not random 0

Deník Anne Frankové je pro mladé lidi stále aktuální

Světoznámý příběh dospívající dívky, která popisuje život za války v Amsterdamu, se dá vyprávět i jinak. V centru Berlína je stálá expozice Vše o Anne Frankové, kde se návštěvníci dozvědí méně známé informace o jejím životě a paralelách do současnosti. „Chodí k nám hodně mladých. Diskutujeme s nimi o antisemitismu za války, ale také o projevech rasismu, které sami zažili,“ říká kurátorka výstavy Verena Haug z Anne Frank Zentrum.

27. dubna 2022
not random 1

Kreslí komiksy, Francie jí za ně udělila řád

Lucie Lomová kreslí ráda od malička. Ilustruje, můžete vidět její vtipy, ale za ideální prostředek pro vyjádření považuje komiks. Je to ale náročné. „Vytvořit komiks dá hodně práce a času, takže člověku musí to nadšení a odhodlání vydržet. Musíte mít silnou motivaci, být si jistá, nebo aspoň tomu hodně věřit, že je pro vás to téma, ta práce dostatečně zajímavá, abyste s ní strávila třeba další dva roky. Na rozdíl od kreslení vtipu, který máte hotový za odpoledne,“ říká ilustrátorka a autorka komiksů, která letos získala vysoké francouzské vyznamenání.

26. dubna 2022
not random 2

Ukrajinci už pro Čechy nejsou jen uklízečky a dělníci

Stereotypy, které dřív v české společnosti panovaly ohledně Ukrajinců, se nyní mění, myslí si ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis. Před válkou byli Ukrajinci pro Čechy hlavně pracovní síla: ženy uklízečky a muži stavební dělníci. „Teď se mi ale zdá, že Češi začínají vidět Ukrajince v jiném světle. Ukrajinci si vybojovali úctu za to, jak hrdinsky vzdorují Rusku,“ říká.

25. dubna 2022
not random 3

Černý humor? My jsme vlastně byli strašně hodní

Před třiceti lety, na jaře 1992, vyšlo historicky první číslo humoristického časopisu Sorry. Příznivci černého – a z dnešního pohledu i nekorektního – humoru tehdy našli novou modlu. Některé vtipy Michala Hrdého, Milana Podobského, známého pod přezdívkou Fefík, nebo Marka Douši už stihly zlidovět. „Nic podobného v Česku v té době nebylo a my jsme objevovali všechny možnosti, kudy se dalo jít,“ říká posledně jmenovaný.

22. dubna 2022
not random 4

Tutanchamonovu hrobku navštívil i Masaryk

Egyptologie stále platí za obor, který dodnes pravidelně přitahuje na Univerzitu Karlovu řadu nových studentů. V listopadu navíc uplyne sto let od objevení Tutanchamonovy hrobky, která vdechla život moderní egyptologii. „Objev Tutanchamonovy hrobky se odehrál v roce, kdy Egyptské království získalo nezávislost na Velké Británii. Objev hrobky se stal následně předmětem egyptské národní hrdosti a identity,“ připomíná egyptolog Pavel Onderka.

21. dubna 2022
not random 5

Uspávací pušku můžete odložit, máme přece pijavice

Lékařské metody středověku obvykle v 21. století nemají místo. Až na některé. Vedoucí zvěrolékař lublaňské zoo Pavel Kvapil vymyslel způsob, jak i divokým zvířatům odebrat krev, aniž by je museli veterináři uspat a riskovat tak jejich život: s pomocí pijavic. „Naše druhá studie potvrdila, že z krve pijavic získáme biochemické a hematologické informace, které nám pomohou vyhodnotit klinický stav pacienta,“ popisuje Pavel Kvapil úspěch v testech.

20. dubna 2022
not random 6

Taky bych chtěl, aby se o moje děti někdo postaral

Uběhlo jen pár hodin od začátku války na Ukrajině a principál Cirku La Putyka Rostislav Novák se rozhodl, že se pokusí pomoct studentům cirkusové školy v Kyjevě. Měsíc nato s nimi stál na pódiu své domovské scény v prostoru Jatka 78. Tady kyjevští a čeští akrobaté společně vystoupili ve hře, která vznikla podobně rychle jako nápad na jejich záchranu. A v pomoci pokračují. Nedávno se vrátili z Ukrajiny, kde odehráli představení v dětských domovech.

