not random 0

Buňka je jako město. Aby fungovalo, musíte rozvézt chleba a rohlíky

Čeští vědci jsou součástí týmu, který získal nejprestižnější evropský grant, ERC Synergy grant. Čtyři laboratoře v Evropě se podělí o jedenáct milionů eur, tedy 270 milionů korun. Zjišťovat budou, jak funguje protein tubulin. „Tubulin tvoří v buňce něco jako dálnici, po které se pohybují buněčné motory, taková obdoba aut. A stejně jako jsou na silnici dopravní značky, tak na tubulinu jsou značky chemické, které nějakým způsobem regulují provoz oněch motorů,“ vysvětluje podstatu výzkumu vedoucí českého týmu Zdeněk Lánský z Biotechnologického ústavu Akademie věd České republiky.

23. listopadu 2022
not random 1

Nejdřív byla bezmoc, pak žlutomodrý dort pro Ukrajinu

Když začala válka na Ukrajině, přemýšlel, co by on, cukrář z Varnsdorfu, mohl udělat. Vymyslel žlutomodrý dort, nazval ho Slava Ukraini! a výtěžek z jeho prodeje posílal ukrajinské ambasádě. František Dlask, majitel vyhlášené varnsdorfské cukrárny, si od zastánců Ruska vysloužil označení „vlastizrádce“, ale vytrval a dorty prodával dál. Později k nim přidal i zákusek inspirovaný útokem na Kerčský most.

22. listopadu 2022
not random 2

Zbytky se dojídají. Průměrná domácnost vyhodí ročně jídlo v hodnotě necelých deseti tisíc

Jdete na nákup, ale neuděláte si nákupní seznam. Uvaříte jídlo navíc, ale nedáte ho zamrazit. To a plno dalších příkladů zná asi každá domácnost. Michaela Číhalíková, ředitelka neziskové organizace Zachraň jídlo, se to ale rozhodla změnit. Co by vám poradila? „Lepší je nakupovat menší množství jídla vícekrát za týden než udělat jeden velký nákup na čtrnáct dní dopředu,“ říká v rozhovoru.

21. listopadu 2022
not random 3

V Kataru směřovalo vše k MS ve fotbale, metro postavili v Dauhá za šest let

Ondřej Zdráhala je jedním z mála českých sportovců, který si vyzkoušel život v Kataru. Na vlastní oči viděl, jakým tempem se země v posledních letech chystala na nadcházející mistrovství světa ve fotbale, jež začíná už v neděli. „Všechno směřovalo právě k tomuhle turnaji. Katařané si vyzkoušeli pořadatelství na házené a atletice. Směřovali k tomu i výstavbu. Třeba metro v Dauhá postavili za šest let,“ vysvětluje bývalý reprezentant a současný prezident Českého svazu házené.

18. listopadu 2022
not random 4

Rozálie Prachařová: Chtěly jsme dostat mladé lidi do divadel

Ten nápad se zrodil během jedné noci na chatě, kde se sešly sestry Rozálie a Josefína Prachařovy a jejich kamarádka Sofie Höppnerová. Byť ani jedné není ještě ani dvacet, povedlo se jim dát celý projekt dohromady a letos v říjnu měla jejich divadelní hra s názvem Vina Vína premiéru v pražském Divadle v Celetné. „Chtěly jsme vytvořit něco ze současné doby, nechtěly jsme dělat moderního Romea a Julii, opakovat staré texty,“ říká spoluautorka a režisérka hry Rozálie Prachařová.

16. listopadu 2022
not random 5

Naivitu zahrajete. Zamilovanost musíte nejdřív prožít

Julii ještě není čtrnáct, když se zamiluje do Romea. Ale takhle mladá dívka by roli zatančila jen velmi těžko. Protože zatímco naivitu zahrajete, absolutní zamilovanost těžko, myslí si Nikola Márová, první sólistka baletu Národního divadla. Rolí Julie si splnila sen a pomyslně zkompletovala svou úspěšnou baletní kariéru. Všechno, co přijde teď, už bude čistě pro radost.

15. listopadu 2022
not random 6

Doteď to zvládaly, mnoho samoživitelek už ale vyčerpalo svoje zdroje

Před šesti lety si Petra Květová Pšeničná a Žaneta Slámová vyrazily na kávu. Na tom by nebylo nic převratného, televizní moderátorky si ale u ní tenkrát řekly, že by rády pomohly pár samoživitelkám. Nakonec jich není jen pár, ale stovky. Fandi mámám se stala respektovanou neziskovou organizací, na kterou se teď v době krize obrací historicky nejvíc maminek. Zároveň ale bojují s největším nedostatkem dárců.

