Mezislovanštinou může brzy mluvit i Google

30. června 2021

Marek Knittl

Potká se Čech, Rus, Chorvat a Bulhar. A Rus povídá… napadlo vás někdy u těchto vtipů, jak si asi mohli navzájem rozumět? Ve skutečnosti se takto na sociálních sítích potkávají tisíce lidí a rozumí si. Díky mezislovanštině, kterou vymyslel Vojtěch Merunka se skupinou spolupracovníků a již proslavil film Nabarvené ptáče. Chcete si to zkusit? Můžete! Odpovědi na otázky v tomto rozhovoru jsou dvojí: v mezislovanštině a češtině. Poznámka překladatele: H se čte jako české CH a hlásky DJ, TJ, NJ, LJ se čtou Ď, Ť, Ň, Ľ.

Kolik lidí dnes ovládá mezislovanštinu?

Priblizno dvadeset pet tyseč ljudij povezano jest do različnyh socijalnyh mrěž, čto vsaky iz njih razuměje jezyku, inače by ne mogl čitati posty, i takože v jezyku napisal prinajmenje kratky tekst. Na komunikačnoj plaformě Diskord rabotaje naša najaktivnějša grupa priblizno dva tyseč ljudij. Tamo vsaky večer možno strětiti se s dvahsto besědujučimi ljudjami, dělajučimi videogovory medžu seboju. Tamo běži naša onlajn akademija.

Zhruba 25 tisíc lidí je napojeno na různé sociální sítě, přičemž každý z nich jazyku rozumí, jinak by nemohl číst posty, a také v něm napsal alespoň krátký text. Na komunikační platformě Discord působí naše nejaktivnější skupina zhruba dvou tisíc lidí. Každý večer tam můžete potkat na 200 lidí, kteří si povídají, dělají spolu videohovory. Běží tam naše online pomyslná akademie.

Kdo tvoří tu nejaktivnější skupinu?

Ljudi često sut od profesije iz oblasti informačnyh tehnologij (IT). Geografično potom narody iz držav byvšej Jugoslaviji, Bulgari, Ukrajinci, mladi Rusi. Tuto mi jest mnogo milo, zatože mladi Rusi, Ukrajinci i Poljaki popolno odkydajut politiku i historične prědsudja, i normalno družet se i besědujut medžu seboju.

Profesí jsou to často lidé z oblasti IT. Geograficky pak národy ze zemí bývalé Jugoslávie, Bulhaři, Ukrajinci, mladí Rusové. Což mi dělá radost, protože mladí Rusové, Ukrajinci a Poláci naprosto kašlou na politiku a historické předsudky a normálně se spolu kamarádí a baví.

Zmiňujete to jako vzácnost. Máte i jiné zkušenosti?

Do vsakoj internetovoj občiny sodržajučej tyseče ljudij poněkogda pokušaje se vstupiti někto, kto hoče občinu upotrěbiti toliko za širjenje svojej propagandy. U nas to takože bylo, napriměr v mesecu Maju, kogda Rossija prazdnovala vojnovu pobědu lěta 1945 (tyseč devetsto četyrideset pet). Došli medžu nas ljudi, ktori davali fotosnimky červenoarmejcov i širili svoje „jedino možno“ mněnje na historiju i budučnost slovjanskyh narodov, i naznačali vsjakogo fašistom, kto ne byl soglasny. Ale nam udalo se tuto izkorěniti.

Podpořte Reportér sdílením článku