebraných slov vychází.

1. dubna 2021
not random 5

Japonci vymysleli zdravý fastfood, říká výrobce octa

Když se řekne ocet, skoro každý si představí hodně kyselou nikterak chutnou tekutinu, vhodnou tak leda na tlačenku nebo zavařování, popřípadě dobrou na úklid. Václav Smolík začal tento mýtus před několika lety bořit, když se vrhl do výroby octů přírodní cestou nejčastěji z jablek. Uprostřed Českého krasu, kde s rodinou žije, dnes vzniká ocet chuťově pestrý, zdraví prospěšný, pitelný i jen tak. Zajímavé je, že jeho cesta k octům vedla přes Japonsko.

31. března 2021
not random 6

Mezi vedlejší škody pandemie patří i rozpadlé rodiny

Některým rodičům posloužil nouzový stav jako výmluva, proč nepředat děti bývalému partnerovi. Kde bylo domlouvání na péči problém už dřív, pandemie konflikty ještě vyhrotila. „Střídavka někdy připomíná zákopovou válku. Rodiče dítě po převzetí od expartnera rychle převlékají do ‚svého‘ oblečení, vozí na ‚své‘ kroužky a odmítají, aby dítě u sebe mělo mobil od toho druhého,“ popisuje rodinná advokátka Petra Andršová.

30. března 2021
not random 7

Terapie s choreografem Zuskou: Přátelé, začíná totální divadlo!

Zdá se to jako zvláštní zpráva: Petr Zuska připravil hru v Dejvickém divadle. Opravdu? Zuska přece donedávna býval světoznámým baleťákem, který patnáct let šéfoval Baletu pražského Národního divadla. Jasně, zároveň je i choreografem, ale tohle vypadá na činohru s Veronikou Kubařovou, Hynkem Čermákem nebo Klárou Melíškovou! Pozvali jsme si dvaapadesátiletého Petra Zusku k rozhovoru, jehož kompletní audioverzi najdete v tomto článku, nebo ve vašich podcastových aplikacích.

29. března 2021
not random 8

Manželství, jazz, chalupa… Nejlepší je nevědět, do čeho jdeme

Narodil se jako Pražák, dnes by se o něm dalo nejspíš říct, že je napůl Newyorčan a napůl Šumavák. Především ale jazzový kytarista a nově také spisovatel. Rudy Linka vydá již brzy knihu „Na cestě domů… Vždycky“. Ústřední roli v ní hraje chalupa u Prachatic, její hosté a také dlouhá cesta majitele na sever, na západ a zase zpět.

26. března 2021
not random 9

Češi vytvořili mobilní laboratoř, která má odhalit ebolu i covid-19

Přírodovědec Hynek Roubík stojí u zrodu zřejmě nejmenší mobilní laboratoře světa, která umí v odlehlém terénu rozpoznat infekční choroby včetně nového koronaviru. „Jsme nesrovnatelně menší a levnější než obdobné projekty,“ říká vědec z České zemědělské univerzity a spoluautor projektu CZU mobiLAB. Jeho hlavním těžištěm práce je přitom problematika zpracování organického odpadu v rozvojovém světě.

25. března 2021
not random 10

Rád začínám od nuly, říká český filmový architekt

Ondřej Nekvasil pracuje pro české i pro americké filmaře. Navrhuje dekorace pro historické či civilní filmy, jako bylo Odcházení, Příběhy obyčejného šílenství, Protektor, stejně jako pro smyšlené světy snímků Snowpiercer (Ledová archa) nebo Underworld.

24. března 2021
not random 11

Ženy v podnikání často zbytečně brzdí, že si mnohem méně věří

V prostředí startupů se Pavlína Zychová a Jana Hodboďová pohybují již několik let. Kromě svých zaměstnání na plný úvazek letos zorganizovaly již pátým rokem Women Startup Competition – soutěž, která je určena pouze pro projekty s alespoň jednou ženou mezi zakladateli. „Za valnou většinou startupů, které se hlásí do různých soutěží, stojí chlapi. Ti totiž neřeší, v jaké fázi podnikání je, jak projekt vypadá, jdou ho hlavně prezentovat a prodat. U žen vnímáme, že dokud to není úplně tipťop, ne na 100, ale na 200 procent, tak s tím nejdou ven a raději to nikomu neukážou,“ říkají.

23. března 2021
not random 12

Němci v českých hotelích? Nejspíš až v roce 2022

Hotely ve velkých městech, závislé na zahraničních turistech, budou i letos patřit v cestovním ruchu k těm nejvíce postiženým. Turisté se do nich vrátí nejdříve v příštím roce, říká Radka Telyčková, Češka žijící v Německu, která se zabývá hotelovým poradenstvím. „Než se Česko dostane na německém seznamu zemí na lepší pozici, bude to trvat,“ říká.

22. března 2021
not random 13

Dinosauří svět roste každý rok o padesát nových druhů

Dinosauři měli často peří, tyranosaurovi byste utekli a rakovina není nemoc dneška. Zapomeňte na to, co jste věděli o dinosaurech, protože všechno je jinak. „Dnešek je zlatou érou výzkumu dinosaurů,“ říká popularizátor paleontologie Vladimír Socha. I když šance, že u nás při procházce najdete fosilii dinosaura, je podle něj zhruba jedna k milionu.