14. listopadu 2022
not random 7

V USA či Británii je rodič v nemocnici samozřejmost

Smět zůstat se svým dítětem po celou dobu, co je v nemocnici, není pravidlem. Záleží na štěstí. Jeden lékař vás tam nechá, jiný vykáže. Některé spory mezi rodiči a nemocnicemi nyní míří k soudům. „Argumentů, proč je dobré, aby byl rodič v nemocnici u svého dítěte, je mnoho. Těžko se chápe, proč to vzbuzuje takovou kontroverzi,“ říká advokátka Barbora Steinlauf, která se specializuje na zdravotnické právo.

11. listopadu 2022
not random 8

Nevidomí toho spoustu zvládnou sami. Respektujme to

Češi se naučili, jak komunikovat s nevidomými. Už se nestydí jít a zeptat se, zda člověk s bílou holí něco nepotřebuje, říká Barbara Hucková, ředitelka Nadace Leontinka, která už sedmnáct let pomáhá především dětem a mladým lidem se zrakovým postižením. „Někteří nevidomí zvládají věci, které bych já jako zdravá absolutně nedala,“ dodává.

10. listopadu 2022
not random 9

Holub nemá žádné zastání, říká žena, která pro ně zakládá záchrannou stanici

Kateřina Brabencová má ráda holuby. Tak moc, že uspořádala sbírku na vybudování záchranné stanice pro tato zvířata. Lidé jí přispěli více než půl milionu korun. Zároveň vypracovala projekt prvního holubníku v Česku, do kterého nyní láká holuby ze Staroměstského náměstí. „Holub nemá téměř žádné zastání. Nepatří mezi divoká zvířata, o která se starají záchranné stanice, ale také není zvíře domácí,“ vysvětluje, proč se rozhodla jim pomáhat.

9. listopadu 2022
not random 10

Táta jel do Berlína, věřil, že sport je naprosto fér

Americká novinářka Helen Epstein vydala knihu Děti holokaustu, kde popsala, co spojuje potomky přeživších holokaustu po celém světě. Příběh své matky, babičky a prababičky, které se dokázaly prosadit nejen v židovské komunitě, zase vylíčila v knize Nalezená minulost. V říjnu přijela Helen Epstein do Česka a v Muzeu ghetta Terezín navštívila výstavu, kterou vytvořila na počest svého otce. Byl jedním z mála židovských sportovců, kteří reprezentovali Československo na olympiádě v roce 1936 v Berlíně.

8. listopadu 2022
not random 11

V mých obrazech vidí každý něco jiného, to mě baví

Jeho nejnovější socha stojí na budově Fuchs2 v Praze na Štvanici. Čtyři vizuální a zvukové panely mají připomínat černé peřejovité vody. Když je malíř a experimentální sklář Lukáš Kalivoda instaloval, netušil, jaký přesah budou nakonec mít: kvůli galvanicky pokoveným páskám z VHS kazet pak nefungoval v polovině Karlína internet. Mimo to Kalivoda kreslí vodou, tuto techniku před několika lety sám vynalezl.

7. listopadu 2022
not random 12

Íránský režim přežil daleko horší revolty, říká expert

Íránci už skoro dva měsíce protestují, revoluce to však není, jakkoli by si to lidé na Západě mohli na základě informací ze sociálních sítí myslet. Mlčících je stále většina, říká Břetislav Tureček, odborník na Írán a pedagog na Metropolitní univerzitě Praha. Protesty odstartovalo zadržení 22leté dívky jménem Mahsá Amíníová mravnostní policií kvůli špatně nasazenému šátku. Mladá Kurdka později ve vězení zemřela, podle policie na infarkt. Rodina však tvrdí, že na vině je policejní brutalita.

4. listopadu 2022
not random 13

Co se můžete naučit od sportovců? Přestaňte se bát chyb

Vít Schlesinger pomáhá sportovcům s mentálním tréninkem, spánkem nebo stravou. Mezi jeho svěřence patří třeba kapitán fotbalové Sparty Ladislav Krejčí nebo její brankář Matěj Kovář. „Lidé se mě často ptají, co si mohou vzít od sportovců. Já jim odpovídám, že je třeba přestat se bát toho, že v životě uděláte chybu,“ vysvětluje Schlesinger.

3. listopadu 2022
not random 14

Lidi jsou pořád rádi, když program někdo vybírá za ně

I mladí lidé sledují televizní vysílání, jen ne přes tradiční obrazovku. „Je to jako s knihami. Klasické knihovny dnes v bytech moc neuvidíte, ale neznamená to, že by lidi přestali číst,“ říká mediální expertka a majitelka společnosti Axocom Erika Luzsicza s tím, že budoucnost mají i malá kina.