19. dubna 2022
not random 7
not random 8

Na intelektuálním vrcholu jsme v páté třídě

Každý den zastavují před Gymnáziem Na Zatlance desítky aut – rodiče svážejí své děti na přípravné kurzy k přijímacím zkouškám. Ze Zkoušek nanečisto, které Petr Husar založil před třiceti lety, vznikl řetězec se sedmi pobočkami a pěti sty pracovníky. Husar mluví v rozhovoru o tom, proč se jejich byznys tak rozrostl, jak učit matematiku, i o tom, že děti jsou v páté třídě na svém intelektuálním vrcholu.

14. dubna 2022
not random 9

Dezinformace? Nejvíc věříme tomu, co potvrzuje naše názory

Ještě před pár měsíci to byl covid-19 a očkování, nyní naopak přibývá nepravdivých informací na téma Ukrajina a ukrajinští uprchlíci. Jak poznat takzvané fake news? „Například když vidíme článek, který obsahuje hodně emocionální, někdy až vulgární jazyk nebo se snaží apelovat na emoce, měli bychom se nejdřív nadechnout a říct si, že se nás možná snaží někdo zmanipulovat,“ říká Veronika Víchová z nevládní organizace Evropské hodnoty.

13. dubna 2022
not random 10

Bůh je vtipný. Koukněte na nás a ptakopyska

Říkají si Pastoral Brothers a jako faráři působí v Českobratrské církvi evangelické. Jakub Malý a Karel Müller se rozhodli lidem přiblížit víru v Boha, a tak začali točit videa. V nich se baví o sexu, evangeliích nebo potratech.

12. dubna 2022
not random 11

Bělorusko už bojuje – a to na straně Ukrajiny

V běloruské armádě se šířil odpor proti plánu jít bojovat proti Ukrajině, i když o to Putin diktátora Lukašenka žádal. Většina běloruské společnosti na rozdíl od obyvatel Ruska Putinovu agresi odmítá, v zemi existuje partyzánské hnutí, které provádí protiválečné sabotáže. A běloruští dobrovolníci dokonce bojují na straně kyjevské vlády. Přesto – jak říká překladatelka a zástupkyně běloruské menšiny v Praze Kryścina Šyjanok – mnohé země dnes házejí Bělorusy do stejného pytle s Lukašenkem a Putinem.

11. dubna 2022
not random 12

Vyprahlá duše jménem Krychlič: celý život hledal lásku

Devět let po úspěšných Šmejdech přichází Silvie Dymáková s časosběrným dokumentem o ikonické pardubické figurce zvané Krychlič. „Vždycky jsem milovala exoty, obohacují mě svojí jinakostí,“ říká. Václav Kulhánek alias Krychlič, muž s extravagantním účesem a výrazným líčením, zemřel loni v březnu. Celý rozhovor si můžete poslechnout i v podcastu Host Reportéra.

8. dubna 2022
not random 13

Ruské akcie jsou levné, ale s jejich nákupem mám po invazi morální problém

Po začátku invaze na Ukrajinu ztratily ruské akcie obchodované na západních burzách i devadesát procent své hodnoty. Zároveň v Rusku zůstala skoro měsíc zavřená tamní burza. Na otázky, kdo na válce vydělal a zda se vyplatí i dnes do ruských akcií investovat, odpovídal pro Reportér portfolio manažer J&T Banky Michal Semotan. „Ruské akcie si koupit můžete, jsou nesmyslně podhodnocené. Ale morálně bych s tím měl problém a dělat to nebudu,“ vysvětluje.

7. dubna 2022
not random 14

Tátu dali do vězení zlí strejdové. Za to, že je hodný

Když Ihara Losika v červnu 2020, ještě před prezidentskými volbami v Bělorusku, zadrželi, bylo jeho dceři půldruhého roku. Tehdy jí řekli, že táta musel odjet. Teď jsou holčičce tři a už se sama ptá: Táta je ve vězení? Losik, 29letý bloger a novinář, byl za údajnou přípravu a organizaci masových nepokojů odsouzen na 15 let. Za mřížemi už dvakrát držel hladovku, pokusil se o sebevraždu. Jeho žena Darya říká: „Musím se držet. Kvůli němu. Ihar mi vždycky říkal: Jsi má jediná naděje.“

6. dubna 2022
not random 15

Svět si zamiloval online slovní hru. Teď je i v češtině

Wordle je online slovní hra vyvinutá Američanem Joshem Wardlem, v níž se hráči snaží uhodnout pětipísmenné slovo v šesti pokusech. Nic složitého. Svět si ale tuto hru zamiloval, denně ji hrají miliony lidí. Nedávno vznikla i její česká verze. Jmenuje se Hádej slova a vytvořil ji programátor Antonín Kmoch.

