Stromek nakřivo vám Vánoce nezkazí
Přemýšleli jste někdy nad tím, co by se stalo, kdybyste na Vánoce doma neměli dokonalý stromeček? A co kdybyste zachránili ten, který není ideálem krásy? To napadlo i Janu Brišovou, která stojí za projektem Zachraň stromek. „Chceme lidem připomenout, že Vánoce přece nejsou o dokonalé výzdobě nebo závodu v množství napečeného cukroví. Nejdůležitější je, že se spolu všichni sejdeme. Zároveň je naším cílem omezit plýtvání a uřezané stromky maximálně zužitkovat,“ říká Brišová.
Co vám může zkazit Vánoce?
Vím, že třeba mé mamince zkazí Vánoce to, když nesežene jikry a mlíčí a nemá pak z čeho udělat polévku. Mě by ale nejvíc mrzelo, kdybychom se u stromečku nesešli s lidmi, které máme rádi a na které se těšíme.
Když se ale s blízkými u stromečku sejdeme, je asi v jádru jedno, jak ten stromek vypadá.
Přesně tak. A to je i idea našeho projektu. Chceme lidem připomenout, že Vánoce přece nejsou o dokonalé výzdobě nebo závodu v množství napečeného cukroví. Nejdůležitější je, že se všichni sejdeme. Zároveň je naším cílem omezit plýtvání a uřezané stromky maximálně zužitkovat. A třešnička na dortu? Že skrze náš projekt můžeme podporovat lokální zemědělce a nabízet lidem ryze český produkt.
Jak vlastně projekt Zachraň stromek vznikl?
To je docela vtipné. Bylo léto a s přáteli jsme šli na vycházku po Vysočině. V lese byl strom, který nebyl zrovna moc hezký. Vtipkovali jsme na jeho účet, jak je zvláštně zkroucený. Vypadal jako žížala, která snědla bowlingovou kouli. Přišlo mi to líto a natruc jsem pronesla, že si tenhle stromek dám na Vánoce do obýváku a všichni se na něj budou muset koukat. Tak vnikla debata o tom, co se vlastně děje se stromky, které se nedají použít jako vánoční. Drobný problém byl v tom, že nápad s projektem přišel v létě a do Vánoc už nezbývalo moc času na realizaci.
Co se tedy stává se stromky, které si prodejci neodkoupí a vyhodnotí se jako nedokonalé?
Aby s nedokonalými stromky neměli zemědělci a pěstitelé žádné další náklady, stromečky se drtí přímo na místě na piliny. Ty by se daly použít i na hnojení, ale to by vyžadovalo další náklady. Pak je druhá možnost, kdy se stromky rovnou na místě pálí. Jednou z dalších možností je i to, že se stromky odváží do spaloven na výrobu energie. To sice může znít šetrněji, ale doprava do spaloven často vyžaduje víc energie, než jakou pak spálení stromku vyprodukuje. Malá část stromků se pak prodává například na výrobu věnců a podobně.
Stromky z Česka
Odkud ty nedokonalé stromky berete?
Nedokonalé stromky jsou součástí každého pěstování. My je bereme od drobných zemědělců z jižních Čech. Percentuální zastoupení stromků, které jsou nedokonalé, je dost vysoké, pohybuje se to mezi desetinou až pětinou.
Proč zrovna jižní Čechy?
Když jsme projekt začali realizovat, netušili jsme, jaká bude odezva. Nejdřív jsme oslovili jednoho pěstitele, který v rámci jižních Čech spolupracuje i s dalšími kolegy. Mohli nám nabídnout dost vysoký počet stromků. Letos jsme to vyzkoušeli v této podobě a sestavě, uvidíme, co přijde příští rok.
Byla jste překvapená, když jste stromky od pěstitelů viděla?
Velmi překvapená. Já sice neviděla každý jednotlivý stromek, který máme ve skladu, to není v mých silách, ale dostáváme od lidí fotografie stromků, které jim dorazí domů. Musím říct, že ty stromečky vypadají skvěle. I když mají nějakou vadu, je možné je třeba otočit tou vadou ke zdi. Musím opravdu přiznat, že velmi často jsou to fotky, kde ty stromky vypadají moc hezky a nedokonalost je tam nepatrná. Na ulicích u prodejců narazíte na mnohem opadanější stromky s mnohem větší vadou. Navíc stromky pouličních prodejců většinou nejsou české, jsou z Dánska nebo z Německa, tudíž musí být kvůli přepravě daleko dříve nařezané.
Čili stromky z vašeho projektu mohou vydržet déle, protože nemusí urazit takový kus cesty?
Přesně tak. Výhodné mi přijde i to, že doma budete mít stromeček, při jehož přepravě nevznikne taková uhlíková stopa.
Kolik stromků jste nakoupili? Odpovídá množství poptávce?
Tohle pro nás bylo velké téma. Popravdě jsme stříleli dost od boku, protože jsme nevěděli, jaká bude na projekt a kampaň odezva a jestli lidi příběh nedokonalých stromečků zaujme. Nakoupili jsme stromečky v řádech vyšších stovek a myslím, že to byl asi vánoční zázrak, protože odhad byl adekvátní. Lidi to baví a kupují jedličky Madlenky i smrčky Huberty s nadšením. Pár desítek stromečků nám, doufám, zbyde, abychom je mohli darovat do pražské zoo pro zvířata na hraní a okusování.