2. listopadu 2022
not random 15

Mysleli si, že jdou na smrt, místo toho u nás našli domov

Říkají si černí Češi. Narodili se sice v Africe, když se jich ale zeptáte, kde jsou doma, bez váhání odpoví, že v Česku. Jejich domovinou, Namibií, zmítala válka za nezávislost a oni se jako děti ocitli v roce 1985 v tehdejším Československu. Zůstali tu šest let. Pak je ze dne na den odvezli zpátky. „Pro řadu z nich je to největší životní trauma, horší dokonce než samotná válka,“ říká sociální a kulturní antropoložka Kateřina Mildnerová z Univerzity Palackého v Olomouci, která osudy těchto dětí zmapovala v knize Černí sokoli. Podle knihy se natočil i dokument Černí Češi.

1. listopadu 2022
not random 16

Mladí lidé znají Pelíšky, ale tu dobu skoro vůbec

Patří mezi úspěšné spisovatelky a daří se jí i jako autorce podcastů. Markéta Lukášková v nich popisuje nezprofanované zajímavé příběhy a podává historii zábavněji, než ji známe ze školních lavic. Její podcast Příběh, který se opravdu stal, je díky tomu nominovaný na Křišťálovou lupu a zároveň z něj vzešla její šestá kniha Co vás v dějáku nenaučili.

31. října 2022
not random 17

Jazyk funguje jako otisk prstu

Lidé si neuvědomují, co všechno lze zjistit z jejich jazykového projevu, říká forenzní analytička Kateřina Lesch. Když potřebujeme jen ztotožnit někoho z okruhu podezřelých a máme k dispozici nějaký referenční text, obvykle stačí, když ho porovnáme s jiným dokumentem o šesti stech slov, dodává.

27. října 2022
not random 18

Nejsme zubní uklízečky, dentální hygiena je hlavně prevence

Je nepsaným pravidlem, že většina lidí v létě zanedbává čištění zubů a na podzim se to pokouší dohnat. S prevencí a dočištěním chrupu i dásní dokáže většině lidí pomoci stále populárnější dentální hygiena. „Čištění tím nenahradíte, ale pomůžete tím jak svému tělu, tak peněžence,“ říká dentální hygienistka Lenka Novotná z pražské ordinace DéHá hygiena. Zároveň vyzdvihuje vysokou úroveň českých zubařů.

26. října 2022
not random 19

Šéfka Ryoru: Když je krize, chce to do byznysu co nejvíc bušit

Kosmetickou firmu Ryor založila před více než třiceti lety Eva Štěpánková. Potřebovala tehdy uživit malou dceru, a navíc chtěla využít znalostí, které načerpala jako vedoucí výroby v Ústavu lékařské kosmetiky. Ryoru dala všechno, i své zdraví. Teď už českému výrobci kosmetiky šéfuje právě její dcera, Jana Stránská. „Ryor je naše rodinné stříbro,“ říká. „Nikdy nás nenapadlo firmu prodat a nikdy jsme ani nepřizvali investory.“

25. října 2022
not random 20

Slováci už roky přiživují nenávist vůči jakékoliv jinakosti

Slovenský sociolog Michal Vašečka popisuje souvislosti, které jsou důležité pro pochopení nedávného útoku na bratislavský LGBT bar Tepláreň. Vašečka je od roku 2012 členem Evropské komise proti rasismu a nesnášenlivosti (ECRI). Zabývá se nejen aktuální situací na Slovensku, ale také projevy rasismu po celé Evropě. Vysvětluje, proč více než polovina Slováků věří konspiračním teoriím, a odhaduje, jak se slovenská společnost změní v následujících letech.

24. října 2022
not random 21
not random 22

Více než polovina knih pro děti by vyjít vůbec nemusela

Veronika Benešová Hudečková je spolumajitelkou nezávislého dětského knihkupectví 2veverky a jednou ze zakladatelek Asociace malých nakladatelů a nezávislých knihkupců. „Nejlepší dětské knihy jsou od malých nakladatelů, paradoxně se však ke čtenáři velmi těžko dostávají,“ říká.

20. října 2022
not random 23

Lékařka pomáhá dětem na útěku. Nemůžu je nechat svému osudu

Od roku 2017 jezdí lékařka Hana Pospíšilová pravidelně na ostrov Lesbos, kde stála toho času Moria, největší uprchlický tábor v Řecku. Když se ukázalo, že česká vláda odtud nechce přijmout žádného uprchlíka, Hana Pospíšilová se naštvala a vymyslela plán bé. Už třetí rok shání každý měsíc peníze, aby je poslala uprchlickým dětem, které na ostrově žijí bez rodičů. Není to jednoduchý úkol, obzvláště potom, co se pomoc mnoha z nás letos v únoru nasměrovala k Ukrajině. „Nemůžeme ale teď ty děti jen tak nechat jejich osudu. Znám každé z těch 144 dětí. Vím, odkud pocházejí, vím, co si prožily," říká.

19. října 2022