not random 0
not random 1

Jiří Paroubek 10 let po politickém pádu: Kdybych neskončil, už bych dnes nežil

V roce 2010 vyhrál Jiří Paroubek s ČSSD volby se ziskem 22 procent hlasů. Několik hodin po uzavření volebních místností rezignoval na post předsedy a de facto tak ukončil vrcholnou politickou kariéru. „Kdybych neskončil, nepřežil bych to,“ říká. Současného předsedu Jana Hamáčka považuje za schopného, zato na Bohuslavu Sobotkovi nenechá takřka nit suchou. Vláda ANO není podle něj schopná přinést nějakou vizi. A u lobbisty Tomáše Hrdličky je prý jen běžným nájemníkem.

8. června 2020
not random 2

75 dní s koronavirem: Poučení nemám. Nebo možná jedno

S cejchem nakaženého prožil třináctiletý Vašek celkem sedmdesát pět dní. Pozitivně testovaný byl šestkrát v řadě. V přísné domácí karanténě tak strávil od 20. března do 2. června, kdy vznikal tento rozhovor. Vleklý koronavirový příběh rodiny z pražské Krče přibližuje Vaškova maminka Alena Hrádková.

5. června 2020
not random 3

Klimatické modely varují: hrozí nám sucho, ale i povodně

Krajina České republiky měla letos ke konci května poměrně velkou žízeň. Potvrzuje to Miroslav Trnka, brněnský bioklimatolog z týmu InterSucho při Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Ani výhledy do budoucna podle něj nejsou zrovna radostné.

4. června 2020
not random 4

K prosperitě se nedostaneme přes růst dluhů, říká strážkyně rozpočtů

Eva Zamrazilová má v čele Národní rozpočtové rady dohlížet na dlouhodobé zdraví veřejných financí v Česku. Klíčový zákon, který má brzdit utrácení veřejných peněz, si vláda během nouzového stavu rozvolnila na sedm let dopředu. „V nejbližších letech pojede vláda jen na dluh. Nechtějí zvyšovat daně, chtějí udržet životní úroveň, určitě si to dají i do volebního programu,“ říká přední česká ekonomka.

3. června 2020
not random 5

Snad i za válek se zvonilo víckrát, říká hlavní svatovítský zvoník

Kvůli epidemii koronaviru a nouzovému stavu byl uzavřen Pražský hrad, do kterého se nedalo dostat, natož zvonit na zvony v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Tamním zvoníkům se od března podařilo zvonit jen asi čtyřikrát, nyní se ale situace pomalu vrací do normálu, říká hlavní svatovítský zvoník Tomáš Stařecký (58). „Nikdo z nás to nikdy nezažil, celá Praha byla taková tichá,“ dodává. Pražská katedrála je přitom velmi výjimečná – je totiž jednou ze čtyř na světě, kde stále zvoní živí zvoníci. Na jedno zvonění jich je potřeba minimálně osm, a když se zvoní i na největší zvon Zikmund – tak ještě o pět více.

2. června 2020
not random 6

Sešli se náhodou v letadle. Možná změní jaderné elektrárny

Také se dáváte do řeči s lidmi, kteří sedí vedle vás v letadle? Irena Kratochvílová, docentka z Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky, se při cestě z Londýna zapovídala se svým sousedem, kterého do té doby neznala. Během pár minut přišli na to, jak se dá předcházet úniku radioaktivity při jaderných haváriích, jako byla ta v japonské Fukušimě. Nyní na svůj objev dostali evropský patent.

1. června 2020
not random 7

Zavřeli mě, bráchu, tátu... A strýce popravili

Že František „Čuňas“ Stárek strávil za minulého režimu čtyři roky v komunistickém kriminále kvůli své činnosti v undergroundovém hnutí, o tom se dobře ví. Méně známý je fakt, že pochází z vyloženě kriminálnické rodiny; problémy se zákonem mělo několik jeho předků. A úplně neznámý je příběh o tom, že byl jeho strýc popraven – František Stárek ho vypráví poprvé v tomto rozhovoru.