19. března 2021
not random 14

Střevo je náš druhý mozek, jeho mikroby ovlivňují psychiku

Strava souvisí s naším zdravím víc, než se obecně předpokládá. Určuje totiž kvalitu prostředí ve střevech, tzv. mikrobiotu. Ta ovlivňuje nejen trávení, ale i imunitu a dokonce i psychické zdraví, myšlení, emoce a chování. Výsledky vědeckých studií naznačují, že jednou se budou „skrze střeva“ léčit mnohé nemoci včetně deprese, úzkostí, autismu a možná i covid-19. „Podle některých výzkumů k jeho léčbě přispívá i podávání probiotik,“ říká Helena Tlaskalová-Hogenová, předsedkyně České mikrobiomové společnosti ČLS JEP.

18. března 2021
not random 15

Skialpy jsou vítězem covidové zimy. Co radí nováčkům jejich guru

Branislav Adamec miluje hory. Leze po nich a dolů je nejraději sjíždí na lyžích. V oblasti skialpinismu je poslední roky „národním buditelem“. Pokud chcete vědět cokoliv o lyžích, určených k volnému pohybu sněhovými pláněmi, obraťte se na něj. Bude se vám to hodit, letošní covidová zima přinesla do Česka skialpový boom.

17. března 2021
not random 16

Samotářův seznam: Snažím se zmapovat, co tu komunisté napáchali

Jeho web Zničené kostely obsahuje podrobné záznamy o zdevastovaných sakrálních stavbách po celém Česku. Při cestách za ohroženými i čerstvě opravenými památkami ujel od roku 1996 přes 800 tisíc kilometrů. Vyráží zásadně sám, obvykle o víkendu. „Komunisté byli barbaři a zločinci, ale mým hlavním cílem není pranýřovat minulý režim. Chci, aby to tady bylo hezčí,“ říká Michal Valenčík.

16. března 2021
not random 17

Rekordní dobročinnost. Miliarda a půl pro nevyléčitelně nemocné děti

České republice chybí lůžkový dětský hospic a navazující středisko paliativní péče. Manželé Ondřej a Katarína Vlčkovi se to rozhodli změnit. Do nově zakládané nadace vkládají majetek v hodnotě jedné a půl miliardy, tedy polovinu rodinného jmění. Přečtěte si, proč se tak rozhodli a jaký ústav hodlají vybudovat. Rozhovor si můžete poslechnout i v podcastu.

15. března 2021
not random 18

Podcast: S tímhle psem můžu jet na kraj světa, říká cestovatel Slávek Král

U mikrofonů v redakci Reportéra se scházejí dva cestovatelé, kteří projeli svět autostopem, a tak si můžou předávat neobvyklé zkušenosti. Ptá se Tomáš Poláček, odpovídá Slávek Král, který pochopitelně přišel i se svou nerozlučnou přítelkyní, dva a půl roku starou border kolií jménem Corey. Audioverzi celého rozhovoru najdete buď na konci tohoto článku, nebo na všech podcastových aplikacích.

13. března 2021
not random 19

Fotbal by si měl vzít příklad z ragby, říká nový okresní předseda Jan Rajnoch

Po zatčení místopředsedy fotbalového svazu Romana Berbra vzniklo hnutí vyzývající k obrodě českého fotbalu. Ruku k dílu přiložil i fotbalista Jan Rajnoch, který se na konci února stal novým předsedou okresní pobočky Praha-západ. „Rád chodím na ragby, líbí se mi jeho atmosféra,“ říká a dodává: „Chtěl bych podobného ducha vrátit i do českého fotbalu.“

11. března 2021
not random 20

Antilopám jde o přežití. Kvůli pytlákům i dobytku

Antilopy Derbyho nejsou tak známé jako nejohroženější horské gorily nebo sumaterští tygři. Přesto patří jejich západní poddruh k neohroženějším zvířatům světa. „Věřím, že naděje na jejich záchranu existuje,“ říká přírodovědkyně Karolína Brandlová z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity, jejíž pracovníci a studenti se už dvacet let angažují v ochraně tohoto druhu.

10. března 2021
not random 21

Home office za odměnu. Kdo se osvědčí, měl by ho dostat

Zkoumá fenomén home office a v současné době působí na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Michael Beňo nemá s prací z domova jen akademickou zkušenost, nýbrž i osobní. V Rakousku pracuje pro sportovní firmu a před deseti lety si zde jako první vydobyl, že chce pracovat z domova. „Měla by to být třešnička na dortu. Když svou práci vykonáváte dobře a náplň práce je taková, že z domova pracovat můžete, nevidím důvod, proč to neumožnit,“ je přesvědčen Michael Beňo.

9. března 2021
not random 22

Praha je na tom nejhůř, říká majitel kaváren CrossCafe

Srdce to bolelo, ale podle rozumu to jinak nešlo, říká o uzavření všech poboček v Praze majitel sítě kaváren Jan Janák. Soustředit se bude na krajská města, kde je situace mnohem lepší. Stát podle něj dělá vše pro to, aby platil zavřeným podnikům co nejmenší kompenzace. „Vláda nám nařídila zavřít a pramálo se starala o to, aby za svá rozhodnutí byla zodpovědná. Zavři a mlč! Možná ti něco dáme, ale budeme dělat všechno pro to, aby to bylo co nejméně.“

8. března 2021
not random 23

Nespavost v souvislosti s covidem? Po měsíci problémů je dobré vyhledat odborníka

Dlouhodobé následky onemocnění koronavirem čítají řadu symptomů. Může se měnit pozornost, člověk může mít pocit mentální mlhy, dlouhodobé potíže s bolestí hlavy anebo svalovou slabostí a k těmto častým příznakům patří také nespavost, říká psychiatr Peter Šóš, který se specializuje na poruchy spánku. Pro kvalitní spánek je podle něj důležité dodržovat pravidelný režim vstávání, spát mezi šesti až devíti hodinami a dbát na klidovou zónu před spaním.

5. března 2021