Krása v nedokonalosti
Jaká je cesta nedokonalého stromku v rámci vašeho projektu?
Pěstitelé mají nedokonalé stromky určitým způsobem označené. Pořežou je, svezou na jedno místo, kde nám je frézují, balí a paletují. Pak je dovezou k nám do skladu, kde s nimi pak my pracujeme dál. Lidem až do obýváků pak stromky dováží naše partnerská logistická společnost. Máme k dispozici dva druhy stromů, na kterých jsme se s dodavateli dohodli. Jedličky Madlenky a smrčky Huberty. Pojmenovali jsme je tak proto, aby s nimi mohli lidé více soucítit. Jména přišla náhodně, evokují Vánoce, jsou milá a vlídná.
Jak stromky vypadají?
V rámci těchto dvou druhů stromů si u nás lidé mohou vybrat i velikosti. Je možné si koupit stromek o velikosti 100 až 150 centimetrů a pak vyšší stromky, které měří 180 až 230 centimetrů. Ale samozřejmě máme nedokonalé stromky, které jsou vyšší i nižší. Kdyby někdo chtěl jinak veliký stromek, není v tom problém.
Jak je to s cenami stromků?
Díky tomu, že stromky jsou nedokonalé, jsme byli schopni je koupit za trochu poníženou cenu. Není to ale výrazné snížení, protože o stromky se zemědělci starali stejně jako o dokonalé stromky. Ta péče byla pět až deset let úplně stejná, zavlažovali je, hnojili je, zastřihávali. Vše probíhalo stejně. Pro ně je pak logicky proces, kdy se stromek dostává k nám, úplně stejný jako v případě dokonalých stromků. Z toho plyne, že cena není výrazně nižší. Navíc máme ještě frézování a balení stromku zdarma, za což si zákazníci normálně připlatí desítky korun.
A konkrétně stojí stromky kolik?
Menší smrček Hubert o výšce sto až sto padesát centimetrů stojí 321 korun, ty okolo dvou metrů vyjdou na 399 Kč. Za nižší jedličku Madlenku zákazník zaplatí 459 Kč a za tu vyšší 639 Kč. A to je skvělé, protože můžete stromek o výšce přes dva metry koupit místo normálních patnácti set za méně než tisícovku.
A pak je to čistě na náhodě, jaký stromek lidem domů přijde?
Ano, přesně tak. Každý stromeček je nedokonalý svým vlastním způsobem. A stejné je to i s výškou. Díky tomu bude mít každý doma stromeček, který je jedinečný nejen svým příběhem, ale i vzhledem.
Hra s časem
Jak se takový nedokonalý stromek pozná?
V rámci Česka to funguje tak, že prodejci už vědí, kdo jsou jejich odběratelé a co chtějí, jaká mají očekávání, jaké mají hranice v měřítku dokonalosti. Zákazníci kupují v drtivé většině co nejdokonalejší stromečky a tím vzniká tenhle celý začarovaný kruh.
Takže kdo je vlastně tím katem, kdo udává, který stromek je ještě dobrý a který ne?
Tím katem jsme my zákazníci. Udáváme to, co se kupuje. To, co lidé odebírají od prodejců, udává to, co prodejci kupují od dodavatelů.
Proč chtějí mít lidé dokonalé stromky?
Myslím si, že to vychází z toho, že lidé jsou často rádi hostitelé a hostitelky. Snaží se ohromit hosty a rodiny, kteří k nim chodí na návštěvy. Péče o ně je často spojená i s tím, že to chtějí mít doma dokonalé a krásné. Přitom na tom ale zas tolik nezáleží.
Jak dlouho realizace projektu trvala?
Upřímně, projekt jsme realizovali v posledních chvílích před Vánoci. Dlouho jsme se snažili stromy získat od zemědělců. Nakonec se to podařilo, ale až pak jsme logicky mohli dělat kampaň a projekt realizovat. Startovali jsme na konci listopadu, práci na projektu jsme zahájili na začátku října, byl to docela fičák a závod s časem.
Překvapilo vás během realizace něco?
Já si to představovala tak, že koupíme stromečky, někdo nám je přiveze a my je pak následně rozvezeme. Takhle to ale není. Samotná přeprava stromečků do našeho skladu je vcelku komplikovaný proces. A to se nebavím o štítkování, balení, paketování, přepravě a mnoha dalších věcech. Je tam spousta proměnných.
Už jste to trochu nakousla, ale jaký máte ohlas?
Jsou z toho všichni nadšení a my samozřejmě ještě víc. Zavalil nás uragán podpory ze všech koutů republiky a to je pro nás signálem, že to mělo smysl a že Češi nemají životní prostředí na háku. To je moc hřejivý pocit.
Do kdy si lidé mohou stromek koupit?
Doručujeme stromečky až do 23. prosince do deseti večer, což znamená, že zákazník si může svůj stromek objednat do 21. prosince. Potřebujeme určitou dobu na to, abychom stromek k zákazníkovi dopravili.
Plánujete akci i v příštím roce?
Chceme tento projekt udržet a udělat z něj každoroční tradici.