29. května 2020
not random 8

Ekonomika se nemusí vyvíjet tragicky, ale vláda málo podporuje lidi v utrácení

To, jak hospodářská krize způsobená koronavirem dopadne na společnost, je stále otevřené – říká sociolog Daniel Prokop, který zkoumá nálady lidí v projektu Život během pandemie. Ne všechny kroky vlády jsou špatné, ale některé věci měla zavést dříve. A místo toho typu podpory velkých firem, při kterém se necílí na udržení mezd a zaměstnanosti, by se měly peníze dostávat přímo k lidem, aby více utráceli. Právě spotřeba domácností totiž může rozhodnout o podobě a hloubce krize.

28. května 2020
not random 9

Simulace letu na Mars. Češi zkoumali, jak zvládat izolaci

Experiment MARS 500 dodnes patří k nejdelší izolaci zapsané v Guinnessově knize rekordů. Od 3. června 2010 do 4. listopadu 2011 se v Pozemním experimentálním komplexu v Moskvě simuloval kosmický let šestičlenné posádky na planetu Mars. V mezinárodním týmu expertů, kteří posádku sledovali, četli jejich deníky a na závěr s nimi mluvili, byla i Iva Poláčková Šolcová z Psychologického ústavu Akademie věd ČR. Podle ní byla naše karanténa v mnohém podobná tomu, co zažili lidé v moskevském komplexu.

27. května 2020
not random 10

Kanzelsberger: Knižní trh není v krizi, těžkou dobu přežije

Jan Kanzelsberger starší se netají tím, že má nejraději papírové knížky koupené v tradičním krámku. Zatím se mu tahle vášeň a strategie propsaná do celé společnosti vyplatila. Většinu knihkupectví stejného jména mají v menších městech, v centrech či na ulicích, a do nich se lidé vrací mnohem čileji než do prodejen v obchodních centrech. V rozhovoru šéf knihkupecké rodinné firmy mimo jiné přiznává, že pod společný dopis o „zhroucení knižního trhu“ by se znovu nepodepsal.

26. května 2020
not random 11
not random 12

Laco Déczi: Žena byla hotová, že mám koronu a natáhnu brka

Dvaaosmdesátiletý jazzový trumpetista Laco Déczi je stále ve formě a chtěl by koncertovat každý den. Pandemie koronaviru mu zpřetrhala plány – na tři měsíce uvízl v Mexiku. Až nedávno se vrátil na východ Spojených států, kde v městečku East Haven, nedaleko New Yorku, žije. Na koncerty po Česku se chystá v srpnu.

22. května 2020
not random 13

Šéfka Colours of Ostrava: Pandemie může Česko posílit

Už devatenáct let chystá se svým týmem největší český festival Colours of Ostrava. I letos bude nejspíš Zlata Holušová na místě, návštěvníky ale nepřivítá. Odložení festivalu bude stát desítky milionů, přesto je šéfka optimistická. Koronavirová krize podle ní může celou společnost posunout k lepšímu.

22. května 2020
not random 14

Devadesátileté Wintonovo dítě. V době viru zůstává v Anglii

Na svůj odjezd z Československa do Anglie v roce 1939 si nyní devadesátiletá Lady Milena Grenfellová-Bainesová příliš nepamatuje. Bylo jí devět a že tím zachráncem, který 669 židovských dětí dostal vlakem z Československa, byl Sir Nicholas Winton, se dozvěděla až skoro o 50 let později. Do země se po válce nevrátila, pokud by se tak stalo, říká, že by ji nejspíše zavřeli. Svůj starý domov má však ráda. Proč si v Británii nevzali Česko za vzor při boji s koronavirem? – ptá se.

