Přišlo jaro, nechci žít aneb Teď už o sebevraždách víme všechno

5. dubna 2024

Post Image

Přišlo jaro, nechci žít aneb Teď už o sebevraždách víme všechno

Play icon
104 minut

foto: Tomáš Poláček

Ti, kteří se rozhodli. Tak se jmenuje nová, fascinující, šestisetstránková kniha o fenoménu sebevražd, kterou sepsali hosté dalšího vydání podcastu Host Reportéra. Ona je etnoložka Alena Lochmannová, on soudní lékař Miroslav Šafr.

„Tady pan doktor mi před čtyřmi lety řekl, že nad rámec své běžné práce dává dohromady a studuje dopisy na rozloučenou, jestli se s ním tomu nechci pověnovat,“ vzpomíná Lochmannová.

„Ano,“ přikyvuje Šafr: „Zpočátku jsem myslel, že vydáme publikaci skutečně hlavně o těch dopisech. Ale ve dvou se nám pracovalo tak dobře, že z toho nakonec vznikla publikace, která téma sebevraždy rozebírá komplexně. Při vší skromnosti říkám, že o žádné podobné nevím.“

Poslechněte si také

V podcastu oba vysvětlují, proč bývá méně sebevražd v krizových obdobích typu válek nebo epidemií a proč je jich překvapivě hodně na jaře. „Pokud má někdo depresivní stavy, zimní pošmourné období mu často celkem vyhovuje, je s ním v souladu. Pak ale začne jaro, všechno ožívá, kvete a to je naopak s jeho rozpoložením v naprostém kontrastu. Říká si: co je se mnou špatně?“

V podcastu si oba vybavují sebevraždy, které je nejvíce zaujaly nebo zasáhly. Etnoložka Lochmannová vypráví i o tom, jak ji kolega soudní lékař Šafr pozval hned z počátku spolupráce na pitvu těla mladé sebevražedkyně. 

Etnoložka hovoří o tklivé maďarské písni Smutná neděle z roku 1932, která je příkladem vlivu umění na zvýšení počtu sebevražd, Šafr mimo jiné popisuje svou návštěvu Lesa sebevrahů v Japonsku: „Ten hustý a tichý prales na úpatí hory Fudži je populárním cílem sebevrahů už od roku 1960.“

Závěrečná půlhodinová část podcastu se dopodrobna věnuje tématu, které vše odstartovalo – tedy sebevražedným dopisům.

Podpořte Reportér sdílením článku