Co se můžete naučit od sportovců? Přestaňte se bát chyb

3. listopadu 2022

archiv VS

Vít Schlesinger pomáhá sportovcům s mentálním tréninkem, spánkem nebo stravou. Mezi jeho svěřence patří třeba kapitán fotbalové Sparty Ladislav Krejčí nebo její brankář Matěj Kovář. „Lidé se mě často ptají, co si mohou vzít od sportovců. Já jim odpovídám, že je třeba přestat se bát toho, že v životě uděláte chybu,“ vysvětluje Schlesinger.

Vy jste celostní kouč. Co si pod tím mám představit?

Naše mysl ovlivňuje naše tělo, vzorce dýchání mají vliv na psychiku, kvalita spánku zase působí na to, jak jsme ten den výkonní v práci, a tak dále. Lidské tělo je jeden propojený celek a přesně tak k němu i přistupuji. Mojí prací je tedy propojit trénink, stravu, regeneraci a psychiku. Díky spojení jednotlivých oblastí člověk dokáže posunout své hranice.

Spolupracujete primárně se sportovci. Jak jim pomáháte zlepšit jejich výkony?

Vrcholový sport je o výkonu, o výsledcích, ale nejvýkonnější sportovec je takový, který zná i sám sebe a mentální a fyzické kapacity svého těla. Když se podíváme na ty nejlepší, jako jsou Novak Djokovič, Cristiano Ronaldo, Michael Jordan nebo český bojovník Jiří Procházka, jsou naprostými mistry svého těla.

Jak přesně vypadá vaše spolupráce s nimi?

S klienty pracujeme na dlouhodobé bázi, známe se několik let. Vídáme se nebo si voláme jednou až dvakrát měsíčně podle jejich potřeby. Krok za krokem pracujeme na dlouhodobém plánu a cíli cesty, který jsme si na začátku nastavili, a řešíme i aktuální záležitosti. Teď během podzimu je aktuální téma třeba únava, optimalizujeme proto spánek, řešíme vhodnou suplementaci, biochemické procesy a pracujeme s chladem. S některými z nich pravidelně objíždím i důležité závody či sportovní utkání.

Nebojte se chybovat

Co je pro sportovce nejdůležitější? Trénink, strava, nebo právě psychika? A s čím vším dokážete pomoci?

Důležité jsou všechny tyto aspekty, nelze vybrat jeden z nich. Vysvětluji sportovcům, že na prvním místě stojí právě sebepoznání. Uvědomění si své dílčí role a cesty, kterou může být jejich kariéra, a pak i určitých cílů té cesty. Spolu s tím tam stojí spokojenost, naplnění a pocit štěstí. Trénink, strava, regenerace a psychika, to jsou prostředky na oné cestě ke spokojenému životu a naplnění maximálního potenciálu.

Co je nejčastější chyba, které se dopouští jak amatérští, tak profesionální sportovci?

Nejčastější chybou je, že se právě bojíme chybovat. Důsledkem strachu ze selhání pak neděláme naši činnost naplno, kolikrát se držíme zpátky a nevyužíváme naplno svůj potenciál. A to neplatí jen ve sportu, ale i v běžném životě. Proto by se každý měl naučit přijímat chyby, pracovat s dílčím neúspěchem a snažit se využít svůj plný potenciál.

Naprosto klíčový je kvalitní spánek, jak si ho mohou sportovci dopřát?

Podpořte Reportér sdílením článku