22. května 2020
not random 15

Covidovou izolaci lidí využili dravci i šelmy

Několik týdnů až měsíců je ve zvířecí říši důležitějších než celý zbytek roku. Je to doba, kdy ptáci tokají a hnízdí, savci vyvádějí mláďata. Letos ale probíhalo toto období jinak než obvykle. Bez přítomnosti člověka. Covid-19 uzavřel Čechy do jejich bytů a domů a ponechal přírodu živočichům. Vzlétne tedy letos více orlů a sokolů, vyběhne více vlků a rysů? „Krizový moment nás čeká nyní. Tlak na přírodu bude vyšší než kdy jindy,“ říká Vladimír Bejček, děkan Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity a předseda rady Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

22. května 2020
not random 16

Otevření škol v Dánsku: Nejdříve šok, teď už je klid

Dánsko zvládlo první fázi koronavirové pandemie velmi dobře. Školky a první stupeň základních škol otevřelo již po měsíci v půlce dubna. Jak to probíhalo a jaké zkušenosti mají s otevíráním tamní pedagogové? „Pro mnohé rodiče a pedagogy to byl nejdříve šok. Hlavní otázkou bylo, proč máme tak brzy experimentovat na dětech?“ říká Lasse Bjerg Jørgensen, jeden z šéfů odborového svazu dánských pedagogů a vychovatelů se zkratkou BUPL. Po měsíci přišlo uklidnění. Nemocných dětí přibylo podle něj jen minimálně a v květnu se do škol vrátily i starší děti. „Školy jsou nyní otevřené, doma zůstala jen malá část žáků a dětí ze školek,“ dodává.

22. května 2020
not random 17

Dosud úspěšný Trump aneb Jak se daří rozděleným USA za krize?

Slovní útoky a drsné chování prezidenta Trumpa vadí jen části Američanů, jiným naopak imponují. A právě proto je podle průzkumů stále relativně oblíbený – navzdory tomu, že na Spojené státy zle dopadla koronavirová krize. V rozhovoru pro Reportér Premium to vysvětluje zástupce šéfa katedry severoamerických studií pražské fakulty sociálních věd Kryštof Kozák.

22. května 2020
not random 18

Vakcína proti covid-19 nemusí být dostupná pro všechny

V době pandemie se naděje mnohých upínají k vakcíně na koronavirus. Její vývoj a distribuce jsou ale závislé i na zažitých strategiích farmaceutických firem. Vysoká cena, patentová ochrana či málo výrobních kapacit může znamenat, že se potřebná pomoc nemusí dostat ke všem. Farmaceut Dušan Jasovský, který pracuje v Ženevě pro organizaci Lékaři bez hranic, v rozhovoru upozorňuje i na další hrozbu. Antibiotická rezistence, které se nevěnuje příliš pozornosti, přitom stejně jako covid-19 ohrožuje celý svět.

22. května 2020
not random 19

Co jsme chystali roky, šlo v krizi za čtyři dny, říká koupelnový král

Tomáš Vala, generální ředitel rodinné firmy Siko koupelny a kuchyně, si na krizi nestěžuje. Poté, co otevřeli prodejny, narostly objednávky dokonce na vyšší úroveň než loni. Jak to bude dál se ale teprve uvidí. Pokud v červnu hodně poklesnou prodeje aut, za šest až devět měsíců to pocítíme i my, říká na základě vlastní zkušenosti z poslední krize v roce 2008.

22. května 2020
not random 20

Víno má kvůli oteplování více alkoholu

„Kde fučí větr, tam je na Mikulovsku sucho,“ říká s moravským přízvukem Miroslav Volařík, majitel oceňovaného vinařství stejného jména, který ročně produkuje kolem 250 tisíc lahví. Jak jeho práci ovlivňují změny počasí, jak se mu daří v době koronavirové a jak vidí budoucnost vína? „Nemáme strach, ale musíme být připraveni. Je povinností každého vinaře přemýšlet, jak zadržet vodu v krajině,“ říká.

22. května 2020
not random 21

PET lahve pro nomády i proti zešílení

Z obyčejných PET lahví dokáže vykouzlit svět, ze kterého přechází zrak. Nedávno vytvořila plastovou džungli do výlohy slavného pařížského obchodního domu Printemps. Nyní se zabývá přípravami na cestu do uprchlických táborů v severním Řecku. Jejich obyvatele chce učit stavět příbytky z dřevěných palet a PET lahví naplněných pískem. „Situace je tam strašná, chci pomoct tím, co umím,“ říká sochařka Veronika Richterová.

22. května 2020