Perlorodky na Šumavě chrání proti kaprům elektřina i ploty

25. září 2020

Přírodovědec Milan Muška.

foto Marek Šálek

Začnou se v národním parku na jihu Čech objevovat perly? Záchrana vzácných škeblí tu probíhá v tichosti už několik let. U soutoku Teplé a Studené Vltavy se projektu věnuje i přírodovědec Milan Muška, odborník na chování a ekologii ryb v údolních nádržích. Vysvětluje rovněž, k čemu jsou dobré umělé plovoucí ostrovy a proč jsou kapři zhoubou českých rybníků.

V čem jsou perlorodky unikátní?

Je to náš nejdéle žijící živočich. V chladném a málo pohostinném prostředí, které perlorodce říční zpomalí metabolismus, se může dožívat až sto padesáti let.

Jsou tito staříci zajímaví ještě něčím dalším?

Aby se z larvy stala malá perlorodka, potřebuje ke svému vývoji lososovité ryby, na které je v daném prostředí dlouhodobě zvyklá. V našem prostředí je to pstruh obecný. Zárodky perlorodky se přichytí na jeho žábrách, kde několik měsíců parazitují. Po přeměně ve škebličku vypadnou a žijí v písku. Zajímavé je, že ryba, která jednou prodělala perlorodkovou „infekci“, si vytvoří imunitu a příště už se napadnout nenechá.

Čím se perlorodky živí?

Detritem, což jsou zbytky drobných živočichů a úlomků rostlin, které se do vody dostávají z luk, mokřadů, pramenišť a lužních lesů. Každá perlorodka tímto způsobem denně přefiltruje až padesát litrů vody.

Musí být voda čistá?

Ano, to je základní předpoklad. Proto to u nás s perlorodkou říční vypadá nejnadějněji na horním toku Vltavy, konkrétně poblíž Mrtvého luhu, což je první zóna Národního parku Šumava.

Právě tady, poblíž mostu u vesnice Pěkná, jsem v létě narazil na zařízení, které má perlorodku chránit, ale jehož účel jsem si nedokázal úplně vysvětlit. O co jde?

Testujeme tady bariéru, která má zabránit migraci kaprovitých ryb z Lipenské nádrže. Ty odtud vytlačují pstruhy, bez kterých se vývoj perlorodek neobejde.

Zábrany na Teplé Vltavě, které mají bránit migraci kaprovitých ryb.

archív Milana Mušky

Pstruzi se nechají vytlačit tak línou rybou, jako je kapr?

Podpořte Reportér sdílením článku