5. dubna 2022
not random 16

Pomoc Ukrajincům: každý den milé překvapení

Po celé republice fungují Integrační centra pro cizince. Zdarma nabízí právnickou pomoc nebo kurzy češtiny. Teď ale pracovníci center zařadili turbo rychlost, protože to, co běžně trvá týdny nebo měsíce, musí zvládat v řádu dnů. „Moc mě těší, že se propojil veřejný sektor, neziskové organizace a firmy a umíme efektivně spolupracovat,“ říká Lenka Herčíková, vedoucí Centra pro cizince Jihomoravského kraje.

4. dubna 2022
not random 17

Odlišné děti jsou ve třídě přínosem. Teď to můžeme pochopit

V českých školách usedly do lavic ukrajinské děti. Podle Kristýny Titěrové z organizace META, která v Česku dlouhodobě pomáhá migrantům, je pro nás současná situace příležitostí ke změně. Můžeme se naučit, že „odlišné“ děti jsou přínosem pro všechny, což je benefit stále nepříliš populárního inkluzivního školství. „Dneska na vlastní oči vidíme svět plný výzev a hledání řešení. Přesně tohle by se žáci ve školách měli učit,“ říká s tím, že ukrajinské děti by mohly být tím impulzem.

1. dubna 2022
not random 18

Africe bude chybět ukrajinské obilí, Západ tam politicky nahradila Čína

Historik a politolog Jan Klíma je jedním z mála českých expertů na portugalsky mluvící země. V rozhovoru vysvětluje, proč bychom vlastně měli věnovat pozornost portugalským dějinám, v čem se uspěchala dekolonizace nebo proč je nebezpečné, že podceňujeme vliv Číny v Africe. „Některé africké státy dnes volají po tom, aby Čína, a nikoli Západ, uspořádala poměry v Sahelu,“ říká.

31. března 2022
not random 19

Začátkem roku studenti ani netušili, jaké to je, narychlo opustit domov

Dějepisářka Jana Galgociová z Gymnázia Polička vede své studenty k aktivnímu zájmu o historii. V lednu s nimi diskutovala nejen o deportacích Židů za druhé světové války, ale také o aktuálním dění v Evropě. Vyzvala je, aby se zamysleli nad tím, co by si vzali, kdyby museli navždy opustit své domovy. Výstava v poličské knihovně začala nedávno – a najednou studenti kvůli dění na Ukrajině vnímají, že tohle už není hra na „kdyby“, ale každodenní realita.

30. března 2022
not random 20

Nemůžeme všichni bydlet jen na jednom místě

Firma, která se zabývá výstavbou domů, koupila nejstarší tovární komplex ve Strašnicích. Jednu z několika málo izolovaných posledních staveb, které pamatují původní obec v době, kdy byla připojena k Praze. Secesní budova bude po změně majitele zřejmě zlikvidována. Podle Jana Vaška, vedoucího oddělení památkové péče Prahy 10, se s tím moc dělat nedá a stojí za tím problém mnohem větší: „Vedle zcela nevyhovující legislativy, která účinnou a smysluplnou ochranu neumožňuje, jde také o to, že žádné město není nafukovací, a když na malém území začnete koncentrovat neúměrně velké množství lidí, začne dané město selhávat.“

29. března 2022
not random 21

Chcete ušetřit za elektřinu? Odhalte skryté žrouty

Aby mohli lidé nebo firmy uspořit náklady za energie, musejí nejprve vědět, kde kolik spotřebovávají. Zaměřte se na přístroje ve stand-by režimu a prozkoumejte spotřebu ledničky, radí domácnostem Jan Truxa, expert na energetické úspory ze společnosti EkowaTT. Firmy by pak měly měřit spotřebu u jednotlivých strojů a zařízení.

28. března 2022
not random 22

Demonstrace v Moskvě? Reflexní vesta a v batohu teplé ponožky

Zpravodajka Českého rozhlasu Ivana Milenkovičová se vrátila z Moskvy 7. března. V zemi strávila s přestávkami dva a půl roku. „Obrovská část veřejnosti souhlasí s politikou Vladimira Putina a nemá zájem na tom, aby se něco měnilo,“ popisuje své zkušenosti ze země, která v posledních letech několikrát zpřísnila postihy pro ty, kteří smýšlejí jinak.

25. března 2022
not random 23

Doma mám 250 autíček a jednu panenku

Teprve dvanáctiletá Laura Bubenová platí i přes svůj mladý věk za jednu z největších nadějí slovenského motosportu. Už několik let jezdí závodně na motokárách a sbírá úspěchy doma na Slovensku i v zahraničí. Jejím cílem je stát se jednoho dne pilotkou formule 1. „Věřím tomu, že když se do něčeho pustím naplno, tak zvládnu cokoli,“ říká.

24. března 2022