Chtěla se s Číňany bavit o čaji, tak jej začala studovat

10. února 2022

archiv AP

Olympiáda ji nepřitahuje, ale Čína, čínština a čaj ano. Rozhodla se proto studovat čajovou biochemii přímo tam, na univerzitě v Chang-čou. „Čaj slouží při dlouhodobém popíjení v přiměřené míře jako prevence proti vzniku různých chorob, třeba rakovin,“ říká Alice Procházková, která se musela vrátit do Česka kvůli pandemii nemoci covid-19.

Čím je čaj prospěšný zdraví?

V rámci svého oboru na zemědělské fakultě v Chang-čou jsem se zaměřovala na čajovou biochemii a vliv čaje na lidské tělo. Obecně se podle dosavadních výzkumů ví, že jde o velmi silný antioxidant. Už v tradiční Číně se říkalo, že čaj je lék na deset tisíc nemocí. Z vědeckého hlediska se to vysvětluje tak, že polyfenoly v čaji na sebe navazují volné radikály, a tím pádem slouží při dlouhodobém popíjení v přiměřené míře jako prevence proti vzniku různých chorob, třeba rakovin.

Jaký druh čaje doporučujete pro začátek?

Určitě bych doporučila nejen kvalitnější, ale i jemnější druhy, třeba bílý čaj, který je u nás stále méně známý. Chybí v něm většinou ty nejsilnější třísloviny a s nimi i hořké tóny. Někomu čaje chutnají hned, někdo se musí začátkem propít a zvyknout si.

Existují výzkumy, kolik čaje bychom měli pít?

Každý člověk je originál a každému sedne něco jiného. Platí ale hlavní zásady, aby popíjení čaje mělo přínosné zdravotní účinky. Ohledně množství se doporučuje vypít nálev z 5 až 7 gramů čaje denně, přehnané množství čaje může potenciálně škodit. Důležité také je, aby člověk nepil nalačno nebo přímo v době jídla, zejména zelené čaje. Každý člověk si ale musí také vybrat, co mu chutná.

Proč nepít zelený čaj nalačno?

Nedoporučuje se to kvůli vysoké míře kofeinu. Může vám rozdráždit žaludeční šťávy, podobně jako sheng puer zvaný zjednodušeně česky zelený puer.

Kofeinu, nebo teinu?

Podle toho, co jsme se učili na univerzitě, je v čaji chemicky úplně stejná látka jako v kávě. Je to tedy kofein. Jenom co se týká procentuálního poměru, tak v čajových listech je vyšší než v kávových bobech. Můj profesor v Číně proto na každé přednášce zmiňoval, že by se této látce mělo říkat tein podle čaje, a nikoli kofein podle kávy – nepřišlo mu to fér. Je však třeba zmínit, že čaj se na rozdíl od kávy louhuje, takže do šálku se nedostane celé množství kofeinu.

V jakém čaji je nejvíc kofeinu?

Podpořte Reportér sdílením článku